בצל הפערים בתקצוב, נפתחה שנת הלימודים בחברה הערבית

בוועדת המעקב לענייני החינוך הערבי ציינו כי הפערים אמנם הצטמצמו, אך עדיין אין שוויון מלא. לפי נתוני משרד החינוך, ההשקעה בתלמיד בחינוך הממלכתי-דתי גבוהה בכ-13 אלף שקל מבתלמיד ערבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר אורי אריאל עם תלמידי בית ספר בעיירה אום בטין בנגב, היום
השר אורי אריאל עם תלמידי בית ספר בעיירה אום בטין בנגב, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

שנת הלימודים בחברה הערבית נפתחה היום (שלישי), בתום חופשת חג הקורבן, וכחצי מיליון תלמידים שבו לבתי הספר ולתיכונים.

בוועדת המעקב לענייני החינוך הערבי ציינו כי בשנים האחרונות אמנם מורגש שינוי לטובה בהשקעה בחינוך בחברה הערבית, אולם אין בהשקעה זו כדי להביא לצמצום פערים מלא. לפי נתוני משרד החינוך, ההשקעה הממוצעת של המשרד בתלמיד ערבי בתיכון עומדת על 20,800 שקל לתלמיד, בהשוואה ל-33 אלף בחינוך הממלכתי-דתי, ו-27 אלף בחינוך הממלכתי היהודי.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

תלמידות ערביות בדרכן לבית הספר, היום בירושלים
תלמידות ערביות בדרכן לבית הספר, היום בירושליםצילום: אמיל סלמן

ד״ר איימן אגבאריה מהפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, אמר ל"הארץ" כי "מצד אחד, שנת הלימודים נפתחת לאור צמיחה במספרי הלומדים והניגשים לבגרות ולאור השקעה הולכת וגוברת לצמצום פערים תקציביים בבתי הספר היסודיים. מצד שני, השנה נפתחת בצל הישגים של עולם שלישי במבחנים הבינלאומיים, והמשך ייצור זכאויות לבגרויות שאינן אפקטיביות לצורכי השכלה גבוהה בכלל, ובמקצועות התחרותיים והמתקדמים טכנולוגית בפרט".

בהקשר הזה הדגיש ד"ר אגבריה כי השנה נפתחת בצל התרחבות תופעת בתי הספר הפרטיים, הממיינים והתחרותיים, המעידה על על אי האמון של מעמד הביניים בחברה העברית בחינוך הציבורי. "המגמה מלמדת על אימוץ  אתוס ההצלחה הנאו-ליברלי הישראלי. זהו אתגר גדול למנהיגות החינוכית הערבית, שכיום נדרשת למשימה כפולה: להיאבק על האיכות והשוויון של החינוך הציבורי הערבי, וגם להשפיע על דמותו של החינוך הפרטי".

ח״כ ד״ר יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת), חבר ועדת החינוך בכנסת, ציין כי "5,000 ילדים ערבים בנגב בגילאי 5-3 עדיין בלי מסגרות לימודים מזה יותר משנתיים, וכי עשרות אלפי שעות לימוד עדיין חסרות בחינוך הערבי בהשוואה לשעות המוקצות בחינוך היהודי. זאת, בנוסף למחסור של אלפי כיתות לימוד ביישובים הערבים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ