שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ארגוני נכים הקימו מאהל מחאה מול הכנסת; עשרות עיוורים מפגינים בסמוך

הנכים, שמתנגדים למתווה להעלאת קצבאות הנכות שנחתם בחודש שעבר, הודיעו כי ישהו במאהל כל השבוע. במקום מתקיימת גם הפגנת מחאה על הקיצוץ הצפוי בקצבת הניידות הניתנת לעיוורים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפגנת העיוורים מול הכנסת, היום
הפגנת העיוורים מול הכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
לי ירון
לי ירון

ארגוני הנכים המתנגדים למתווה להעלאת קצבאות הנכות שהושג בחודש שעברהקימו הבוקר (שני) מאהל מחאה מול הכנסת, לקראת פתיחת מושב החורף היום. הנכים, שדורשים להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום, הודיעו כי ישהו במאהל בשבוע הקרוב. באזור הכנסת ישנה היערכות משטרתית מוגברת ורחוב קפלן נסגר לתנועה. במקביל, עשרות עיוורים מפגינים בשעה זו מול הכנסת במחאה על גובה דמי הליווי הנמוכים שניתנים להם ממשרד הרווחה והקיצוץ הצפוי בהם, עליו פורסם הבוקר ב"הארץ". מהמרכז לעיוור נמסר כי העיוורים פתחו בצעדי מחאה וקוראים למדינת ישראל לעצור את האפליה בינם לבין נכי הגפיים ולהשוות את תקציבי הניידות הניתנים להם. 

יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף, אמר הבוקר בפתח הדיון הראשון בוועדה במושב החורף: "אני מקווה שכבר בחודש הקרוב נאשר את עדכון קצבת הנכים. נעשה יום ולילה על מנת לעשות זאת, ברגע שיגיעו אלינו הסיכומים. כבר מחר צפויה הוועדה להעלות את שכר המינימום ל-5,300 שקלים, ועוד צפויה הוועדה במושב הקרוב לעסוק גם במס הכנסה שלילי (מענק עבודה, ל"י) והיד עוד נטויה".

נכי הגפיים מקבלים מהמדינה קצבת ניידות בסך 2,364 שקלים, קרוב לפי שלושה משיעור הקצבה הניתן לעיוורים ולקויי ראייה. הקצבה ניתנת להם משום שאינם מסוגלים לנהוג, נזקקים לליווי ולא כל המרחב הציבורי נגיש עבורם, והיא עשויה להגיע ל-8,124 שקלים בחודש עם תוספות הניתנות לפי קריטריונים שונים. לעיוורים ולקויי ראייה, שגם הם מתקשים בהתניידות במרחב הציבורי, ניתנת קצבת ניידות בגובה 790 שקלים בממוצע - סכום שאינו מספיק לצרכי הניידות הבסיסיים שלהם. במשרד הרווחה מבקשים לקצץ את קצבתם של אלפי עיוורים, שמקבלים במקביל גם קצבת שירותים מיוחדים מהביטוח הלאומי, ב-35% - ל-494 שקלים.

מנכ"ל המרכז לעיוור בישראל, נתי ביאליסטוק כהן, אומר כי בשל גובהה הנמוך של קצבתם, עיוורים רבים מידרדרים לעוני והופכים לנטל על בני משפחתם. לדבריו, "אחד מהגורמים להיעדרותם של העיוורים מהמרחב הציבורי הוא שרבים מהם פשוט לא יכולים כלכלית להתנייד ולצאת מהבית אל העולם המאיים של החוץ. הכסף שמקצה כיום ישראל להתניידות מספיק למשך ימים בודדים בלבד וכך יוצא שהעיוורים פשוט כלואים בביתם, נופלים כנטל על בני משפחתם או פשוט נכנסים לחובות. אנחנו לא דורשים סכומי עתק מהמדינה, אלא פשוט שייתנו לעיוורים את הסכום שקבעה שמגיע לאדם כדי להסתייע לצורכי ניידות".

בישראל יש כ-24,000 עיוורים, מתוכם 7,500 בעלי נכות רפואית בגובה 100% הזכאים לדמי ליווי

בספטמבר הגיעו חלק מארגוני הנכים להסכם עם הממשלה על העלאת קצבאות הנכות הצמדתן לשכר הממוצע במשק, לאחר 16 שנים שבהן לא עודכן גובה קצבת הבסיס. לפי ההסכם, קצבאותיהם של כ-30 אלף הנכים הקשים ביותר, הזקוקים להשגחה צמודה, תועלה ב–1,750 שקלים ותגיע ל-4,500 שקלים בחודש, וקצבאותיהם של כ-160 אלף נכים שאין להם כושר השתכרות כלל תוגדל ב-1,250 שקלים ל-4,050-3,800 שקלים. הקצבאות יועלו בארבע פעימות במשך שלוש שנים, הראשונה שבהן בינואר 2018 והאחרונה בינואר 2021.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ