אור קשתי
אור קשתי

בלחץ בית המשפט, המדינה חזרה בה מכוונתה לקיים קורס הכשרה למורי דרך חרדים בהפרדה מגדרית. בדיון בעתירה בנושא בבית המשפט המחוזי בירושלים אתמול (רביעי), קבע השופט עודד שחם כי "הפרדה היא א־פריורית אפליה". הוא הוסיף כי משרד התיירות, שפרסם את המכרז לקורס ההכשרה, לא הוכיח כי קיימת הצדקה להפרדה כזאת. הדבר עשוי להשפיע על עתירות הנוגעות למסגרות נפרדות אחרות, כמו מסלולים מופרדים מגדרית באקדמיה, או קורס הצוערים לשירות המדינה לחרדים, שנפתח לאחרונה.

לדברי השופט שחם, בכל פעם שהמדינה מבקשת לחרוג מהמצב השוויוני המחייב, עליה להוכיח "תשתית עובדתית המחייבת הפרדה בין גברים לנשים". הוא העיר כי משרד התיירות "לא בדק את האפשרות להפעיל את הקורס שלא בהפרדה מגדרית", וציין כי עצם קיומן של מסגרות לחרדים בלבד יכול לעורר שאלות הנוגעות לשוויון. בתום הדיון הודיעה המדינה כי תפרסם מכרז חדש לקורס, ללא סעיף המחייב שיתקיים בהפרדה בין גברים ונשים. 

המכרז לקורס פורסם באוגוסט 2017. כעבור כמה חודשים עתרה שדולת הנשים לבטל את הדרישה להפרדה בטענה כי מדובר ב"הפרדה במערך ההכשרה המקצועית של מדינת ישראל, המצוי בלב השירותים הניתנים על ידי המדינה, מסובסד על ידי המדינה ואשר מעצב מצדו את שוק העבודה ואת הרשתות החברתיות והמקצועיות של מי שלומדים במסגרתו". עוד טענו בשדולה כי התנאי "פוגע בזכות החוקתית לכבוד ולשוויון, ועומד בניגוד להוראות חוק חובת מכרזים וחוק איסור אפליה".

עורכי הדין חגי קלעי, ליעד ורצהיזר ומרים זלקינד, שייצגו את שדולת הנשים, אמרו לאחר הדיון כי "הפרדה בין גברים לנשים ושימוש במין כקריטריון בהקצאת משאבים ציבוריים הם אפליה ממשית. אנחנו מקווים כי ההחלטה היום היא ראשיתו של שינוי מגמה בעמדת המדינה במקרים דומים. המסר הברור שיצא בית המשפט הוא שהפרדה היא תמיד אפליה".

לדברי מנכ"לית שדולת הנשים מיכל גרא מרגליות "פסק הדין מבהיר באופן חד־משמעי כי אין מקום להפרדה מגדרית בחסות המדינה. נמשיך להילחם גם נגד המקרים הנוספים בהם המדינה מייצרת הפרדה מגדרית".

ראש בית הספר למשפטים במכללה האקדמית ספיר והמומחית לדיני איסור אפליה, ד״ר יופי תירוש, הוסיפה כי "בית המשפט מטיל לראשונה ספק בחוקיות ובתבונה של ההפרדה המגדרית שמובילה המדינה כברירת מחדל. יש צדק בתביעה של בית המשפט מהמדינה להראות כי מוצו כל האלטרנטיבות לפני שפנו אל המסגרת הנפרדת — ואין להתפלא שהמדינה נכשלה בכך. יש לקוות שגישתו של השופט שחם מסמנת שינוי בתפיסה השגויה לפיה מותר להפלות קבוצה אחת כדי להנגיש לקבוצה אחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ