אלפי מבקשי מקלט הפגינו מול שגרירות רואנדה נגד גירושם מישראל

רשות ההגירה החלה לאחרונה במבצע הגירוש והודיעה לשוהים במתקן חולות שעליהם לעזוב לרואנדה. לפי עדויות, למבקשי מקלט שעזבו את ישראל נשקפת סכנת חיים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת מבקשי המקלט מול שגרירות רואנדה בהרצליה, היום
אילן ליאור

אלפי מבקשי מקלט הפגינו היום (שני) מול שגרירות רואנדה בהרצליה נגד מבצע הגירוש שיזמה ישראל. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין השאר: "גירוש לרואנדה - גזר דין מוות", "ממקלט ברואנדה לסחורה בלוב" ו"חיי שחורים שווים - לא בישראל". שלט נוסף הופנה לנשיא רואנדה פול קגאמה: "כמה פצצות הדם שלנו קנה לך?", נכתב.

לפי ג'וני, מבקש מקלט מאריתריאה ואחד ממארגני ההפגנה, "ההסכם הזה לא חוקי. זה בושה, זה נורא. אף פעם לא היה דבר כזה. אנחנו מוכנים להיות בכלא במקום שיגרשו אותנו לשם". 

לדבריו, "ברגע שאתה מגיע לרואנדה אתה לא תישאר שם. אתה לא חוקי, אין לך מסמכים, אתה לא יכול לעבוד, גם השפה תהיה קשה. לוקחים לך את כל הכסף ואתה לא יודע מה יקרה לך. במקום המוות הזה אנחנו מעדיפים להיות בכלא. אני מאריתריאה, לא הגעתי לאוגנדה או לרואנדה אלא למדינת ישראל. למה היא לא נותנת את הדברים שהיא מחויבת להם למרות שהיא חתומה על אמנת הפליטים?".

תכליט, מבקש מקלט מאריתריאה ואחד ממארגני ההפגנה, הוסיף: "אנחנו לא יודעים מה ההסכם בין רואנדה לישראל. אנחנו רק שומעים מהתקשורת שיש הסכם. לא ברור מה ההסכם. אנחנו חייבים לדעת. אנחנו יודעים כבר מה הסיפור של החברים שלנו שנסעו לרואנדה - לקחו את תעודות המעבר שלהם והעבירו אותם (באופן) לא חוקי לאוגנדה". תכליט הוסיף כי מבקשי המקלט המגורשים משלמים כסף ואין להם מעמד ברואנדה. "האנשים האלה הולכים לאוגנדה וללוב, חלק יש להם מזל ומגיעים לאיטליה, חלק מתים. אנחנו לא יודעים על סיפור של אדם שנמצא ברואנדה ויש לו מעמד פליט וזכויות אדם".

ההפגנה, היום מול שגרירות רואנדה בהרצליהצילום: מגד גוזני

המדינה הודיעה על תחילתו של מבצע הגירוש בתחילת החודש. כשלב ראשון של המבצע, החלה רשות האוכלוסין וההגירה לזמן בשבוע שעבר מבקשי מקלט המוחזקים במתקן חולות לשיחות לפני גירוש. בשיחות נאמר להם כי עליהם לעזוב לרואנדה, אחרת ייכלאו במתקן סהרונים ללא הגבלת זמן.

ביום חמישי ערכה רשות האוכלוסין וההגירה שיחות ל-20 אריתריאים מתוך כ-886 מבקשי המקלט המוחזקים במתקן חולות. נציגת הרשות הבהירה להם כי עליהם להודיע בתוך חודש אם בכוונתם לעזוב את ישראל. הנציגה הציעה למבקשי המקלט לעזוב לרואנדה, אך במסמכים שקיבלו לא מופיע שמה של המדינה. על פי נוהל הרשות שפורסם בשבוע שעבר, ניתן לגרש למדינה שלישית כל מי שלא הגיש בקשת מקלט עד סוף 2017, או שבקשת המקלט שלו נדחתה.

מבקשי המקלט קיבלו בראיונות שני דפים בעברית, תחת הכותרת "דף מידע למסתנן היוצא למדינה שלישית בטוחה". "ברצוננו להודיע לך כי מדינת ישראל חתמה על הסדרים המאפשרים לך לצאת מישראל למדינה שלישית בטוחה שתקלוט אותך אליה וליתן לך אישור שהייה אשר יאפשר לך לעבוד במדינה ותבטיח את אי הרחקתך למדינת מוצאך", נכתב בדף. עוד נכתב כי "המדינה אליה באפשרותך לצאת היא מדינה אשר בעשור האחרון התפתחה מאוד וקולטת לתחומה אלפי תושבים חוזרים ומהגרים ממדינות אפריקה השונות... במדינה זו יש יציבות שלטונית אשר תורמת להתפתחויות בתחומים רבים ובין היתר, בתחום החינוך, הרפואה והתשתיות".

הרשות מבהירה כי היא תסדיר לעוזבים מסמכי נסיעה ישראלים ותממן עבורם כרטיסי טיסה. "נציגי הרשות יסייעו וילוו אותך בהליך היציאה ממדינת ישראל ועד למועד בו נקבעה טיסתך. כל שאלה שיש לך, באפשרותך לפנות אליהם", נכתב. הרשות מציינת כי מענק בסך 3,500 דולר יינתן לעוזבים בנמל התעופה לפני עלייתם למטוס, כמו גם אשרת כניסה למדינת היעד. "בהגיעך למדינה השלישית, ימתין לך בשדה התעופה צוות מקומי אשר ילווה אותך בימים הראשונים. הצוות שימתין לך יסיע אותך לבית המלון שהוסדר עבורך מראש שם יערך לך מפגש הכוונה והיכרות עם הנציגים המקומיים, במהלכו יסבירו לך אודות האפשרויות העומדות בפניך ויסייעו לך בתחילת דרכך במדינה", נכתב בדף.

עדויות של מבקשי מקלט שעזבו בשנים האחרונות את ישראל לרואנדה ולאוגנדה מעלות כי מדינות אלה אינן מספקות להם הגנה וזכויות בסיסיות, ורבים ממשיכים במסע בחיפוש אחר מקלט. לפני כחודשיים פורסמו ב"הארץ" עדויות של אריתראים וסודאנים ששהו בישראל, עזבו לרואנדה והצליחו להגיע לגרמניה ולהולנד. הם סיפרו כי לא ניתנה להם אפשרות להישאר ברואנדה ומעמדם לא הוסדר. לפי העדויות, מבקשי המקלט שעזבו את ישראל נכלאו לעתים בחיפוש אחר מקלט אחר, סבלו מאלימות וסחיטה והיו נתונים בסכנת מוות. בהיעדר מעמד ומסמכים, הם היו חשופים גם לאיומי גירוש חוזרים ונשנים לארצות המוצא שמהן נמלטו וחלקם הוחזקו בתנאים קשים במתקנים בלוב ועברו דרך מסוכנת בים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ