לי ירון
לי ירון

ועדת השרים לענייני חקיקה תעלה ביום ראשון לדיון שתי הצעות חוק ממשלתיות שיזם משרד הרווחה למען שיפור מצבם של קשישים עניים בישראל. אחת מהצעות מבקשת להצמיד את קצבת הבטחת ההכנסה המשולמת בגיל זקנה לשכר הממוצע במשק, והאחרת מבקשת להרחיב את מספר הקשישים המקבלים "מענק חימום" לכלל הקשישים העניים. הצעות אלו, שטעונות את אישור משרד האוצר, צפויות להעלות 110 אלף קשישים עניים מעל לקו העוני.

על פי אחת מהצעות החוק, שיזם שר העבודה והרווחה חיים כץ (הליכוד), "קצבת אזרח ותיק בתוספת השלמת הכנסה" תגדל ב-342 שקלים ותעמוד על 3,454 שקלים בחודש, והקצבה לזוג ותיק תעמוד על 5,464 שקלים בחודש - עלייה של 546 שקלים בחודש. עלייה זו מתאפשרת בזכות הצמדה של הקצבה לשכר הממוצע במשק.

השר כץ בוועדת העבודה והרווחה, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

קצבת השלמת הכנסה לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים עודכנה בשנים האחרונות כמה פעמים, במטרה להעלות רבים מהם מעל לקו העוני. על אף הגדלת תשלום הקצבאות, שיעור העוני בקרב קשישים בישראל נחשב גבוה ועומד על יותר מ-21%, נכון לשנת 2015. הגורם העיקרי לשיעור הגבוה הוא שחיקת הקצבאות בשל הצמדתן למדד המחירים, שלא עלה. קצבת השלמת ההכנסה, יחד עם הטבות נוספות שמעניקה המדינה לקשישים, אמורה להעניק להם תנאי מחיה הולמים, לרבות לאחר גיל הפרישה. בדרך כלל תשלום הבטחת ההכנסה למי שהגיע לגיל פרישה מהווה השלמה לקצבת אזרח ותיק (קצבת זקנה). 

"על מנת להבטיח מינימום מחיה הולם לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים, מוצע לתקן את שיעורי הגמלה הנוכחיים", נכתב בתיקון לחוק. "בשנים האחרונות נדרש המחוקק לנושא זה וגמלת הבטחת הכנסה לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים עודכנה מספר פעמים. ברם, ועל אף תשלום הגמלאות האמורות, שיעור תחולת העוני בקרב קשישים בישראל עודו גבוה ביותר".

"לא ניתן שהאזרחים הוותיקים יהפכו שקופים. כולנו מחויבים לאפשר תנאי מחיה הולמים לאוכלוסייה המבוגרת", אמר השר כץ. "אף אחד לא מוכן לראות קשיש קופא מקור. אני מצפה לשיתוף פעולה מלא מצד ועדת השרים ופקידי האוצר". עלותה של הצעת החוק עומדת על 662 מיליון שקלים, ועדיין לא ברור האם היא תובא להצבעה בוועדת השרים כבר ביום ראשון או שתידחה למועד אחר.

ההצעה השנייה, גם היא תיקון לחוק הבטחת הכנסה, קובעת כי הזכאות למענק חימום תינתן לכלל מקבלי הבטחת הכנסה בגיל פרישה ולא כפי שנהוג היום - כאשר רק אזרחים ותיקים הגרים באזורים המוגדרים "קרים", זכאים לו. מדובר במענק שנתי וחד-פעמי שתכליתו להקל על האזרח הוותיק בתשלומי החשמל. גובה הסיוע עומד על 553 שקלים, ואם ההצעה תעבור - הוא יינתן מדי שנה בחודש אוקטובר לכלל מקבלי הבטחת ההכנסה. העלות השנתית של התיקון המוצע לחוק הינה 111 מיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ