כאלף מבקשי מקלט צעדו במחאה נגד הגירוש מחולות לסהרונים

לאחר שפתחו שלשום בשביתת רעב, דרשו המפגינים שלא לכלוא מבקשי מקלט שיסרבו לעזוב את הארץ ולשחרר את אלה שנכלאו בימים האחרונים. "להיות פליט זו לא בחירה, אנחנו לא פושעים", קראו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעדת המחאה של מבקשי המקלט, היום

כאלף מבקשי מקלט הפגינו הבוקר (חמישי) במחאה על תוכנית הגירוש של הממשלה בצעדה ממתקן חולות ועד כלא סהרונים. שלשום פתחו מבקשי המקלט המוחזקים בחולות בשביתת רעב במחאה על כליאתם של אזרחי אריתריאה בשל סירובם לעזוב את ישראל. 

המפגינים התאספו מחוץ למתקן חולות ונשאו שלטים הקוראים לממשלה לעצור את מדיניותה נגד מבקשי המקלט. "אנחנו לא פושעים", נכתב בשלט אחד. "להיות פליט זה לא בחירה", נאמר בשלט אחר. שלטים נוספים קראו לשחרר את מבקשי המקלט שנכלאו השבוע בסהרונים בשל סירובם לעזוב את הארץ. המפגינים דרשו לא לכלוא מבקשי מקלט נוספים.

איוב, מבקש מקלט מאריתראה בן 25 ששוהה במתקן חולות מזה שנה, סיפר ל"הארץ": "אני נמצא בישראל כבר שש שנים, בהן הייתי בתל אביב, עבדתי במפעל ללחם. אנחנו עושים את ההפגנה כי אנחנו רוצים שיתייחסו לבקשות המקלט שלנו ברצינות ולא ישלחו אותנו לרואנדה או אוגנדה. גם באריתריאה עכשיו אין שלום". איוב הדגיש כי "אם יהיה שם שלום, לא נישאר פה לילה אחד".

וליד, מבקש מקלט מאריתריאה בן 40, הועבר למתקן חולות בחודש האחרון. "אני נמצא בישראל חמש שנים, באתי לפה ברגל דרך מצרים ובארץ הייתי ברחובות ועבדתי בבניין ובאולם אירועים", סיפר ל"הארץ". "ההפגנה הזו בגלל שלא טוב לשלוח אותנו לרואנדה, אני לא הולך למדינה הזו, אני באתי למדינת ישראל. אם אני אעזוב פה זה רק לאריתריאה, המדינה שלי, אבל לא טוב שם עכשיו". 

מפגינים בדרכם מחולות לסהרונים, היוםצילום: מגד גוזני

ביום שלישי נכלאו לראשונה שבעה מבקשי מקלט בכלא סהרונים בעקבות סירובם לעזוב את ישראל. השבעה, אזרחי אריתריאה, נקראו לשימוע והועברו מיד בסיומו מחולות לסהרונים, ככל הנראה מחשש שיברחו. אתמול העבירה רשות האוכלוסין תשעה מבקשי מקלט נוספים מחולות לסהרונים.

בשבועות הקרובים, עד לסגירת המתקן המתוכננת בעוד כשלושה שבועות, צפויים עוד עשרות רבות להיכלא בסהרונים. הרשות לא הבהירה עדיין מה יעלה בגורלם של רבים מהמוחזקים במתקן, שלא קיבלו הודעות גירוש, ונראה כי תיאלץ לשחרר אותם.

שישאי, מבקש מקלט מאריתריאה שמוחזק ארבעה חודשים בחולות, סיפר ל"הארץ" על שביתת הרעב. "כולם לא נכנסים לחדר אוכל, לא אוכלים בחדרים, כלום. החברים שלנו, לקחו אותם לסהרונים בלי הגבלה, בלי להודיע להם. זה גם יגיע אלינו. קשה לקבל את הבחירה הזאת בין סהרונים לרואנדה או אוגנדה, זו סכנת חיים בשבילנו. זה מה שאנחנו יכולים לעשות, אז אנחנו עושים שביתת רעב". שישאי הוסיף כי הוא חושש לקבל הודעת גירוש מכיוון שבקשת המקלט שהגיש נדחתה.

בשירות בתי הסוהר אישרו כי המוחזקים בחולות אינם נכנסים לחדרי האוכל מיום שלישי בערב. "מרכז השהייה חולות הוא פתוח והשוהים רשאים להימנע מלאכול, לצאת ולאכול מחוץ לתחומי המתקן, או לאכול את המזון המסופק להם על ידי הנהלת המתקן, לבחירתם", נמסר.

שניים ממבקשי המקלט שנכלאו הם ניצולי מחנות העינויים בסיני שהגישו בקשות מקלט בישראל ונדחו. הם סירבו לדרישת הרשות לעזוב לרואנדה או לשוב למולדתם. בהתאם לנוהל שפרסמה הרשות, חודש לאחר שנדרשו לצאת מישראל הם הועברו למתקן כליאה, ללא הגבלת זמן.

לפני חודש החלה רשות האוכלוסין להודיע למבקשי מקלט מאריתריאה המוחזקים במתקן חולות כי עליהם לעזוב את ישראל, אחרת ייכלאו בסהרונים ללא הגבלת זמן. עד כה נמסרו הודעות כאלה ליותר מ-100 מתוך כ-900 מבקשי מקלט המוחזקים בחולות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ