"לא ימין, לא שמאל - ישר"

יותר מ-10,000 איש הפגינו נגד השחיתות השלטונית בירושלים ובתל אביב

שבוע רביעי להפגנות נגד השחיתות, אלפים הפגינו בשדרות רוטשילד ולראשונה - הימין הצטרף למחאה בירושלים. בנאומו בבירה, אמר יעלון: "השחיתות היא סכנה גדולה יותר מן האיום האיראני"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ההפגנה בירושלים, הערב
ההפגנה בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

יותר מעשרת אלפים אנשים הפגינו הערב (מוצאי שבת) נגד השחיתות השלטונית ברחבי הארץ. ההפגנה המרכזית התקיימה זה השבוע הרביעי בשדרות רוטשילד בתל אביב. במקביל, כ-800 אנשים השתתפו בהפגנת הימין, שנערכה בכיכר ציון בירושלים תחת הסיסמה "הפגנת הבעד". בשלטים שהניפו המפגינים בירושלים נכתב: "לא ימין, לא שמאל - ישר", "המשטרה וצה"ל של כולנו", ו"מגיעה לנו פוליטיקה נקייה". המפגינים קראו "בלי ממלכתיות אין מדינה" ושרו את המנון בית"ר.

בין הנואמים בהפגנה בכיכר ציון גם שר הביטחון לשעבר משה יעלון, שאמר כי "השחיתות גורמת לתחושת אי צדק אצל האזרח ולאובדן אמון של האזרח בהנהגה ובמוסדות המדינה". לדבריו, "זו סכנה גדולה יותר מן האיום האיראני, חיזבאללה, חמאס או דאעש". עוד אמר יעלון: "הערכים שלנו חשובים מאדם זה או אחר. זה תלוי במנהיגות מלמעלה ובחינוך מלמטה. זו חובתנו הלאומית להגן על הבית מפני האיומים הפנימיים. סטינו מהדרך - זו חובתנו להחזיר את המדינה למסילה". תיעוד מההפגנה בירושלים:

גם הרב יובל שרלו נאם בהפגנה, ואמר כי: "אנו מתכנסים בעד היותה של מדינת ישראל מקום שהחיים הציבוריים מתנהלים ביושרה, בשקיפות, ובביזור הכוח השלטוני, כדי להוות מגדלור לעצמנו ולעולם כולו". פרופסור אריה אלדד, שנאם גם הוא בירושלים, אמר הערב: "אני רוצה לשאול את כל אלו שקוראים לנו 'אידיוטים שימושיים', אולי דווקא אנשי הימין הנרתמים בכל כוחם להגן על נתניהו עד כלות, יגרמו לכך שבבחירות הבאות יתמודד ליכוד עם כתם שחיתות כבד עליו?". לדבריו, "שחיתות שלטונית עלולה להיות איום קיומי".

ההפגנה בירושלים היא יוזמה של יועצו לשעבר של ראש הממשלה נתניהו, הפובליציסט יועז הנדל. הפגנות נוספות התקיימו במקביל במוקדים נוספים. בחיפה ובעפולה הפגינו כמה מאות אנשים, בצומת צמח הפגינו כ-200 אנשים, בראש פינה כמאה אנשים ובנהריה עשרות. "אם הם לא ישלחו את נתניהו לנבצרות, אנחנו נשלח גם אותו וגם אותם הביתה", אמר הערב אלדד יניב, ממובילי ההפגנה.

ההפגנה בירושלים, הערב
ההפגנה בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן
ההפגנה בירושלים, הערב
ההפגנה בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

כעשרת אלפים אנשים הגיעו הערב להפגנה המרכזית שבשדרות רוטשילד. המפגינים החזיקו  בשלטים שעליהם נכתב: "מושחתים הביתה", "מטאטאים את המושחתים", ו"זמן ניקוי אורוות". המפגינים קראו "ביבי נתניהו לכלא מעשיהו", "הון, שלטון, עולם תחתון", ו-"לא נוותר".

הפעיל החברתי אייבי בנימין בירך בהפגנה על קיומה של הפגנה מקבילה בירושלים. "הניצחון השבוע הרבה יותר גדול כי הימין המוסרי הבין שהוא חייב להילחם בשחיתות", אמר הערב בתל אביב. הוא ציין כי לפני שש שנים ביקשו המפגינים במחאה החברתית את עזרתו של ראש הממשלה, "היום אנחנו אומרים לו 'תתפטר מושחת'". עוד הוסיף: "שומרי הסף אכזבו אותנו. הכנסת אכזבה אותנו. האופוזיציה אכזבה אותנו. אנחנו כאן אומרים לכל המושחתים, המטייחים, הפחדנים – לא נוותר".

ההפגנה בתל אביב, הערב
ההפגנה בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין
ההפגנה בתל אביב, הערב
ההפגנה בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין

גם יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, התייחס בתל אביב להפגנה המקבילה בירושלים. "אותם אנשים חששו להיות איתנו כאן ברוטשילד כי ראש הממשלה תייג אותנו כשמאל, הם חששו להיות איתנו כאן כי ראש הממשלה שלנו פורם ומפורר במשך שנים את הסולידריות החברתית שלנו ומשסה אותנו האחד בשני בבחינת הפרד ומשול, הם חששו להיות כאן הערב כי ראש הממשלה שלנו לימד אותם לשנוא. אבל אנחנו מכאן נזכיר להם שאנחנו לא שמאל, אנחנו לא ימין, אנחנו ישר".

אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי, אמר כי "ההפגנה הזאת של העם. כולנו מאוחדים נגד המושחתים. ראש ממשלה מפחיד את המשטרה ומצפצף עליה". המשתתפים בהפגנה הגיבו בקריאות "ביבי הביתה". לדברי נפתלי, "ראש ממשלה צוחק עלינו, העשירים למעלה והעניים למטה. הוא ניסה לומר לכם שאם יש לכם הרבה כסף לא משנה ההמלצות של המשטרה". לדבריו, "ראש הממשלה יודע שברגע שהעם בחוץ ויוצא החוצה ואומר לו 'לא רוצים אותך' - הוא יילך הביתה. ביום של ההמלצות ייצאו כפול אנשים". בשבוע שעבר השתתפו בהפגנה בתל אביב אלפים, ולפני שבועיים עשרות אלפים.

אחד המפגינים נשא תמונה של גיליוטינה, אך המארגנים אמרו שלא הבחינו בה בזמן אמת. אלדד יניב אמר: "היו בהפגנה עשרות אלפי ישראלים פטריוטים עם דגלי ישראל. כשמסבים את תשומת ליבנו לשלט אידיוטי אנחנו אומרים: זה שלט אדיוטי. ואם היינו רואים אותו היינו שוברים אותו".

בלשכת ראש הממשלה פנו בימים האחרונים לחברי כנסת מהקואליציה ואנשי ימין כדי שלא ישתתפו בהפגנה בירושלים. בסביבת נתניהו חוששים שייווצרו לחצים מימין ומשמאל שיזעזעו את ממשלתו. בעקבות הלחצים, ביטלו את השתתפותם חברי הכנסת אורן חזן ויהודה גליק (הליכוד). למרות זאת, שני חברי כנסת מסיעת כולנו, רועי פולקמן המקורב לכחלון ורחל עזריה הגיעו הערב להפגנה. אמש צייץ פולקמן: "אם עוד היתה לי התלבטות אם נכון שאגיע לכיכר ציון במוצ"ש היא נגמרה אחרי מסע ההפחדה כלפי מארגנים ודוברים. אוי למחנה שאין בו מקום לחשבון נפש". 

בכנס פעילי ליכוד שהתקיים ביום שלישי טען נתניהו כי ההפגנות נגדו ונגד השחיתות השלטונית ממומנות על ידי הקרן החדשה לישראל, וכי ההפגנות בשדרות רוטשילד נועדו להפיל את שלטון הליכוד. "האנשים האלה יטיפו לנו על שלטון החוק? אלה אנשים שרומסים את שלטון החוק", אמר נתניהו.

בנאומו, התייחס יו"ר התנועה לאיכות השלטון לדבריו של נתניהו, ואמר: "השבוע חזינו בעוד מופע אימים מבית מדרשו של ראש הממשלה בנימין נתניהו". לדבריו, "מעבר לעובדה שהוא תקף בחמת זעם את המשטרה והפרקליטות, הוא חזר לזרוע שנאה בקרבנו ובקרב נתיניו. הוא חזר שוב על השקר שאותו הוא מפיץ, שמפגיני רוטשילד הם אנשי שמאל, הם אנשי הקרן החדשה לישראל, הם אנשי ה-BDS. זו דרכו לתייג אותנו. אני מאתגר אותך מר נתניהו: נראה אותך אומר שהתנועה לאיכות השלטון ממומנת על ידי הקרן החדשה לישראל. נראה אותך גבר". הקהל הגיב בקריאות "שקרן", בהתייחסו לראש הממשלה. 

מהליכוד נמסר בתגובה: "הימין לא קונה את הבלוף. כולם מבינים שזו לא הפגנה נגד השחיתות אלא הפגנת לוויין של השמאל ברוטשילד בחסות אלדד יניב ונוני מוזס, שכל מטרתה להפיל את ממשלת הליכוד. מצביעי הימין לא מתרשמים מקומץ של נאיבים ואינטרסנטים שמשתפים פעולה עם השמאל והם לא יחזרו על הטעות של הפלת ממשלת ליכוד והבאת אסון אוסלו ג' על מדינת ישראל".

עוד נמסר כי "הגיליוטינה הערב ברוטשילד היא הסתה לרצח ראש הממשלה נתניהו, בצד קריאות גנאי נגד הציונות. הפגנת השמאל ברוטשילד חצתה את כל הקווים האדומים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ