ירדן צור
ירדן צור

העיתונאי והפובליציסיט רון בן ישי הוכרז הערב (חמישי) כחתן פרס ישראל לתקשורת לשנת תשע"ח. בנימוקי ועדת הפרס נכתב כי הפרס מוענק לבן ישי, בן 74, "על סיקור ביטחוני, צבאי ובינלאומי מעמיק ואמין, תוך גילוי אומץ לב, במשך עשרות שנים". בן ישי  החל את דרכו בשנות ה-60 בקול ישראל, ועובד כיום כפרשן באתר ynet.

שר החינוך נפתלי בנט מסר כי בן ישי הוא "כתבנו לענייני מערכות ישראל. כצנחן ואחר כך כעיתונאי הוא השתתף בכל המערכת בחזית – ממלחמת ששת הימים ועד לבנון השנייה – ואף זכה בצל"ש על גבורתו בחילוץ פצועים. בן ישי הוא עיתונאי ביטחוני מעולה שאוהב את עמו ואת ארצו".

רון בן ישי ב-2014צילום: תומר אפלבאום

ועדת הפרס, בראשות העיתונאי יעקב אחימאיר ובהשתתפות פרופ' רפי מן, איתן הבר וטלי גורן, כתבה כי "בדיווחיו שיקף בן ישי נאמנה את אירועי הקרבות, תוך שימת דגש גם על הצד המוסרי. במלחמת לבנון הראשונה היה בין הראשונים שדיווחו לצמרת המדינה על ממדי הטבח שביצעו הפלנגות הנוצריות במחנות הפליטים סברה ושתילה. לאחר מלחמת יום הכיפורים הוענק לו צל"ש הרמטכ"ל על טיפול בפצועים תחת אש האויב".

בן ישי נולד ב-1943 ולמד בפנימייה הצבאית שליד בית הספר הריאלי העברי בחיפה. הוא שירת בחטיבת הצנחנים והגיע לדרגת סגן-אלוף במילואים. הוא החל את דרכו ככתב לענייני כלכלה אך עבר במהרה לסקר את התחום הצבאי, ונלווה לכוחות צה"ל במלחמת יום הכיפורים. ב-1975 קיבל את צל"ש הרמטכ"ל על הסיוע שהגיש לפצועים ממערב לתעלה בעת הלחימה. מאז ועד היום שימש כתב ופרשן בטלוויזיה, ברדיו ובעיתונות הכתובה, בעיקר ברשות השידור ובידיעות אחרונות.

בשנות ה-80 הוא כיהן כמפקד גלי צה"ל, ובשנות ה-90 היה עורכו האחרון של העיתון "דבר". ב-2004 מונה ליועץ התקשורת של הנשיא משה קצב, וכעבור שנה עזב את התפקיד וחזר לתפקידו כעיתונאי. 

קריקטורה ב"הארץ" ממלחמת לבנון השנייהצילום: איור:עמוס בידרמן

עד כה הוכרזו הזוכים בשמונה מפרסי ישראל לשנת תשע"ח, כל השמונה גברים. גם בקרב חברי ועדות הפרס ישנו רוב גברי - כש-22 מתוך 29 חברי הוועדות הם גברים ורק אחת מבין שמונה ראשי הוועדות היא אשה. רובם המכריע של הזוכים בפרס ב-18 השנים האחרונות הם גברים יהודים ממוצא אשכנזי. מתוך 266 פרסים שחולקו בשנים אלה, רק 46 הוענקו לנשים (כ-17% מהזוכים). רק זוכה אחד ב-18 השנים האחרונות היה לא יהודי: כמאל מנצור, איש ציבור דרוזי שזכה בפרס על מפעל חיים בשנת 2010. מאז לא זכה אף ערבי או דרוזי בפרס, וערבי מוסלמי לא זכה בו מעולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ