השרים צפויים לאשר: סטודנטים יחויבו להתנדב בקהילה כדי להשלים תואר ראשון

על פי הצעת החוק שזוכה לתמיכת שר החינוך, ההתנדבות תיעשה כחלק מקורס בהיקף של שתי נקודות זכות. המוסדות להשכלה גבוהה יכירו בשירות מילואים של עשרה ימים בשנה כתחליף לקורס

ירדן צור
ירדן צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
סטודנטים באוניברסיטה העברית, באוקטובר
סטודנטים באוניברסיטה העברית, באוקטוברצילום: אוליבייה פיטוסי
ירדן צור
ירדן צור

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק שתחייב סטודנטים להתנדב בקהילה כדי להשלים תואר ראשון. לפי ההצעה, שיזמה ח"כ מירב בן ארי (כולנו) וזוכה לתמיכת שר החינוך נפתלי בנט, סטודנטים יידרשו להשתתף בקורס מעורבות בקהילה בהיקף של שתי נקודות זכות. מספר שעות ההתנדבות שיידרש להשלמת הקורס טרם נקבע. עם זאת, לפי ההצעה, האוניברסיטאות והמכללות יכירו בשירות מילואים של עשרה ימים בשנה כתחליף לקורס. המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) עשויה להתנגד להצעה בשל פגיעה בחופש האקדמי של המוסדות, אך ועדת השרים צפויה לאשר אותה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי מטרתה "למסד את מעורבותם החברתית של הסטודנטים בחברה ובקהילה, תוך כדי יצירת זיקה ישירה לתואר שהם לומדים בדגש על תחום ההתמקצעות שלהם. בכך תהפוך ההתנדבות למקצועית, איכותית ויעילה. כל זאת במסגרת שעות הלימוד במוסדות להשכלה הגבוהה השונים, וכתנאי להשלמת חובת התואר". עוד נכתב כי התנדבות הסטודנטים תתרום ל"צמצום הפערים ולחיבור עם השכבות החלשות בישראל".

בן ארי הוסיפה וכתבה כי "הצעת החוק נוסחה מתוך הכרה והבנה של החופש האקדמי של המוסדות להשכלה גבוהה וחותרת למינימום התערבות בו, אך מתוך הבנה כי גם הסטודנטים - כמו בני הנוער - חייבים להיות מעורבים בפעילות חברתית במהלך לימודיהם, ולהכיר את הסביבה החברתית בה הם לומדים". כיום, תלמידי בתי הספר התיכונים מחויבים להתנדב במשך 60 שעות בקהילה כתנאי לקבלת תעודת בגרות.

לצד זאת, בשבוע שעבר דווח ב"ידיעות אחרונות" על הקלות חדשות שקבעה מל"ג למשפחות של משרתי מילואים. לפי החלטת המועצה, סטודנטים שהם הורים ובני זוג של מילואימניקים יוכלו לאחר ללימודים בבוקר, ולצאת מוקדם כדי לטפל בילדים. הסטודנטים יהיו זכאים להיעדר מהשעתיים הראשונות של הלימודים במוסדות האקדמיים, ולסיים את יום הלימודים בשעה 15:00. בנוסף, יזכו הסטודנטים לדחיית קורס אקדמי, למועד בחינה נוסף ולדחייה בהגשת מטלות ועבודות. ההקלות נוגעות להורים לילדים מתחת לגיל 13.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ