מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את העלאת קצבאות הנכים

84 חברי הכנסת שנכחו בדיון הצביעו בעד העלאת הקצבאות, שתיכנס לתוקפה החל מחודש מארס הקרוב. שר העבודה והרווחה: היעד היה ונותר קצבה בגובה שכר מינימום, אנחנו בדרך

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לי ירון
לי ירון

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שני) את העלאת קצבאות הנכים. בדיון שנמשך לתוך הלילה השתתפו 84 חברי כנסת, שהצביעו פה אחד בעד העלאת הקצבאות. ההעלאה צפויה להיכנס לתוקף החל מהחודש הבא, איחור של חודשיים מהמועד שהובטח על ידי הממשלה.

לפי החוק שאושר, קצבת הנכות הבסיסית תעלה ב-470 עד 770 שקל לחודש לאדם, ותעמוד על 3,270 שקלים בפעימה הראשונה. כמו כן, ה"דיסריגרד" - הסכום שמותר לנכים להשתכר מבלי שתקוצץ קצבתם - יעלה מ-2,800 שקל ל-3,700 שקל. בנוסף, תגדל קצבת השירותים המיוחדים לנכים בסכום של כ–200 שקלים.

נכים מתבצרים בכנסת, אתמול
נכים מתבצרים בכנסת, אתמולצילום: נאור לביא

פעילים בארגוני הנכים שנכחו בדיון הביעו את מורת רוחם מאישור החוק. "זה לא צודק ולא הגיוני, נמשיך עם כל המחאות שתכננו ועצרנו", אמר יהודה דורון. "לא העליתי בדעתי שממשלת ישראל תעשה לנו חצי היריון. אני מעריכה את המאמץ, אבל לא לתוצר הזה התכוונו", אמרה נעמי מורביה. "המאבק יעבור לבתים. אנחנו, אלפי נכים, לא נעצור", אמר אייל כהן. מוקדם יותר אתמול הפגינו בכניסה לבניין הכנסת כ-30 נכים בכסאות גלגלים, והודיעו שיקראו לחברי הכנסת שלא להצביע בעד החוק. הם הוסיפו כי ימשיכו במאבק האזרחי שלהם ואף יעתרו לבית המשפט העליון כנגדו.

קצבת הנכות עומדת כיום על 2,342 שקל ולא עודכנה במשך 16 שנים. שר העבודה והרווחה חיים כץ התייחס לאישור החוק ואמר: "היעד היה ונותר קצבה בגובה שכר מינימום, וההצעה הממשלתית שאושרה היום היא צעד ראשון ומשמעותי בדרך אליו". כץ הגדיר את אישור החוק "היסטורי". ח"כ אילן גילאון אמר כי העלאת הקצבאות היא "הישג משמעותי ביותר, ובמיוחד לאור המציאות הפוליטית הנוכחית".

במשרד האוצר גילו אתמול כי הסכומים עליהם סיכמו הממשלה וההסתדרות לפני כחמישה חודשים, חושבו באופן שגוי. בדיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת התברר כי הסכום שהוקצב להעלאת הקצבאות – 4.2 מיליארד שקלים בארבע שנים – לא יאפשר להעלות את הקצבה בשנת 2021 ל-4,000 שקלים בחודש כפי שהובטח, אלא ל-3,700 שקלים בלבד. הנכים הדגישו כי גם סכום של 4,000 שקלים בחודש מהווה מבחינתם פשרה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ