הכנסת אישרה: החוק הישראלי יחול על המוסדות להשכלה גבוהה בהתנחלויות

מליאת הכנסת אישרה את ההצעה לביטול מל"ג יו"ש. השר בנט: "לא עוד סטנדרט כפול לתושבי יהודה ושומרון". ח"כ חנין: החוק הוא חלק ממהלך כולל של סיפוח, וילבה את החרם האקדמי על ישראל

יהונתן ליס
ירדן צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפוס אוניברסיטת אריאל, בשבוע שעבר
יהונתן ליס
ירדן צור

הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את החלת החוק הישראלי על המוסדות האקדמיים בהתנחלויות. החוק מבטל את המועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון (מל"ג יו"ש), ומכפיף את המוסדות האקדמיים הישראליים בשטחים למועצה להשכלה גבוהה הישראלית. החוק אושר ברוב של 56 תומכים, ובהם חברי סיעת יש עתיד, מול 35 מתנגדים.

החוק, שהליך חקיקתו קודם במהירות בתמיכת שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הוא חלק מסדרת חוקים שנועדו לבצע סיפוח זוחל של השטחים ולהחיל את החוק הישראלי על ההתנחלויות. בנוסף לסיעות הקואליציה, גם חברי סיעת יש עתיד תמכו בהצעה. יוזמת ההצעה, ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), אמרה בחודש שעבר כי "לצד חשיבותו האקדמית של החוק, יש פה אלמנט ברור של החלת ריבונות ואני גאה בשני הדברים גם יחד".

השר נפתלי בנט במשכן הכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

שר החינוך נפתלי בנט אמר בדיון לפני אישור החוק: "היום תם עידן. לא עוד סטנדרט כפול לתושבי יהודה ושומרון". לדבריו, הטריגר המיידי לקידום החוק היה הצורך בהקמת פקולטה לרפואה באריאל. "זה לא סוד שאני עמל מאוד קשה לפתוח פקולטה לרפואה באריאל", אמר בנט, "אנחנו במחסור ברופאים. זאת תהיה בשורה מאוד גדולה”. עם זאת, הוא ציין כי "ישנם מכשולים רבים נוספים" לפני שניתן יהיה לפתוח את הפקולטה.

"עד כה תושבי יהודה ושומרון הופלו", אמר בנט, "יש אנומליה ביחס ליהודה ושומרון. חוק הנגשה לנכים בעלי מוגבלויות לא חל ביהודה ושומרון. חוקים על ניצולי שואה לא חלים על יו"ש. למה? למה אדם שחי במעלה אדומים עפרה או אריאל צריך להיות מופלה לרעה רק בשל מקום מגוריו?".

השר אלקין בטוויטר

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) תקף את המהלך במליאה: "החוק הוא חלק ממהלך גדול וכולל של סיפוח השטחים הכבושים. אסור להוביל את המהלך הזה בלי להגיד לציבור הישראלי את האמת". לדברי חנין, המהלך ילבה את החרמות האקדמיים נגד ישראל מצד ארגוני ה-BDS. ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) פנה לחברי הקואליציה מעל דוכן המליאה: "אתם מקריבים את האקדמיה ואת המחקר הישראלי תמורת אידאולוגיות הסיפוח המייצגת מיעוט במדינה זו אצבע בעין".

אנשי אקדמיה מזהירים כי החוק עלול לפגוע במעמדה של מערכת ההשכלה הגבוהה הישראלית ולהרחיב את החרם כלפיה בקרב מי שמתנגדים למפעל ההתנחלויות. בין היתר, אישור הצעת החוק עלול להפר את ההתחייבויות עליהן חתמה ישראל עם האיחוד האירופי לשמירה על הפרדה בין המוסדות האקדמיים שמעבר לקו הירוק לבין המוסדות שבשטח ישראל. הפרה שכזו עלולה להוציא את האקדמיה הישראלית מהסכם שיתוף הפעולה המדעי Horizon 2020. השלכות אלו לא נידונו עד כה בוועדת החינוך של הכנסת.

הפגנה נגד ביטול מל"ג יו"ש מול אוניברסיטת אריאל, החודשצילום: מוטי מילרוד

מל"ג עצמה הצהירה כי היא תומכת בהצעת החוק, זאת למרות שהנושא לא נידון בקרב חבריה. נציג המועצה, עו"ד נדב שמיר, אמר בדיון בוועדת החינוך שנערך בחודש שעבר כי מל"ג תומכת בהצעה בשל היתרונות הרגולטוריים שבה: "המצב היום שבו יש מל"ג ישראל ומל"ג יו"ש פוגע בתכנון הארצי שלנו. מה שמעניין את המל"ג זו הרמה האקדמית, ומבחינה מקצועית רגולטורית אנחנו בעד החוק".

לפי מקורות במועצה, העמדה הוצגה לחבריה כתכתיב חקיקתי והם לא אישרו אותה או דנו בה. אותם מקורות הוסיפו כי לחברי מל"ג נאמר במפורש שהם אינם יכולים לדון בנושא. ועד ראשי האוניברסיטאות טרם הביע את עמדתו בנוגע להצעת החוק ובחר שלא להגיע לדיונים בכנסת בטענה שהוא אינו צד לנושא.

אחד הטעמים לקידום הצעת החוק הוא התגברות על קשיים משפטיים העומדים בפני הקמת פקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל. הבעיה נעוצה בהכשרה הקלינית של הסטודנטים לרפואה, שלטובתה מבקשת האוניברסיטה לשתף פעולה עם בית חולים בשטח ישראל. "הכשרה קלינית מזכה בנקודות זכות אקדמיות, והנקודות הללו צריכות להינתן על ידי מוסד אקדמי ישראלי או על ידי מוסד מחו"ל, ואריאל היא לא זה ולא זה", הסביר נציג המועצה בדיוני הוועדה. הכפפת האוניברסיטה למל"ג ישראל תסיר את החסמים הללו.

חוק המועצה להשכלה גבוהה איננו חל כיום על המוסדות האקדמיים בשטחים. לשם כך הוחלט בתחילת שנות ה-90 להקים את מל"ג יו"ש, כדי להתמודד עם הקושי החוקי באישור תארים שביקשה אז להעניק מכללת אריאל, בטרם הוכרה כאוניברסיטה ב-2012.

מל"ג יו"ש, הפועלת באופן עצמאי מהמל"ג בירושלים, אחראית על שלושה מוסדות אקדמיים בגדה המערבית: אוניברסיטת אריאל, מכללת אורות לחינוך באלקנה ומכללת הרצוג לחינוך באלון שבות. אחד מסעיפי הצעת החוק קובע כי המל"ג תחויב להכיר באופן אוטומטי בשלושת המוסדות הללו, ועורר ביקורת במערכת ההשכלה הגבוהה. לטענת המתנגדים להצעה, ההכרה האוטומטית במוסדות שלא עמדו בסטנדרטים האקדמיים של ישראל תפגע במעמדה של האקדמיה הישראלית כולה, וגם בשיקול דעתה של מל"ג ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ