מבצע הגירוש יוצא לדרך: המדינה דורשת ממבקשי המקלט לעזוב עד אפריל

רשות האוכלוסין תחל בפעולות אכיפה נגד מי שיידרשו לעזוב ולא יעשו זאת בתוך שלושה חודשים. מי שלא יעזוב ייכלא. בקשות מקלט חדשות לא יעכבו את הגירוש. מעסיקי מבקשי מקלט ללא אשרה ייקנסו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט בדרום תל אביב, לפני כחודש
אילן ליאור
אילן ליאור

מבצע גירוש מבקשי המקלט האפריקאים מישראל יוצא לדרך. רשות האוכלוסין וההגירה קוראת לאזרחי אריתריאה וסודאן לעזוב את ישראל תוך שלושה חודשים, אחרת הם עלולים להישלח לכלא ללא הגבלת זמן. הרשות הודיעה הבוקר (שני) כי מחודש אפריל תחל בפעולות אכיפה נגד מי שיידרשו לעזוב ונגד מעסיקיהם. מבקשי המקלט שלא יעזבו ייכלאו, ומעסיקיהם ייקנסו.

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ", גם מענק העזיבה בסך 3,500 דולר הניתן לעוזבים את ישראל, יופחת בהדרגה מתחילת אפריל.

בישראל כ-35 אלף אריתראים וסודאנים, להם עוד כ-5,000 ילדים שנולדו בארץ. רובם המכריע מחזיקים באשרת שהייה זמנית, אותה הם נדרשים לחדש אחת לשלושה חודשים. בחודשים הקרובים צפויה הרשות להודיע לאלפים רבים מהם כי זו הפעם האחרונה שאשרת השהייה שלהם מחודשת, ועליהם לעזוב את ישראל עד שיפוג תוקפה. הרשות תציע להם לצאת למולדתם, לאוגנדה או לרואנדה. לחץ לעזוב יופעל גם על 970 המוחזקים במתקן חולות, שצפוי להיסגר בעוד חודשיים וחצי, ועל 450 האפריקאים הכלואים בסהרונים.

באוגוסט קבע בית המשפט העליון כי ניתן לגרש מישראל אריתראים וסודאנים לרואנדה, אך רק בתנאי שההסכם בין המדינות ישונה ולא יחייב הסכמה של המגורש. בעקבות פסק הדין הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי תיקן את ההסכם עם רואנדה באופן שמאפשר גירוש ללא הסכמה. כעת מתכננת הרשות לכלוא ללא הגבלת זמן את המסרבים לעזוב את ישראל, בהתאם לסעיף בחוק המתיר להחזיק במאסר אדם שאינו משתף פעולה עם הרחקתו.

בשלב ראשון לא יגורשו מי שהיו פטורים משליחה למתקן חולות – ילדים, נשים, בני 60 ומעלה, הורים לקטינים הסמוכים על שולחנם, הסובלים מבעיות רפואיות או נפשיות חמורות וקורבנות עבדות וסחר בבני אדם. בנוסף, לא יגורשו כ-6,000 אריתראים וסודאנים שהגישו בקשות מקלט אך טרם נענו, לפחות עד שיקבלו תשובה. בהודעתה הבוקר הבהירה הרשות כי מי שלא הגיש עדיין בקשת מקלט ויעשה זאת בתקופה הקרובה אינו מוגן מגירוש. "בקשות למקלט מדיני שיוגשו לאחר 1/1/18 לא יעכבו את הדרישה ליציאתו של מסתנן למדינה שלישית", נכתב בהודעת הרשות.

בשבוע שעבר עתר המוקד לפליטים ולמהגרים לבג"ץ בדרישה להורות למדינה לא לגרש אפריקאים שניסו להגיש בקשת מקלט ולא הצליחו. המוקד ציין כי זה זמן רב יש קושי להגיש בקשות מקלט בישראל, בשל עומס ביחידה המטפלת בבקשות. מדי בוקר משתרך תור ארוך מחוץ למשרדי היחידה בדרום תל אביב ורק מעטים מצליחים להגיש בקשה. לעתירה צורפה רשימה שמית של 113 מבקשי מקלט שניסו להגיש בקשת מקלט ללא הצלחה.

ראש הממשלה נתניהו הבהיר לאנשי הרשות כי הוא מצפה למספר גבוה של עוזבים תוך זמן קצר. ברשות האוכלוסין מעריכים כי מבצע הגירוש יעלה כ-300 מיליון שקלים בשנה, כולל תקנים לעובדים, כרטיסי טיסה ומענקים לעוזבים את ישראל. התקציב עשוי להיות נמוך או גבוה יותר, בהתאם למידת ההצלחה של המהלך. הממשלה צפויה לאשר בימים הקרובים תקציב למבצע הגירוש והכליאה.

לפי נתוני רשות האוכלוסין, בשנת 2017 עזבו את ישראל כ-3,330 אפריקאים. בשנים האחרונות קיבל כל אחד מהעוזבים מענק בסך 3,500 דולר, בנוסף למימון כרטיסי הטיסה. תחילה עזבו מבקשי המקלט בעיקר למדינות מוצאם ולמדינות שלישיות, אך בשנתיים האחרונות חל שינוי ויעד העזיבה העיקרי הוא מדינות מערביות אחרות, ובראשן קנדה, שם הם זוכים למעמד ולזכויות נרחבות. כך, כ-64% מהאפריקאים שעזבו את ישראל בתשעת החודשים הראשונים של השנה החולפת יצאו למדינות מערביות, כ-20% לאוגנדה ולרואנדה, וכ-16% לאריתריאה ולסודאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ