נכים מפגינים בכביש 1 בדרישה להעלות את קצבת הנכות; הכביש נחסם באזור שער הגיא

פעילים חסמו הבוקר את כביש 4 סמוך לבני ברק למשך שעה. בצהריים הפגינו בכביש ת"א-ירושלים. המדינה ביקשה בפעם השניה בשבועיים דחייה להגשת תגובתה לעתירה להעלאת הקצבאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כביש 4 שנחסם הבוקר בעקבות ההפגנה
כביש 4 שנחסם הבוקר בעקבות ההפגנהצילום: דוברות המשטרה

פעילי ארגון "נכה, לא חצי בן אדם" הפגינו היום (חמישי) בכביש מספר 1 בדרישה להשוות את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום. המשטרה חסמה את הכביש לתנועה בקטע שבין מחלף ענבה לשער הגיא, לכיוון מזרח, וכעבור זמן קצר פתחה אותו לתנועה.

בשעות הבוקר הפגינו נציגי הנכים בכביש 4 סמוך לבני ברק. בעקבות ההפגנה, נחסם הכביש מצומת גהה ועד מחלף גבעת שמואל, מצפון לדרום, למשך כשעה. המשטרה הדגישה כי ההפגנה אינה חוקית.

משטרת מרחב דן קראה למפגינים לכבד את החוק ולשמור על הסדר. "משטרת ישראל מכבדת ותאפשר את חופש המחאה אך לא תתיר הפרה של החוק ומרקם החיים של תושבי האזור", נמסר.

אלכס פרידמן, יוזם המאבק, אמר כי "שוב המשטרה יוצרת מצג שווא של חסימת כביש על ידי הנכים כשלמעשה היא מונעת מאיתנו את זכותנו הדמוקרטית למחות. כולי תקווה שהם לא יפעילו אלימות, כפי שעשו באשדוד כחלק ממדיניות של התעללות בחלשים ביותר".

היום המדינה היתה אמורה להגיש לבג''ץ את תגובתה בנושא העתירה על קצבאות הנכות שהגישו ארגון ''נכה לא חצי בן אדם'', אך בשעות אחר הצהריים היא הגישה בקשה להארכת המועד להגשת התגובה מאחר שאחד מהמצהירים מטעמה אינו בארץ. זוהי הפעם השנייה בה המדינה מבקשת ארכה בהגשת תגובתה לעתירה. המדינה ביקשה את הדחייה עד ליום שלישי בשבוע הבא.

בעקבות בקשת הארכה, פרידמן התייחס להחלטת בג''ץ בעניין ההפגנות בכיכר גורן בפתח תקווה, ואמר: "בג"ץ קבע כי הזכות להפגין גוברת על הזכות לשקט. כולנו תקווה שבג''ץ מבין שהזכות לחיות גוברת על הזכות למות מרעב".

ו''ד יהודה רסלר, שהגיש את העתירה בשם "נכה, לא חצי בן אדם", התנגד למתן הארכה. "זו הפעם השנייה בעתירה זו שהפרקליטות מזלזלת בעותרים הנאנקים תחת עולם וסבלם הבלתי נתפס. המדינה מחכה לדקה ה-90 ואז מעמידה את כולם בפני מצב בלתי אפשרי. שהפרקליטות תגיש את תגובתה היום ותצרף את התצהיר החסר בתוך 3 ימי עבודה. אף משיב אחר שאינו הפרקליטות לא היה מעז להגיש בקשה כזו במועד כזה. האם לא ידעו הפרקליטים המלומדים כי המצהיר נמצא בחו"ל? בית המשפט הנכבד מתבקש שלא להיעתר".

כפי שפורסם ב"הארץ", לפני כשבועיים הגישה הכנסת את תגובתה לבג"ץ, שבה נטען כי הנכים לא הוכיחו שקצבת הנכות, בגובה 2,342 שקלים בחודש, אינה מאפשרת את הזכות לקיום אנושי בכבוד. שורה ארוכה של חברי כנסת ואישי ציבור גינו את התגובה.

"אנו פונים לציבור הרחב ומבקשים להביע תמיכה במאבק של כולנו על הזכות הבסיסית לקיום בכבוד", נמסר מהארגון "נכה, לא חצי בן אדם". "אין אדם בישראל שיכול להתקיים מ-2,342 ש''ח, ודאי לא אדם נכה".

פרידמן אמר כי "כולם טובים בהצהרות והבטחות, אבל כשזה מגיע למעשים הממשלה והכנסת גוררים רגליים, מנסים להתיש אותנו ולהציג את הנכים הרעבים כפרזיטים שלא יודעים שובע. המאבק הזה היה יכול להסתיים מזמן, אבל ראש הממשלה ממשיך להיות עיוור למצוקה הקשה. כולי תקווה שבית המשפט העליון יפגין מעט יותר חמלה מאנשים כמו ראש הממשלה, שאיבדו אותה לחלוטין".

בשבוע שעבר עצרה המשטרה חמישה נכים שהשתתפו בהפגנה באשדוד. לפי גרסת המשטרה, העצורים חסמו כבישים, נקטו באלימות כלפי השוטרים ואיימו להצית את עצמם וצמיגים שהיו עמם. בארגון ''נכה לא חצי בן אדם'' מנגד אמרו שהיתה הפגנת כוח בלתי סבירה מצד השוטרים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ