מבקשי מקלט שלא יגורשו יחדשו את האשרה מדי חצי שנה במקום מדי חודשיים

ההקלות שאישר שר הפנים דרעי יחולו על יוצאי דרפור ועל בעלי משפחות שלא יגורשו בשלב זה. ארגוני זכויות אדם: "זהו סיפור כיסוי, יד אחת מקלה ויד אחת מגרשת"

לי ירון
לי ירון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מבקשי מקלט מפגינים מול שגרירות רואנדה בהרצליה, בינואר
מבקשי מקלט מפגינים מול שגרירות רואנדה בהרצליה, בינוארצילום: מגד גוזני
לי ירון
לי ירון

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה הערב (שבת) כי שר הפנים אריה דרעי אישר השבוע הקלות למבקשי מקלט מאריתריאה ומסודן, שלא יגורשו מישראל לאונגדה ורואנדה בסבב הגירוש הראשון.

לפי הודעת הרשות, יוצאי חבל דרפור, גברים בעלי משפחות ונשים שיישארו בישראל אחרי מבצע הגירוש הנוכחי יידרשו לחדש את אשרות השהייה שלהם מדי חצי שנה ולא מדי חודשיים, כפי שמקובל היום. "אנו נחושים להוציא לפועל את החלטת הממשלה", צוטט דרעי בהודעה. "עם זאת, אין סיבה שנקשה על מי שממילא אינו נכלל במהלך". 

מהמוקד לפליטים ולמהגרים ומארגון סיוע לפליטים (א.ס.ף.) נמסר בתגובה: "מדובר בעוד הוכחה לכך שיש כאן אנשים שזקוקים להגנה ולזכויות. מדובר בצעד קטן מדי ומאוחר מדי - אלו קבוצות שהיו זקוקות כבר שנים למעמד ובכל זאת רשות האוכלוסין וההגירה מתעמרת בהן במשך עשור". בארגונים ביקשו להדגיש כי בקשות המקלט של האריתראים והסודנים לא נבחנות, מערכת המקלט איננה מתפקדת, ואלפי בקשות נדחות כי ישראל אינה עומדת בסטנדרטים בין-לאומיים של מתן מקלט וכינו את ההקלות "לא יותר מסיפור כיסוי. יד אחת מקלה ויד אחת מגרשת".

בינואר החלו מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן לקבל הודעות על גירושם. בחודש שעבר נכלאו לראשונה שבעה מבקשי מקלט שסירבו לעזוב את ישראל בכלא סהרונים - ללא הגבלת זמן.  

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ