ועדי ההורים מוחים על התשלומים הגבוהים לגנים ולבתי הספר – וקוראים להחרימם

למרות ההבטחות לצמצם את התשלומים השנתיים ואף לבטלם, אישרה ועדת החינוך לגבות גם השנה עד 5,238 שקל לתלמיד. משרד החינוך: פועלים להקל את הנטל על ההורים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שבוע לפני תחילת שנת הלימודים, פורום ועדי ההורים היישוביים קרא היום (שישי) להורים בכל רחבי הארץ שלא לשלם את התשלומים השנתיים לגנים ולבתי הספר. בשבוע שעבר, חרף ההבטחות לצמצם את תשלומי ההורים ואפילו לבטלם, אישרה ועדת החינוך של הכנסת את גביית התשלומים גם בשנה הקרובה – בסכום של עד 5,238 שקלים לתלמיד בתיכון. בפורום הסבירו כי לאחר שחברי ועדת החינוך דחו את הצעתם "לבטל ולו סעיף סמלי בתשלומי ההורים כצעד של רצון טוב, לא נותרה לנו כל חלופה לממש את התחייבותנו לציבור ההורים. הממשלה מתנערת כבר 25 שנה מהתחייבויותיה לבטל את מס הגולגולת ההזוי הזה, וכעת הגיעו מים עד נפש".

ההחלטה לאשר את המשך גביית תשלומי ההורים התקבלה בוועדת החינוך ברוב דחוק של חבר כנסת אחד. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), שהתנגד בחריפות לתשלומי ההורים ודרש לבטל את גבייתם, הטה לבסוף את הכף והצביע בעד המשך הגבייה. לדבריו, הוא עשה זאת לאחר שקיבל הבטחה משר החינוך, נפתלי בנט (הבית היהודי), כי יקדם את הפחתת תשלומי ההורים בדיוני התקציב הבא. עם זאת, מרגי עצמו אמר בתחילת הדיון כי משרד החינוך חזר בו מהבטחות דומות שנתן בשנה שעברה, וכי הוועדה בראשותו תמשיך לדון במודלים אחרים לגביית תשלומי ההורים. מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר בדיון כי המשרד נאלץ להכריע בין מימון תוכנית לצמצום חופשות התלמידים שעלותה מוערכת בכ-450 מיליון שקלים, לבין צמצום תשלומי ההורים – ובחר לקצר את מספר ימי החופשה.

"משרד החינוך ביקש שנשהה את מאבקנו בשנה שעברה, שנצטרף לוועדות שידונו בתשלומי ההורים ונגיע להתקדמות משמעותית לקראת שנת הלימודים הבאה – זו שלמעשה עומדת לפתחנו", נכתב בהודעת פורום ההורים. כעת, הם הסבירו, "אנו נמצאים אחרי שנה של שיחות, מגעים, מריחות ושום תזוזה בנושא". בפורום טענו "כי מס תשלומי ההורים הוא מס רגרסיבי המשולם מה'נטו' שלנו, ופוגע ומגדיל פערים באוכלוסיית המדינה. טיולים, תרבות וכו' הנם חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים ולכן המדינה היא זו שצריכה לממנם". הם דורשים ביטול מיידי של תשלומי ההורים תוך שמירה על מספרן ואיכותן של הפעילויות המועברות לתלמידים, ועל שמירת מעמד ההורים בהחלטות הנוגעות לאיכות הפעילויות.

במשרד החינוך אמרו בתגובה כי תשלומי ההורים לא עלו בשנה שעברה, "וגם לא יעלו בשנה הקרובה. יתרה מכך, בשנה הקרובה אנחנו פועלים להקל את הנטל על ההורים הן בסבסוד הצהרונים והן בנסיון לטפל בבעיית החופשות בחנוכה ובפסח. אנחנו מאמינים כי בשנה הקרובה יתקיימו טיולים ופעילויות העשרה ואנחנו קוראים להורים לפתוח את שנת הלימודים כסדרה".

יו"ר איגוד מנהלי אגפי החינוך ברשויות המקומיות, אבי קמינסקי, אמר בעקבות הכרזת פורום ההורים כי מערכת החינוך אינה יכולה לפעול ללא תוספת משאבים המבוססים על תשלומי הורים. "אי-תשלום תשלומי הורים בפריסה ארצית יביא לכך שלא ניתן יהיה לקיים פעילות מוסדרת בבתי הספר, דבר שבסופו יביא לפגיעה בתלמידים. אני קורא לכל הגורמים המעורבים בנושא לשבת יחדיו ולראות כיצד ניתן לצמצם את תשלומי ההורים בחלק מהפעולות, אך בוודאי שלא בסכין חדה". לדבריו, מוסדות החינוך כבר קבעו את התוכניות השנתיות לגבי טיולים, פעילויות תרבות ועוד, ומרד תשלומי הורים עשוי להביא לתוספות גבייה על בסיס תשלומי הארנונה.

בשנת הלימודים הקרובה תשלום החובה היחיד לבית הספר יהיה, כמו בכל שנה, תשלום ביטוח תאונות בסכום של 49 שקלים. יתר התשלומים הם תשלומי רשות, ועל פי חוק ההורים לא מחויבים בהם. אם יסרבו לשלם אותם, אסור לבתי הספר לפגוע בילדיהם ולמנוע מהם להשתתף בפעילויות. חברי הכנסת התבקשו לאשר בשבוע שעבר גביית תשלומים נוספים של עד 920 שקל בבתי הספר היסודיים ועד 1,340 שקל בתיכונים, עבור פעילויות שונות כמו טיולים ומסיבות כיתה. בנוסף, הח"כים התבקשו לאשר כמדי שנה תקציבים ללימודי העשרה המתקיימים בעיקר ביישובים המבוססים, על חשבון ההורים, בעלות של עד 3,450 שקל לתלמיד בשנה. כמו כן, הם התבקשו לאשר תשלומים נוספים של עד 450 שקל לתלמיד, כך שבסך הכל התבקש אישור לגביית תשלומים של עד  5,238 שקל לתלמיד בתיכון. כאמור, הח"כים נתנו לכך את הסכמתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ