רבבות השתתפו בהלוויתו של הרב אוירבך; שיבושי תנועה הורגשו בירושלים

מסע הלוויה של מנהיג הפלג הירושלמי הקיצוני יצא משכונת שערי חסד לכיוון הר המנוחות. עומסים הורגשו בכביש 1, כביש 43 ובצירי תנועה שונים בבירה

אהרן רבינוביץ
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הלווית הרב אוירבך בירושלים, היום
הלווית הרב אוירבך בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
אהרן רבינוביץ
ניר חסון

רבבות בני אדם השתתפו (ראשון) בהלוויתו של מנהיג הפלג הירושלמי הקיצוני, הרב שמואל אוירבך בירושלים. מסע הלוויה יצא משכונת שערי חסד לכיוון הר המנוחות, שם נטמן לצד רעייתו. אוירבך מת אתמול בגיל 86, לאחר שלקה בלבו בביתו.

המשטרה נערכה להלוויה בכוחות מתוגברים והורגשו עומסי תנועה ושיבושים ברחובות שונים בירושלים ובכבישים 1 ו-443 המובילים לעיר. עם התקדמות ההלוויה נפתחו לתנועה בהדרגה כל הכבישים.

מפת החסימות עקב מסע הלוויה של הרב אוירבך
מפת החסימות עקב מסע הלוויה של הרב אוירבך

רבים בציבור החרדי המתינו הבוקר לעיתונות המודפסת כדי לעמוד על היחס שנתן כל עיתון למותו של אוירבך. בעוד העיתונים של הציבור החסידי,  "המודיע" ו"המבשר", הקדישו את העמוד הראשון כולו לדיווח על מותו והכתירו אותו בתואר "מרן", ב"יתד נאמן", המתחרה הישיר של הרב, נהגו באיפוק יחסי. הידיעה על אוירבך תפסה מקום מרכזי בשער, אך לצד זאת פורסמו ידיעות נוספות ופרסומות, בדומה לסיקור שהעניק עיתון "הפלס" של אוירבך לאחר מותו של הרב שטיינמן לפני מספר חודשים.

השאלה המרכזית המרחפת בחלל בנוגע ליורשו של אוירבך בהנהגת הפלג הירושלמי קיבלה מענה חלקי הבוקר בעיתון "הפלס", שם הוכרז על הקמת מועצת גדולי תורה של הפלג שתורכב מ-12 רבנים בכירים, זאת במטרה לאחד את השורות באופן מיידי. עם זאת, עדיין לא ברור מי יעמוד בראש אותה מועצה ואם כל אנשי הפלג אכן יישמעו להוראות שיינתנו, זאת על רקע חילוקי דעות בין חברי הפלג.

הלווית הרב אוירבך בירושלים, היום
הלווית הרב אוירבך בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

נציגי "דגל התורה" לא הוציאו הודעת תנחומים ושמרו על שתיקה רועמת, אך חלקם הודיעו כי בכוונתם להשתתף בהלוויה. מנגד, נציגי "אגודת ישראל", סגן שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ ישראל אייכלר, פרסמו הודעה בה ביכו את לכתו.

"בפטירתו איבדה היהדות החרדית אחד ממנהיגיה הדגולים" מסר ליצמן. "בהנהגתו היה רועה נאמן לרבבות תלמידים שזכה להעמיד במשך שנים רבות, במסירות נפש, ביגיעת התורה, במעשי צדקה וחסד מופלאים ומתוך דאגה לעולם התורה והישיבות. תנחומים לרבבות תלמידיו שצועדים לאורו וכואבים את האבידה הגדולה ליהדות החרדית". אייכלר ציין כי "היהדות החרדית בארץ ובגולה מתאבלת על שריד דור דעה ענק מארזי הלבנון אשר נגדע".

הלווית הרב אוירבך בירושלים
הלווית הרב אוירבך בירושלים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

אוירבך הוא בנו של מנהיג הציבור החרדי בעבר שלמה זלמן אוירבך, והיה ראש ישיבת מעלות התורה בירושלים. בשנים האחרונות, בעיקר מאז מותו של הרב יוסף שלום אלישיב, גבר המאבק בין הזרם החרדי-ליטאי מרכזי בהנהגתו של הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, שמאחוריו עמדו מרבית המנהיגים וראשי הישיבות החרדים, לבין אוירבך שהנהיג את הפלג הירושלמי ונקט קו מיליטנטי קיצוני שקיבל ביטוי בעיקר סביב נושא גיוס תלמידי הישיבות.

מנהיגי הזרם המרכזי של הציבור החרדי-ליטאי ראו באוירבך פורש ומורד, ומשום כך הורו שלא לקבל את אנשיו למוסדות הלימוד ולהיפרד מהם כמעט בכל תחום. הדבר יצר קרע אמיתי בין שני המחנות כאשר אלו לא נישאו לאלו, ישיבות התפצלו ועימותים נרשמו מפעם לפעם בבתי הכנסת.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ