35 סופרים ואנשי רוח במכתב לראש הממשלה: "לעצור את גירוש מבקשי המקלט"

על המכתב, שנשלח גם לחברי הכנסת, חתומים בין היתר דויד גרוסמן, עמוס עוז, א.ב. יהושע ומאיר שלו. "ההיסטוריה שלנו כעם מתהפכת בקבר הזה שכורים לה", כתבו, "אסור שיהודים ירדפו ויגרשו פליטים"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דויד גרוסמן, צרויה שלו, עמוס עוז ואורלי קסטל בלום
דויד גרוסמן, צרויה שלו, עמוס עוז ואורלי קסטל בלוםצילום: דניאל בר און, דודו בכר ומוטי מילרוד

35 אנשי רוח שלחו הבוקר (חמישי) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו הם קוראים למנוע את גירוש מבקשי המקלט מישראל. "אנחנו קוראים לכם לעצור את גירושם של מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן, גברים ונשים הנושאים בגופם ובנפשם את הצלקות המחרידות מבריחתם וממחנות העינויים בסיני, ילדים שנולדו בישראל, המבקשים מאיתנו רק דבר אחד: לחיות", כתבו במכתב, שנשלח גם לחברי הכנסת. על הפנייה חתומים בין השאר הסופרים דויד גרוסמן, עמוס עוז, א.ב. יהושע, מאיר שלו, אתגר קרת, צרויה שלו, אורלי קסטל בלום ונעה ידלין והמחזאים עדנה מזי"א ויהושע סובול.

"למול גל הפליטים האדיר השוטף את המערב ואת יבשת אפריקה, מספר מבקשי המקלט השוהים בישראל מהווה פחות מחצי אחוז מאוכלוסייתה, ושעריה נעולים בפניהם מאז 2012", הוסיפו. "לישראל אין בעיית פליטים ואין לה כל קושי כלכלי לקלוט וליישב אותם, ולכוונם אל עבודות סיעוד, חקלאות ובניין המשוועות לידיים עובדות. בעוד כ-100,000 נתינים זרים, רובם ממזרח אירופה, השוהים במדינה ללא היתר אינם נרדפים ואינם יעד לגירוש בכוח, הפכה ממשלת ישראל דווקא את 35,500 מבקשי המקלט מאפריקה – את הנמלטים מאש והנזקקים מכל להגנה – ליעד לרדיפה ולגירוש בכפייה".

עוד הוסיפו הכותבים כי טענת המדינה לפיה אלה אינם מבקשי מקלט "מופרכת", והזהירו כי במדינה השלישית אליה הם צפויים להגיע, מחכים להם עינויים ואף הוצאות להורג. "ההיסטוריה שלנו כעם מתהפכת בקבר הזה שכורים לה. אסור שיהודים ירדפו ויגרשו פליטים, אסור שמדינת ישראל תחולל את האסון ההומניטרי הזה, ובידיכם הזכות למנוע אותו". כמו כן, נכתב כי "גירוש מבקשי המקלט צפוי להתחיל לקראת יום השואה. אנו קוראים לכם לפעול במוסריות, באנושיות ובחמלה הראויות לעם היהודי, ולעצור מבעוד מועד את גירוש הפליטים אל הגיהינום שממנו נמלטו. אחרת לא תהיה לנו תקומה".  

המכתב מצטרף לשורה של התבטאויות ואירועים בימים האחרונים נגד הכוונה לגרש מישראל מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן. אתמול השתתפו מאות בני אדם בכנס נגד הגירוש בכנסת, שיזמו חברי הכנסת מיכל רוזין (מרצ), איל בן ראובן (המחנה הציוני) ודב חנין (הרשימה המשותפת). שלשום נערך אירוע דומה בהשתתפות רבנים ביוזמת מכון הרטמן ורבנים למען זכויות אדם. שלשום התקיימו הפגנות שיזמו סטודנטים מול בתי שרים וחברי כנסת בירושלים, תל אביב, באר שבע וחיפה. גם אלי נחמה, מנהל בית הספר ביאליק רוגוזין בתל אביב, שבו לומדים ילדים רבים של מבקשי המקלט, קרא השבוע למנוע את הגירוש והזהיר כי הגירוש אינו מוסרי ויהווה בכייה לדורות.

ביום שני האחרון קיבל נתניהו פנייה בנושא ממנכ"ל הליגה נגד השמצה, אחד הארגונים הוותיקים והמרכזיים ביהדות ארה"ב, שעוסק במאבק באנטישמיות וגזענות. ג'ונתן גרינבלט, מנכ"ל הארגון, כתב לראש הממשלה כי "האופי המקיף של תוכנית הגירוש הזו יוביל להשלכות הרסניות על קהילת הפליטים בישראל, תוך בגידה בערכי היסוד שאנו, כיהודים, מחזיקים במשותף".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ