כעשרים אלף איש הפגינו בתל אביב נגד גירוש מבקשי המקלט

המפגינים ברחוב לוינסקי קראו "פליטים ותושבים מסרבים להיות אויבים" ו"אין הבדל בין דם לדם כי כולנו בני אדם". טוגוד עומר אדם, מבקש מקלט מסודאן, בנאומו: גם התושבים הישראלים וגם מבקשי המקלט הם קורבנות, כל הזמן מנסים לגרום לנו לפחד אחד מהשני

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בדרום תל אביב, היום
הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בדרום תל אביב, היוםצילום: מגד גוזני
אילן ליאור
אילן ליאור

כעשרים אלף אלפים בני אדם הפגינו הערב (שבת) בדרום ת"א נגד גירוש מבקשי המקלט, שחלקם כבר החלו להיכלא בשל סירובם לעזוב את ישראל. על שלטים שנושאים המפגינים, בהם ישראלים רבים לצד מבקשי מקלט, נכתב בין השאר "לא לגירוש", "אדם לא מגרש אדם" ו"מדיניות אחראית לתושב ולפליט". המפגינים קראו, בין היתר, "לא גירוש לא חולות, תשקמו את השכונות" ו"פליטים ותושבים מסרבים להיות אויבים".

טוגוד עומר אדם, מבקש מקלט מסודאן, אמר בנאומו: "אנחנו לא בחרנו להגיע לכאן לדרום תל אביב. לא מחלקים מפות לרחוב לוינסקי במדבר סיני. כשאנשים הגיעו לגבול נתנו להם כרטיסי נסיעה לאוטובוס עם כיוון אחד, התחנה המרכזית החדשה. זאת הסיבה שהמון מבקשי מקלט נמצאים בדרום תל אביב". הוא הוסיף כי הוא מכיר בקושי שאיתו מתמודדים תושבי דרום תל אביב. "כולנו קורבנות בסיפור הזה - התושבים הוותיקים הישראלים ואנו מבקשי המקלט. כולנו חיים כאן וכל הזמן מנסים לגרום לנו לפחד אחד מהשני".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בתל אביב, היום
הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בתל אביב, היוםצילום: מגד גוזני

"האפריקאים המפחידים שמראים בטלוויזיה בגינת לוינסקי הם לא מסוכנים, הם לא פושעים", הוסיף. "הם אנשים שצריכים עזרה. קשה להרגיש מוגן בישראל היום. אתה מפחד כל הזמן. אתה מפחד שישלחו אותך לכלא במדבר, שיעצרו אותך ברחוב. אתה מפחד מה יקרה אם תצטרך רופא. ועכשיו הפחד הגדול מכולם - הגירוש. אתה שואל את עצמך לאן יכריחו אותך ללכת ואיך לעזאזל אתה תשרוד?".

"גנבו לנו את הגוף ואת הנשמה", אמרה אסמאית מהרציון, מבקשת מקלט מאריתריאה. "עוד פעם לחזור לסוחרי אדם? לאנשים שאנסו אותנו? אני חושבת על עצמי ועל אחיות שלי בקהילה שלי. אנחנו לא ישנות בלילה. אנחנו רועדות מפחד על הילדים שלנו". היא הוסיפה: "אני יודעת שאתם פה כי אתם לא תיתנו לגירוש לקרות".

שולה קשת, תושבת דרום תל אביב ויוזמת ההפגנה, אמרה באירוע ש"הגירוש הוא הוספת חטא על פשע. מה שקורה בשטח הוא שעשירי עירך קודמים לעניי עירך ולמבקשי המקלט בעירך". היא הוסיפה: "אומרים לנו שהגירוש הוא הרחקה ואני אומרת שהרחקה היא גירוש. אומרים לנו שהגירוש עוד לפנינו ואני אומרת שהגירוש התחיל מזמן. אומרים לנו שהגירוש הוא של מסתננים ואני אומרת שהגירוש הוא גם של מבקשי מקלט רבים. אומרים לנו שדרום תל אביב בעד הגירוש ואני עומדת פה ואומרת - דרום תל אביב נגד הגירוש. דרום תל אביב בעד מדיניות הגירה ראויה".

"אוגנדה ורואנדה זה ביתם?", שאלה בנאומה שולה מולא, יו"ר האגודה הישראלית של יוצאי אתיופיה. "הבתים שלהם זה אריתריאה וסודאן. הם נמלטו על נפשם משם. מה הקשר שלהם לשתי המדיניות השלישיות האלה? שום קשר מלבד קשר אחד - אלו הן מדינות אפריקה. ההתייחסות ליבשת אפריקה כאל גוש אחד מספר על גזענות ובורות מהסוג הקשה". עוד אמרה: "סיפרו לנו שקרים ועשו לציבור דמוניזציה של האנשים האלה. הם הכניסו בציבור פחד, שנאה ושחורפוביה. מפחידים את הציבור, מסיתים את הציבור כדי שיאטום את ליבו ויעצום את עיניו בזמן שתכנית אכזרית יצאה אל הפועל: גירוש בני-אדם אל מותם".

העיתונאית מרב בטיטו, שמנחה את העצרת במקום, אמרה: "באנו הערב לומר לממשלת ישראל - זו אינה דרכו של העם היהודי".

שלשום הפגינו כאלף מבקשי מקלט וצעדו ממתקן חולות ועד כלא סהרונים. ההפגנה נערכה לאחר שמוקדם יותר השבוע פתחו מבקשי המקלט המוחזקים בחולות בשביתת רעב במחאה על כליאתם של שבעה אזרחי אריתריאה, שסירבו לעזוב את ישראל. השבעה נקראו לשימוע והועברו מיד בסיומו מחולות לסהרונים, ככל הנראה מחשש שיברחו.

בשירות בתי הסוהר אישרו כי המוחזקים בחולות אינם נכנסים לחדרי האוכל מיום שלישי בערב. "מרכז השהייה חולות הוא פתוח והשוהים רשאים להימנע מלאכול, לצאת ולאכול מחוץ לתחומי המתקן, או לאכול את המזון המסופק להם על ידי הנהלת המתקן, לבחירתם", נמסר.

בשבועות הקרובים, עד לסגירת מתקן חולות המתוכננת בעוד כשלושה שבועות, צפויים עוד עשרות רבות להיכלא בסהרונים. הרשות לא הבהירה עדיין מה יעלה בגורלם של רבים מהמוחזקים במתקן, שלא קיבלו הודעות גירוש, ונראה כי תיאלץ לשחרר אותם.

לפני חודש החלה רשות האוכלוסין להודיע למבקשי מקלט מאריתריאה המוחזקים במתקן חולות כי עליהם לעזוב את ישראל, אחרת ייכלאו בסהרונים ללא הגבלת זמן. עד כה נמסרו הודעות כאלה ליותר מ-100 מתוך כ-900 מבקשי מקלט המוחזקים בחולות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ