המדינה מגייסת פקחים לגירוש מבקשי מקלט, ומציעה מענק של 30 אלף שקל

מאה פקחים דרושים לרשות האוכלוסין לתוכנית "היציאה מרצון" ול"משימות אכיפה כנגד שוהים בלתי חוקיים ומעסיקיהם". בשבוע שעבר החל גירוש מבקשי מקלט, ואלפים יקראו לעזוב את ישראל

ירדן צור
ירדן צור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ממתינים מחוץ למשרדי רשות האוכלוסין בדרום תל אביב, אתמול
ממתינים מחוץ למשרדי רשות האוכלוסין בדרום תל אביב, אתמולצילום: חן בריל אגרי/אמנסטי
ירדן צור
ירדן צור

רשות האוכלוסין וההגירה מציעה מענק של 30 אלף שקלים לאזרחים שיסכימו לעבוד כפקחים במבצע הגירוש של מבקשי המקלט. במכרז שפורסם אתמול (ראשון), הודיעה הרשות כי היא מגייסת מאה פקחי הגירה למשרות זמניות למשך שנתיים, החל ממארס הקרוב, ועוד 40 חוקרים ליחידה המטפלת בבקשות המקלט למשרה של שנה.

בהודעת המכרז נכתב כי הפקחים, שיעבדו בגוש דן, דרושים "למיזם בעל חשיבות לאומית בהובלת רשות האוכלוסין". 30 מהפקחים יעבדו בתוכנית "יציאה מרצון". כחלק מדרישות התפקיד נכתב כי יהיה עליהם לערוך שימועים ולטפל בשוהים בלתי חוקיים; לערוך ראיונות, תיעוד ורישום של היוצאים מרצון; לתאם, להנפיק ולהסדיר את מסמכי הנסיעה של העוזבים, לרבות תיאום טיסות; ללוות שוהים בלתי חוקיים; ולעקוב אחר אופן הקליטה שלהם "במדינות המקור או במדינות השלישיות".

המודעה שפרסמה היום רשות האוכלוסין
המודעה שפרסמה היום רשות האוכלוסין

70 הפקחים הנוספים "יבצעו משימות אכיפה כנגד שוהים בלתי חוקיים ומעסיקיהם, ובכלל זה פעילות שטח ומשימות משרדיות שמהותן טיפול בנתינים זרים". הם יידרשו לאתר, לעכב ולגבות עדות משוהים בלתי חוקיים, ולצד זאת "לטפל במעסיקי זרים לרבות תחקורם". ברשות הבהירו כי למעוניינים בתפקיד דרושה השכלה תיכונית ורצוי שיהיה ניסיון בתפקידי לחימה או אבטחה. במודעת המכרז מובטח "חוזה אישי ושכר מתגמל למתאימים. מענק כספי משמעותי בגובה של עד 30 אלף שקלים יינתן בתום תקופת ההעסקה לזכאים בלבד".

40 החוקרים החדשים שמגייסת הרשות יעבדו ביחידה המטפלת בבקשות המקלט (RSD) במשרד הפנים, הממוקמת בדרום תל אביב. על המגויסים יהיה לחקור מבקשי מקלט מדיני; לבחון את אמיתות טענותיהם והרלוונטיות שלהן לבקשת המקלט לפי אמנת הפליטים; לחקור את המצב הפוליטי בארץ מוצאו של מבקש המקלט; לכתוב המלצה בדבר הסכנה הנשקפת לחייו בארץ מוצאו ולזכותו למקלט ועוד. אזרחים שיעבדו בתפקיד זה במשך שנה יקבלו מענק של 20 אלף שקלים. באחרונה מתח בית הדין לעררים , וקבע כי הרשות מקשה על הגשת בקשות מקלט חדשות וכך מונעת מרבים גישה למערכת מקלט.

המבצע לגירוש מבקשי המקלט , ואלפי מבקשי מקלט יידרשו לעזוב בתוך 90 יום. רשות האוכלוסין החלה לקרוא לאזרחי אריתריאה וסודאן לעזוב את ישראל בתוך שלושה חודשים, אחרת הם עלולים להישלח לכלא ללא הגבלת זמן. הרשות גם הודיעה כי מאפריל תחל לנקוט צעדים נגד מי שיידרשו לעזוב ונגד מעסיקיהם. מבקשי המקלט שלא יעזבו ייכלאו ומעסיקיהם ייקנסו. גם מענק העזיבה בסך 3,500 דולר הניתן לעוזבים את ישראל, יופחת בהדרגה מתחילת אפריל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ