מאות אלפים השתתפו במסע הלוויה של הרב שטיינמן בבני ברק

הרב גרשון אדלשטיין נשא דברי הספד ובכך הוכתר באופן לא רשמי כיורשו של שטיינמן ■ בהלוויה הוקראה צוואתו של שטיינמן, שבה ביקש לא להספידו: "מקומי בבית החיים בין אנשים פשוטים" ■ מד"א טיפל ביותר מ-90 בני אדם שנפגעו בגלל הדוחק, עומסי תנועה כבדים באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מסע הלוויה של מנהיג הציבור החרדי, הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, שמת הבוקר (שלישי) בגיל 104, יצא היום בצהריים מביתו בבני ברק לבית העלמין בעיר. בהלוויה השתתפו מאות אלפי בני אדם והוענק טיפול רפואי ליותר מ-90 איש שהתעלפו, חשו ברע או נחבלו כתוצאה מהצפיפות. 

בהלוויה הוקראה צוואתו של הרב שטיינמן, שבה ביקש בין השאר שלא להספידו, לא לערוך לזכרו עצרות אבל, לא לכתוב עליו מאמרים בעיתונים ולא להדפיס מודעות על הלווייתו. "מקומי בבית החיים בין אנשים פשוטים", כתב שטיינמן שביקש גם לא לבזבז כסף עבור קבר יקר בבית העלמין, לא לקרוא לילדים על שמו ולא לכתוב על מצבתו תארים כלשהם. הרב גרשון אדלשטיין היה היחיד שנשא דברי הספד בהלוויה, ובכך הוכתר באופן לא רשמי כיורשו של שטיינמן.

עשרות אלפים בהלוויה, היום. רחובות חסומים, עומסי תנועה כבדים באזורצילום: מוטי מילרוד

כוחות הביטחון אבטחו את מסע הלוויה, ועומסי תנועה כבדים עדיין מורגשים באזור. מאות חובשים ופרמדיקים ליוו את המסע, ורכבת ישראל הפעילה מערך רכבות מיוחד להלוויה וממנה לחיפה, בית שמש, באר שבע ואזור הדרום.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ספד לשטיינמן הבוקר, ואמר כי "הרב היה מתמיד עצום, גאון בתורה, טוב עין וטוב לב, עשיר בניסיון חיים ובא בימים. אדם שחוכמתו היתה שנייה רק לענוותו. הרב שטיינמן התווה דרך לאינספור יהודים, והסתלקותו מותירה היום תחושת יתמות עמוקה".

ריבלין הדגיש כי "שטיינמן היה מנהיג שנשא על כתפיו את כל כובד הקיום של העם היהודי. ענק תורני ומורה דרך שהכווין וניתב את חייהם של אלפים ורבבות. למרות עמדותיו הנחרצות, הוא ידע להעביר את מסריו בנועם, ברכות ומתוך אהבה גדולה לכל יהודי".

הלוויית הרב שטיינמן, היום בבני ברקצילום: מוטי מילרוד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי "עם פטירת הרב שטיינמן אבד לעם היהודי מגדלור מרכזי של רוח, מורשת ומוסר. הרב ניצל כל רגע פנוי ללימוד תורה ולהפצתה ברבים. הוא ביסס את הפסיקה ההלכתית, הכריע בסוגיות כבדות משקל ופעל למען הכלל באהבת ישראל אמתית".

נתניהו הדגיש כי "שטיינמן העמיד דורות של תלמידים שימשיכו לשאת בגאון את לפיד התורה, יצק חוליות חשובות בשרשרת התורה בת אלפי השנים וזכרו ישכון לעד בדפי הנצח של מורשת עמנו".

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, אמר כי "העם היהודי כולו איבד הבוקר את את אחד מגדולי מנהיגיו הרוחניים בדורות האחרונים". לדבריו, "הסתלקותו של הרב שטיינמן היא אובדן לדור כולו, של מיליוני יהודים בארץ ובעולם, של אלו שהכירו אותו ואלו שפחות. הוא היה מנהיג הדור שהגן על הדור כולו בתפילתו ודאגתו לכלל".

רבבות בני אדם בהלוויית הרב שטיינמן, היום בבני ברקצילום: מגד גוזני
הכנות להלוויה בבית העלמין בבני ברק, הבוקרצילום: מגד גוזני

הרב לאו סיפר: "נכנסתי אל מרן ראש הישיבה מספר רב של פעמים להכרעות גורליות. הצלילות, עוצמת המחשבה וההנהגה המפוקחת בדרך התורה עם הבנה עמוקה של נבכי החיים והתמודדויות שונות של חיינו, היו בלתי נשכחים, הרב שטייינמן היה מנהיג של אחד בדור".

הראשון לציון, הרב הראשי יצחק יוסף, אמר כי "הסתלקותו של שריד אחרון לדור דעה היא אבדה גדולה, הצדיקים מגינים בעצם חיותם על הדור". הרב יוסף אמר כי "בזכות הנהגתו הייחודית, נמנע לאורך השנים פילוג עם עולם התורה והציבור הספרדי והוא היה מהראשונים להוקיר ולהכיר את הנהגת עולם התורה הספרדי כשווה בין שווים, מה שגרם לפריחה ושגשוג עולם התורה הספרדי". יוסף אמר כי הציבור הספרדי כולו חב לשטיינמן "הכרת הטוב רוחנית". 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, ספד גם הוא לשטיינמן, ואמר כי הרב "היה מהדמויות החשובות בציבור הליטאי ומגדולי הרבנים שידע עם ישראל במאה האחרונה. בעת ביקוריי ושיחותיי אתו בביתו, תמיד נדהמתי מצניעותו המופלגת ומהעוצמה הרוחנית יוצאת הדופן בה ניחן, שהשפיעה על כלל הציבור ועל דורות של רבנים, מורי הלכה ותלמידים". 

הרצוג ציין כי "לימוד התורה והקניית הערכים לדורות הבאים עמדה במרכז תפיסת עולמו של הרב, שהוביל מהפכות רבות בקרב לומדי התורה, בהן פעילותו לשילוב חרדים בתעסוקה ובמעגלי החיים ועמדותיו הברורות והבהירות כי חובה לקיים שיח ולנסות להגיע להסכמות בעם. אשריו שזכה להעמיד דורות רבים של תלמידי חכמים".

הרב שטיינמן בבני ברק, ב-2010צילום: מוטי מילרוד

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ