פוצץ המו"מ בין נציגי הסגל הבכיר במכללות לאנשי האוצר

נציגי הסגל תקפו בחריפות את האוצר: "מתנהג בצורה נבזית" ■ אם המו"מ לא יניב תוצאות בסופ"ש, רק הסגל הזוטר יפתח את שנת הלימודים ביום ראשון ■ משרד האוצר: "הנחנו הצעת פשרה ראויה והוגנת, צר לנו שחברי הסגל הבכיר החליטו להתעלם ממנה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכללה האקדמית באשקלון
המכללה האקדמית באשקלוןצילום: לימור אדרי

נציגי הסגל הבכיר במכללות הציבוריות נטשו את פגישת המו"מ שקיימו עם נציגי משרד האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת). נכון לרגע זה אין כל הסכמות בין הצדדים וביום ראשון צפויים חברי הסגל הבכיר להשבית את פתיחת שנת הלימודים ב-17 מכללות ברחבי הארץ. ההערכה היא כי בסוף השבוע יתקיימו מאמצים נוספים כדי לפתור את המשבר.

"משרד האוצר מתנהג בצורה נבזית", נמסר מהמועצה המתאמת של הסגל הבכיר במכללות הציבוריות, "מצד אחד מגיש הצעה שנועדה להשפיל את המרצים ומהצד השני רץ לתקשורת לדווח על פיצוץ המו"מ. כפי שהודענו אתמול, אין בכוונתנו לפתוח את שנת הלימודים. אנו קוראים לשר החינוך ולשר האוצר להתערב באופן אישי לפיתרון הבעיה".

ועד ראשי המכללות הודיע כי למרות שביתת הסגל הבכיר, המכללות יפתחו את שעריהן ביום ראשון והסגל הזוטר יקיים את הלימודים והפעילויות.

עד כה שר החינוך ויו״ר המל״ג, נפתלי בנט, לא התערב במשבר ולא התייחס אליו. במכללות שמאיימות לשבות לומדים כ-55 אלף סטודנטים - רובם מהפריפריה. המחלוקת העיקרית בשלב זה נסובה סביב שכר הסגל הבכיר במכללות. שכרם הממוצע מסתכם בכ-20 אלף שקל בחודש והם נדרשים ללמד 8 שעות שבועיות. כשליש מחברי הסגל עוסקים גם במחקר במקביל לעבודתם כמרצים.

עדיין לא התייחס למשבר. שר החינוך ויו"ר המל"ג, נפתלי בנטצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי הערכות, דרישות נציגי הסגל הבכיר הסתכמו בכ-90 מיליון שקל בשנה. האוצר הציע לחברי הסגל תוספת שכר הדרגתית של כ-9% בשש השנים הקרובות - כפי שקיבלו חברי הסגל הבכיר באוניברסיטאות באחרונה - אך נציגי הסגל דרשו גם להצמיד את שכרם לשכר המרצים הבכירים באוניברסיטאות. במהלך המו״מ הציעו נציגי האוצר הצעה משופרת, אך גם היא נדחתה על ידי נציגי הסגל. 

בשלב זה חברי הסגל הבכיר ישבתו במכללות הבאות: המכללה אקדמית גליל מערבי, אפקה בתל אביב, המכללה האקדמית אחווה, המכללה האקדמית אשקלון, המכללה האקדמית הדסה בירושלים, המכללה האקדמית כנרת, המכללה להנדסה אורט בראודה, המכללה על שם עזריאלי להנדסה בירושלים, המכללה האקדמית ספיר בשדרות, המכללה האקדמית עמק יזרעאל, המכללה האקדמית צפת, המכללה האקדמית תל אביב יפו, המכללה האקדמית תל חי, המרכז האקדמי לב, המרכז האקדמי רופין, מכון טכנולוגי חולון ומכללת שנקר להנדסה ועיצוב. הלימודים במכללות האקדמיות להוראה יתקיימו כרגיל.

משרד האוצר, המועצה להשכלה גבוהה, ועד ראשי המכללות האקדמיות והוועדה לתכנון ותקצוב מסרו בתגובה: "הנחנו בפני ארגון הסגל הבכיר של המכללות הציבוריות הצעת פשרה ראויה והוגנת בניסיון למנוע את השביתה המתוכננת ביום א' ולאפשר ל-55,000 הסטודנטים לפתוח את שנת הלימודים. צר לנו שחברי הסגל הבכיר החליטו להתעלם מההצעה ובחרו לנטוש את שולחן המו"מ".

במקביל, הסגל הזוטר במכללת בית ברל הודיע גם הוא כי לא יפתח את שנת הלימודים במכללה וכי ישבש אותם החל מיום ראשון, כחלק מסכסוך עבודה שעליו הכריז לאחרונה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ