הנהגת הציבור החרדי תערוך ועידת פסגה לתכנון המאבק בפגיעה בסטטוס קוו

לדברי מקור בסיעות החרדיות, עבודות התחזוקה ברכבת בשבתות והפרת ההבטחות שניתנו להן על ידי ראש הממשלה ושרי התחבורה והרווחה מצריכות הכרעה כלל חרדית של גדולי הרבנים

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

שלוש מועצות גדולי התורה של הציבור החרדי החליטו אתמול (חמישי) לקיים ועידת פסגה במטרה לתכנן את המאבק בפגיעה בסטטוס קוו בשבת. הכינוס, בו ישתתפו מועצת גדולי התורה של הציבור הליטאי, החסידי ומועצת חכמי התורה של ש"ס, צפוי להתקיים בשבועות הקרובים ולהתמקד בעבודות שמבצעת רכבת ישראל בשבתות.

ההחלטה לקיים את הכינוס מהווה עליית מדרגה במאבקם של הנציגים החרדים בפגיעה בסטטוס קוו בשבת - כינוס בסדר גודל כזה התרחש עד היום רק פעם אחת, בעת המאבק בחוק הגיוס ב-2014. "העבודות בשבת ברכבת ישראל הן רק סמן למשהו הרבה יותר נרחב", אמר מקור במפלגות החרדיות ל"הארץ". לדבריו, "מדובר במאבק בשחיקה ההולכת ומתמשכת בסטטוס קוו בשנים האחרונות. אנחנו רואים יותר ויותר מקומות כמו מרכולים וקניונים שפתוחים בשבת, בנוסף לצעדים לאישור תחבורה ציבורית בשבת ופתיחת מקומות בילוי בירושלים בשבתות".

מקור נוסף בסיעות החרדיות אמר ל"הארץ" כי הנציגים החרדים חשים שמזלזלים בהם לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התחבורה ישראל כץ ושר העבודה והרווחה חיים כץ הבטיחו להם שהנושא יוסדר. לדבריו, "הח"כים החרדים מבינים שזה גדול עליהם. איום בפרישה מהקואליציה טומן בחובו אפשרות לנזקים גדולים לעולם התורה ולכן נדרשת הכרעה כלל חרדית של גדולי הרבנים. העניין למעשה יצא מידי הנציגים החרדים ועבר לידי הרבנים, ושם הכול פתוח – עד אולטימטום בפרישה מיידית מהקואליציה".

המהלך לכינוס שלוש המועצות יצא לדרך לאחר שחברי הכנסת של "דגל התורה" משה גפני, יעקב אשר ואורי מקלב, נפגשו אתמול עם מנהיגי הציבור הליטאי, הרב אהרן שטיינמן, הרב חיים קנייבסקי והרב גרשון אדלשטיין, שמסומן כיורשו של הרב שטיינמן בתפקיד מנהיג הציבור הליטאי, ואלו נתנו לכך את ברכתם.

לפני כחודשיים, לאחר דרישה של הסיעות החרדיות, בוטלו עבודות תחזוקה ברכבת שתוכנן לקיימן לשבת בעקבות סיכום אליו הגיעו הנציגים החרדים עם ראש הממשלה והשרים ישראל כץ וחיים כץ. בישיבה משותפת נקבע אז כי הסטטוס קוו יישמר ושר התחבורה הנחה את עובדי משרדו שלא לבצע עבודות שאינן הכרחיות בשבת. עוד נקבע כי מדי יום חמישי יתקיים דיון לבחינת בקשות להיתרי עבודה בשבת. מטעם הסיעות החרדיות הוקם צוות שכלל את חברי הכנסת אורי מקלב, ישראל אייכלר (יהדות התורה), יואב בן צור ומיכאל מלכיאלי (ש"ס), שמטרתו לעקוב אחר ההיתרים שניתנו לעבודות בשבת. בחודשיים האחרונים התריעו חברי הצוות כי מתבצעות בשבת עבודות שלתפיסתם אינן חיוניות והסיכום עמם מופר.

מי שמקדמים ללא הפסקה יציאה למאבק בנושא הם עסקנים חרדים הפועלים נגד הפגיעה בסטטוס קוו בשבת, כשהם זוכים לרוח גבית מכלי התקשורת של הציבור החרדי. ח"כ משה גפני צוטט השבוע בעיתון "יתד נאמן" אומר: "אנחנו סבורים שמהתלים בנו ועושים את השבת ליום חול באופן מכוון ובלא כל צורך. יש כאן עליית מדרגה חמורה, הם לא מתייחסים לפניותינו ומהתלים בנו".

בסוף השבוע אמר גפני כי "ראש הממשלה נקלע לתוך מבוך פוליטי שאיננו יכולים להסביר אותו. הוא פוחד משר התחבורה ישראל כץ שחותר תחתיו ופוחד לגעת בעניין הזה. הגענו למציאות לפיה אין לנו יכולת לשכנע מישהו בהפסקת חילולי השבת הללו וצריך להחליט החלטות דרמטיות, לכאן או לכאן. אנו לא יכולים לקבל ההחלטה לבד לכן אנו מבקשים את כינוס מועצות גדולי וחכמי התורה. פרק השתדלנות בנושא הזה מיצה עצמו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ