אושר לקריאה ראשונה: יש להעדיף את ההורה העשיר בהסדרת משמורת בגירושים

הסעיף שאושר בוועדה צפוי להעניק יתרון לגברים בסכסוכי גירושים. ח"כ קיש קידם את הסעיף כמנוף לחץ כדי להביא לביטולו של סעיף המעניק יתרון למטפל העיקרי בילדים

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד ביטול חזקת הגיל הרך בתל אביב, 2016
הפגנה נגד ביטול חזקת הגיל הרך בתל אביב, 2016צילום: דודו בכר

הוועדה המשותפת לחינוך ולזכויות הילד בכנסת אישרה הבוקר (רביעי) הצעת חוק שמעניקה יתרון להורה שמרוויח שכר גבוה יותר בקבלת משמורת על ילדים במקרי גירושים (המכונה "חזקת הגיל הרך"). זאת, במקרה שהורים גרושים אינם מצליחים להגיע להסכמות ביניהם, וההחלטה בנוגע למשמורת מגיעה לפתחו של בית המשפט.

הצעת החוק השנויה במחלוקת, שמקדם ח"כ יואב קיש (הליכוד), כוללת סעיף שקובע כי כאשר שופט קובע את הסדרי המשמורת הוא ייקח בחשבון את "איתנותו הכלכלית של כל אחד מההורים ויכולתו להעניק ביטחון כלכלי לקטין תוך התחשבות במידת השתכרותו בשנתיים שקדמו לפירוד", לצד קריטריונים נוספים. ההצבעה על הצעת החוק בקריאה ראשונה צפויה להתקיים ביום שני.

קיש הכניס את הסעיף, המעניק יתרון לגברים, על מנת להביא לביטולו של סעיף שמופיע בהצעת החוק שמקדמת ח"כ שולי מועלם, לפיו על השופט להתחשב גם ביציבות בחיי הילד ובטיפול שהעניק לו כל אחד מההורים טרם הגירושים. ארגוני הגברים טוענים כי הסעיף שמקדמת מועלם נועד להעניק יתרון לאמהות בקבלת המשמורת.

סעיף החוק שהציע קיש עורר דיון סוער בוועדה. חברות הכנסת מועלם ורחל עזריה (כולנו) הביעו התנגדות נחרצת לסעיף וכך גם אנשי המקצוע. עו"ד מוריה כהן בקשי ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים אמרה כי העובדה שהורה עשיר או עני לא יכולה להשפיע על הסדרי המשמורת. לדבריה, השיקול צריך להיות טובת הילד ולא המצב הכלכלי של ההורים. גם נציגי הרווחה אמרו בדיון כי לא ניתן להכריע בעניין טובתו של הילד בהסתמך על מצבם הכלכלי של ההורים. 

הדיון בוועדה עסק בקריטריונים נוספים לפיהם השופטים יקבעו את הסדרי המשמורת. בשל אי ההסכמות בין הצדדים, הוגשו לוועדה שני נוסחים שונים לחוק, אחד שמקדמים חברי הכנסת קיש, יהודה גליק ובצלצל סמוטריץ' – ואחר שמקדמות מועלם ועזריה. לפי הנוסח שמוביל קיש, בית המשפט לא יביא בחשבון את אופן הטיפול ומידת הטיפול שהעניקו ההורים לקטין בשנתיים שקדמו לפרידה. לבסוף הוסכם בוועדה ששני הנוסחים המנוגדים יאושרו במקביל בקריאה ראשונה והמשך הדיונים בהם יתקיים לקראת קריאה שנייה ושלישית.

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון, אמרה בדיון: "לסעיפים של איתנות כלכלית אין מקום בהצעת החוק. הסעיפים שהוסיף ח"כ קיש הגיעו אתמול בלילה כדי להמחיש את האבסורד שבנוסח שמציעה מועלם רפאלי". שאשא ביטון תומכת בעמדתו של קיש, לפיה יש לבטל את מתן המשמורת האוטומטית לאם על ילדים עד גיל שש. גם ח"כ סמוטריץ התייחס לסעיף העוסק בעושרם של ההורים, באומרו: "זה רק עוד אחד מהרבה שיקולים שקשורים לטובת הילד".

חבר הכנסת מאיר כהן הציע בדיון כי מועלם ועזריה ימחקו מהצעת החוק שהן מקדמות את הסעיף העוסק ביציבות בחיי הילד, ובתמורה חברי הכנסת יסכימו לסגת מהסעיף הקושר בין מצב כלכלי למשמורת.

"יושבים פה אנשים פריווילגים ומדברים על איתנות כלכלית. מעולם, אבל מעולם, איתנות כלכלית לא הייתה מדד לשום דבר בהורות במדינת ישראל", אמרה בדיון ח"כ רחל עזריה (כולנו). "הכנסתם בפעם הראשונה בתולדות המדינה סעיף שמקשר בן איתנות כלכלית להורות. התגלתה ערוותכם, קיש וסמוטריץ. הילדים לא מעניינים אתכם, כל מה שאתם רוצים זה להראות שדפקתם והראיתם לנשים מה זה. החוק הזה מנוגד לכל מה שהיהדות היתה אי פעם, וכל מה שמייצגת ישראל".

"נוסח החוק שאושר היום בוועדה בכפוף לסיכומים הוא בשורה מבורכת והישג חשוב לטובת הילד", אמרה מועלם-רפאלי. "זעקות הקוזק הנגזל שנשמעו הן לעג לרש. מי שטובת הילדים מול עיניו אמור לפעול בנקיות ובשקיפות ולא בתחבולות ותרגילים פוליטיים. גם הניסיון להכניס לנוסח החוק סעיף נוראי המאפשר קניית הורות בכסף לא יקודם. ההתנהלות שהייתה עד כה לא תחזור על עצמה, גם לא ניצול סמכויות שעיכבו את קידום החוק להקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל. מי שמתיימר לפעול למען טובת הילד, ארץ ישראל ואזרחי ישראל שלא ישחק משחקים ויעמוד במילתו".

בתגובה לדברים מסר קיש, "מחול השדים שמתנהל נגדי כעת בתקשורת הוא דוגמא לאותה אלימות שהייתה בוועדה כאשר אחת מהנשים בדיון סימנה כלפיי את סימן ה'שחיטה' על הצוואר ואמרה שתחסל אותי. לגבי האיתנות הכלכלית של ההורים – פייק ניוז אחד גדול, שיש מי שעושה ממנו כותרות כאילו רק 'הורה עשיר' יוכל להיות הורה, במקום להבין את האבסורד בנוסח שמציע הצד השני. לכל ילד מגיע אבא ואמא. עשיר או עני, מי שמטפל בילדים בבית או מי שעובד - לכולם יש זכות להיות הורים. לא אתן למי שחושב שרק לאישה שטיפלה בילד מגיע לגדל אותו בעוד האב מנוכר".

בתגובה לדיון מסרה ח"כ מרב מיכאלי, "מי שדורש לקבוע משמורת לפי ההכנסה שנתיים לפני הגירושים, ולא להתחשב בטיפול בילדה או בילד באותן שנתיים, קובע בעצם שהמשמורת היא בעדיפות לגבר, שמשתכר בממוצע 34% יותר מהאם בזמן שהיא מטפלת בילדים. יואב קיש מדבר על טובת הילד וזכות אבות להורות משמעותית, והנה, בסעיפים שהוא מביא היום, נחשפת ערוותו ויוצאת לו כל הנקמנות ושנאת הנשים. זאת משמעות הסעיפים האלה".

יו"ר עמותת "הורות משותפת=טובת הילד", גיא רוה, אמר בתגובה: "בהצעת החוק היה נסיון של ח"כ מועלם להכניס את חזקת ההורה העיקרי, למרות שוועדת שניט קבעה מפורשות שזאת לא טובת הילד. חברי הכנסת קיש ושאשא ביטון הסבירו במהלך הדיון בגלוי שהסעיף האיתנות הכלכלית הוכנס רק על מנת להדגיש את הסעיף האבסורדי של ח"כ מועלם, והם ישמחו למחוק מהצעת החוק את שני הסעיפים המיותרים כפי שהציע ח"כ כהן, אך לצערנו הצעתו לא התקבלה".

מנהלת הקמפיין נגד ביטול חזקת הגיל הרך, אלינור דוידוב, אמרה בתגובה: "המטה נגד ביטול חזקת הגיל הרך ימשיך לשמור על זכויותיהם של ההורים והילדים ונגד ביטול מוחלט של חזקת הגיל הרך. הורדת גיל החזקה צריכה להיעשות רק בתנאים מגבילים, שיאפשרו לשופטים להחליט על חלוקת הסדרי הראייה והמשמורת בצורה המיטבית להורים ולילדים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ