מחלוקת בקואליציה סביב המשך קידום החוק להסדרת משמורת ילדים להורים גרושים

יואב קיש מבקש להעלות להצבעה את הנוסח הקיים, לפיו אמהות יקבלו משמורת על הילדים עד גיל שנתיים במקום שש. ח"כ מועלם ועזריה דורשות שינויים ותוספות. דיון בהצעת החוק נדחה עקב חוסר הסכמה בין חברי הכנסת

לי ירון
לי ירון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לי ירון
לי ירון

החוק להסדרת המשמורת במקרה של גירושים ("חזקת הגיל הרך") ממשיך לעורר מחלוקת פוליטית בקואליציה. דיון שאמור היה להתקיים היום (שני) בוועדה משותפת של וועדת החינוך והוועדה לשלום הילד, בראשות ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), ננעל בטרם החל. 

את הדיון בוועדה, שנדחה למועד אחר, החליף משא ומתן בצעקות בין חברי כנסת בחדרו של יו"ר הוועדה מרגי. ח"כ יואב קיש (הליכוד) מבקש להעלות להצבעה בקריאה ראשונה את הצעת החוק המקורית שלו, שמציעה להוריד את החזקה לגיל שנתיים, ללא כל שינויים ותוספות, וטוען כי חברות הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי) ורחל עזריה (כולנו) הסכימו לכך. מועלם ועזריה, מצדן, מתנגדות בכל תוקף להעלאת הצעת החוק לקריאה נוספת לפני שיתגבשו הסכמות בנוגע לסעיפים נוספים בחוק. מקורות פוליטיים אמרו ל"הארץ" כי קיש כינה את חברות הכנסת "שקרניות". יו"ר הקואליציה דוד אמסלם התחייב בפניהן אתמול כי החוק לא יעלה להצבעה ללא הסכמתן.

ח"כ יואב קיש בתל אביב, לפני חודש
ח"כ יואב קיש בת"א, לפני חודש. הודיע שיעכב את יוזמתה של ח"כ מועלם להחלת החוק הישראלי על מוסדות ההשכלה הגבוהה ביו"שצילום: עופר וקנין

עקב כישלון קידום החוק, הודיע קיש לח"כ מועלם כי הוא יעכב את יוזמתה להחלת החוק הישראלי על מוסדות ההשכלה הגבוהה ביהודה ושומרון, כתגובה על התנגדותה. זאת על אף שקיש הוא יו"ר שדולת ארץ ישראל ותומך בחוק. לאחר שהדיון בחדרו של מרגי התפזר הוא הצהיר כי "הצדדים נשלחו להגיע להסכמות. בהיעדר הסכמה, החוק לא יקודם". ח"כ קיש אמר כי אין בכוונתו לעזוב את תפקיד יו"ר ועדת הכנסת עד אשר יעבור החוק בקריאה ראשונה. 

בעקבות ניסיונו של קיש להעלות את החוק להצבעה אמרה ח"כ עזריה: "הניסיון להעביר את קיצור חזקת הגיל הרך במחטף נעשה בניגוד לסיכום הפנים קואליציוני, לפיו החוק הזה יקודם רק בהסכמות. המהלך יפגע בסופו של דבר בילדים שזקוקים ליציבות בתוך תהליך גירושין טראומטי. לא אתן לאיומים והפחדות להשפיע על עבודת החקיקה ולפגוע בסופו של דבר בילדים".

ח"כ רחל עזריה בכנסת, פברואר השנה
ח"כ רחל עזריה בכנסת, פברואר השנהצילום: יצחק הררי / דוברות

על פי החוק הקיים, ילדים עד גיל שש שהוריהם מתגרשים מועברים באופן אוטומטי למשמורת של האם, אלא אם קיימות סיבות מיוחדות להחליט אחרת. הצעת החוק להורדת חזקת הגיל הרך היא אחת ההצעות השנויות במחלוקת שידעה הקואליציה, והובילה למחלוקות פנימיות קשות בתוכה. השרה גילה גמליאל וח"כ קיש דורשים ביטול כללי של החזקה וח"כ מועלם, עזריה ומירב בן ארי דורשות להורידה עד גיל ארבע. במאי האחרון הצליחה הקואליציה, בתיווך היו"ר לשעבר ח"כ דוד ביטן, להגיע לפשרה לפיה החזקה תורד לגיל שנתיים. החוק הקיים, עליו חתום קיש, אורך שורה אחת בלבד ומדבר אך ורק על גיל החזקה.

החוק עבר בנוסח מצומצם זה על מנת לקדם אותו פוליטית, אך מועלם, עזריה, יו"ר הוועדה מרגי ואנשי המקצוע במשרדים הממשלתיים, מסכימים כי חייבים להוסיף לחוק סעיפים ותיקונים. בנוסף, הם סבורים כי אין לבטל את החזקה ללא ביסוס של חלופה ושינוי כולל של מערכת הכללים הקובעת את הסדרי ההורות בגיל הרך. "ההסכמה שהגענו אליה היא רק הסכמה לטרומית", אמר יו"ר הקואליציה לשעבר, דוד ביטן, שתיווך בין הצדדים עם אישור החוק בטרומית. "העסק הזה יעבור לוועדה, ובוועדה עצמה יצטרכו לשמוע מומחים את חברי הכנסת. לכן, כשזה יגיע לשנייה ושלישית זה יגיע לאחר דיון מעמיק".

מאז שאושר החוק בטרומית, התקיימו ארבעה דיונים בעניינו בוועדה המשותפת לוועדת החינוך והוועדה לשלום הילד, בראשות ח"כ מרגי, שהוקמה למטרה זו. "הגענו לתובנה, שהתיקון כפי שמוצע בהצעת החוק – יכול להיות שהוא חסר", אמר מרגי בדיון לפני חודשיים. "צריך לוודא, שאם כבר מתקנים... לפחות שניתן לזה ריפוד, שלא נמצא את עצמנו באיזה כאוס שאפילו המציע לא רצה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ