הגבר המבוגר בעולם, ישראל קרישטל מחיפה, מת בגיל 114

קרישטל, ניצול שואה ויצרן ממתקים, נולד ב-1903 בפולין. בשנה שעברה, בזכות תחקיר "הארץ", נכנס לספר השיאים של גינס. כשנציג גינס בישר לו על זכייתו השיב: "שמחת זקנתי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל קרישטל (במרכז) עם בתו ובנו, מקבל את התעודה המכירה בו כגבר המבוגר ביותר בעולם, מנציג גינס, מרץ 2016, חיפה

ישראל קרישטל, ניצול שואה תושב חיפה, שהוכר בידי ספר השיאים של גינס כגבר המבוגר ביותר בעולם, מת אתמול (שישי), חודש לפני יום הולדתו ה-114.

קרישטל, בצילום המוקדם ביותר שלו, מ-1931צילום: המשפחה

קרישטל, יצרן ממתקים במקצועו, נולד בכפר ז'רנוב בפולין ב-15 בספטמבר 1903. ב-1920, כשהיה בן 17, עבר ללודז', שם הקים בהמשך משפחה ופתח בית חרושת לממתקים. ב–1940 הוא גורש עם אשתו חיה־פייגה ושני ילדיהם לגטו ובאוגוסט 1944 נשלח למחנה ההשמדה אושוויץ־בירקנאו. אשתו וילדיו לא שרדו בשואה. על קורותיו במלחמה לא רצה להרחיב. "על יום אחד באושוויץ אפשר למלא שני ספרים", אמר בראיון נדיר ל"הארץ" לפני כמה שנים.

אחרי המלחמה הוא נותר בפולין, והקים משפחה חדשה עם אשתו השנייה, בת-שבע. ב-1950 עלו לישראל והתיישבו בחיפה, שם המשיך לייצר ממתקים, בהם סוכריות מיוחדות, בקבוקוני שוקולד עטופים בניירות כסף צבעוניים, ריבות מחרובים וממתקים מקליפות תפוזים.

ב-2016 הוכר בידי ספר השיאים של גינס כגבר החי המבוגר ביותר בעולם. כדי לקבל הכרה מסוג זה יש להציג בפני "גינס" מסמך מקורי, שהונפק ב-20 שנות חייו הראשונות של האדם, המעיד על גילו. "הארץ" סייע למשפחתו של קרישטל להשיג כמה מסמכים המעידים על גילו, בהם מרשם התושבים של לודג' מ-1918, תעודת הנישואים שלו מ-1928, רשימת תושבים בגטו לודג' משנות ה-40 ורשימת המגורשים לאושוויץ מ-1944. את המסמכים איתר ארגון JRI-POLAND.

ישראל קרישטל בביתו, ב–2012צילום: ירון קמינסקי

קרישטל ייקבר הערב בחיק משפחתו, שמסרה: "אנחנו סמוכים ובטוחים שהלך לעולמו בלב שקט ביודעו שיזכה לנחלת קבר בארץ ישראל. רוב האנשים שהכיר לא זכו לקבר, וודאי שלא בארץ ישראל."

מספר השיאים של גינס נמסר, כי לאור מותו ייבדק מי המועמדים הבאים לתואר "הגבר המבוגר ביותר בעולם" ומידע על כך יפורסם בהמשך. קרישטל היה הגבר המבוגר ביותר בעולם, אך האדם המבוגר ביותר החי היום, לפי "גינס", היא אישה: ויולט בראון, בת 117 מג'מייקה. היא נולדה בחודש מרץ 1900. האדם המבוגר ביותר שתועד אי פעם היה ז'אן קלמן, צרפתייה שמתה בגיל 122 שנים ו-164 ימים ב-1997.

כשנציג "גינס" בישר לו על זכייתו, אמר קרישטל: "שמחת זקנתי". בראיון ל"הארץ" הסביר בעבר כי "זו לא מציאה גדולה" להגיע לגיל כה מופלג. כשנשאל אם יש לו נוסחה לאריכות ימים השיב: "כל אחד עם המזל שלו. זה משמים. אין סודות".

בפרספקטיבה של אדם שחי לאורכה של מאה שלמה ועבר שתי מלחמות עולם, הוא אמר כי העולם נעשה "גרוע יותר". במיוחד הוא יצא נגד "הפתיחות", כדבריו. "היום הכל מותר. פעם לצעירים לא היתה את החוצפה של היום. היום הכל קל, בלי מאמץ. אין יותר עבודת כפיים כמו פעם. פעם היה צריך לחשוב על מקצוע ופרנסה, היו נגרים וחייטים. היום הכל בהיי־טק", אמר. "כשהיינו ילדים, ההורים אמרו לנו עם מי להתחתן. היום הילדים קובעים את הכל. פעם להורים היתה אמירה". הוא הותיר בן, בת, נכדים ונינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ