מנכ"ל רשות ההגירה: היחידים שיגורשו הם רווקים בגיל העבודה

לדברי פרופ' שלמה מור-יוסף, משפחות עם נשים וילדים יורשו להישאר בישראל. הוא טען כי המחאה נגד גירוש מבקשי המקלט מפיצה מידע שגוי וכי ייתכן ש"כוח פוליטי" עומד מאחוריה

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פרופ' שלמה מור-יוסף
שלמה מור-יוסף. צידד בזכויות מלאות לעובדים זרים חוקיים צילום: מוטי מילרוד
הארץ

מנכ"ל רשות ההגירה והאוכלוסין פרופ' שלמה מור-יוסף הצהיר כי משפחות עם נשים וילדים של מבקשי מקלט לא יגורשו מישראל אלא יורשו להישאר. "מי שיגורש הם רווקים בגיל העבודה בלבד" אמר בראיון ל"מקור ראשון" שפורסם היום (שישי). לדבריו, לגברים רווקים אלה "מאפיינים קלאסיים של מהגרי עבודה". "הם באו לכאו כדי למצוא עבודה, ברחו ממדינתם, אך זה לא מחייב אותנו", הסביר.

מור-יוסף גם מתח ביקורת על המחאה הגוברת נגד גירוש מבקשי המקלט. "האנשים המוחים נגד גירוש המסתננים חיים אווירה ולא חיים את העובדות", אמר. "אין להם שום מושג מה העובדות". לדבריו, מארגני המחאה מפיצים מידע שגוי או חלקי בכוונה. כמו כן, מנכ"ל רשות ההגירה מתקומם נגד ההשוואה בין גירוש הפליטים ליחס שהופנה כלפי היהודים בתקופת השואה. מדובר לדבריו בהשוואה "נואלת ומניפולטיבית שבאה לנגן על עצביה החשופים של מדינת ישראל". מבקשי המקלט "אינם הפליטים וגם אינם נשלחים אל מותם", הוסיף.

הפגנת מבקשי מקלט מול שגרירות רואנדה, השבוע
הפגנת מבקשי מקלט מול שגרירות רואנדה, השבועצילום: מגד גוזני

כשנשאל האם מאחורי המחאה נגד הגירוש עומד כוח פוליטי כלשהו, השיב: "איני יודע, אבל אני לא פוסל את האפשרות. חלק מהאנשים המזוהים הם אלה המזוהים הם אלה שהזדהו גם במצבים אחרים, ולא תמיד זה ספונטני לגמרי. מי מארגן ומה האינטרסים – איני יודע".

עוד אמר מור-יוסף כי מרגע שמבקשי המקלט מגישים בקשה לקבלת מעמד פליט, מדינת ישראל בוחנת ברצינות את הבקשה, תהליך שעשוי לקחת זמן ממושך. "איש לא יגרש אותם עד לסיום הטיפול בבקשה, כך שאותה בירוקרטיה אטית בעצם מגנה עליהם", אמר. לדבריו, כל מקרה נבחן לגופו של אדם ולא כחלק מקבוצה. כך, למשל, 500 מבקשי מקלט מתוך 3,000 בני אדם שהגיעו מדארפור, בה מתחולל רצח עם, קיבלו מעמד של תושב ארעי. 

השבוע סגן שרת החוץ של רואנדה קרא למבקשי המקלט האפריקאים לא להגיע לארצו בניגוד לרצונם. בשיחה עם "הארץ", אמר אוליבייה נדוהונגירהה כי רואנדה מוכנה לקבל אך ורק מבקשי מקלט שבאים אליה מרצונם החופשי. לדבריו, רואנדה תסרב לקבל אדם שנשלח אליה בכפייה. עוד אמר כי אין לרואנדה הסכם עם ישראל לקליטת מבקשי מקלט, אף שהיו בין המדינות מגעים בעניין זה בשנים האחרונות. מור-יוסף ביקש שלא להתייחס להכחשות אודות הסכם בין ישראל למדינות אליהן יגורשו מבקשי המקלט אך הדגיש: "אני אומר בפירוש כי למדינת ישראל יש הסכם עם המדינות האלו".

במקביל, יוזמות מחאה שונות נגד הגירוש פורסמו בישראל. אתמול עשרות ניצולי שואה שלחו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו קראו לו לא לגרש את מבקשי המקלט. "מדינת ישראל תחת שלטונך שמה לעצמה למטרה להזכיר לעולם את לקחי השואה, לעמוד עליהם. ולכן אנו מבקשים ממך: עצור את התהליך! רק בידך היכולת להחליט החלטה היסטורית ולהראות לעולם שמדינת היהודים לא תאפשר סבל ועינויים לבני אדם שנמצאים תחת חסותה", כתבו 36 הניצולים לנתניהו. גם 350 רופאים יצאו בקריאה דומה במכתב ששלחו לבר-יוסף.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ