מבני ציבור יחוייבו בנגישות לאנשים עם מוגבלויות עד סוף 2019

ועדת העבודה קבעה כי הממשלה תגיש עדכון על התקדמות התהליך שיוצג לציבור בכל שלושה חודשים. ראש מינהל הבינוי: "הרשויות המקומיות מצפצפות עלינו, אף אחד לא מנסה להתחמק"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת החליטה אתמול (שני) פה אחד כי חובת ההנגשה של מבני ציבור קיימים לאנשים עם מוגבלות תושלם עד סוף שנת 2019 - בניגוד להחלטת הממשלה להנגיש את המבנים עד סוף 2021. לפי הוועדה, 70% מהבניינים הקיימים יונגשו עד סוף שנת 2018.

עוד נקבע כי בקשה להארכת מועד נוספת להנגשה תדרוש אישור נוסף של הוועדה, ותכלול פירוט של מועדי הנגשה מדויקים ותוכנית להנגשה חלופית עד לסיום העבודות. בנוסף הוחלט כי תוך חודש מהיום יגיש שר האוצר לוועדה רשימה של כל הבניינים הקיימים שחלה לגביהם חובת הנגשה ומצבם, ובכל שלושה חודשים יוגש עדכון של הרשימה שיכלול פירוט של המבנים שהונגשו ויפורסם לציבור. 

ראש מינהלת הבינוי הממשלתי, גבי שוחט, אמר בדיון: "התרענו מראש שלא נעמוד ביישום מלא של ההנגשות במועד. אנחנו מתמודדים עם קשיים רבים, הוצאות אדירות, משרות שלא מצליחים לאייש. יש גופים שלא משתפים איתנו פעולה. הרשויות המקומיות מצפצפות עלינו. אף אחד לא מנסה להתחמק". ראש המועצה המקומית קריית טבעון, דוד אריאלי, מחה על הדברים: "אנחנו לא מצפצפים על אף אחד". ראש מינהל הדיור הממשלתי, ערן הראל אמר כי "אם הרשויות המקומיות לא יתגייסו לסייע, נעמוד בפני שוקת שבורה".

תקנות הנגישות מתייחסות לכ-4,500 מבנים בפריסה ארצית המאוכלסים על ידי משרדי הממשלה השונים ומיועדים לשרת את כלל האזרחים. נכון להיום, היקפי הביצוע של משרדי הממשלה נמוכים מאוד: כ-47% מבנים עומדים בתקנות הנגישות, כ-24% נמצאים בתהליכי ביצוע הנגשה וצפויים להיות מונגשים עד למועד הקבוע בחוק כיום, ו-29% יעמדו בתקנות הנגישות רק לאחר המועד הקבוע בחוק.

"אינני מוכן לתת דחייה גורפת לשלוש שנים. מעתה לא נאשר כל דחייה ללא תמונת מצב ורשימות מדויקות", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו). הוא ציין כי עד סוף 2018 יונגשו 473 מבנים ציבוריים. "למרות הכישלון, הממשלה לוקחת אחריות ומספקת לנו תמונה עדכנית. זה נושא כאוב ומחייב שיפור, אבל נתחיל לעבוד ונסתכל לעבר העתיד". אלאלוף הוסיף כי כלל הגופים המעורבים, בהם גם הכנסת והנציבות לשוויון לאנשים עם מוגבלות, לא תפקדו עד כה באופן מיטבי. נציב השוויון לאנשים עם מוגבלות, אברהם טורם, אמר: "יש גבול. מעולם לא נעשתה חקיקה כזאת מהירה. כל הגופים מוכנסים אוטומטית לאותה רשימה, במקום לבדוק ולפרק". אלאלוף השיב: "החוק הזה יכניס סוף סוף סדר, פיקוח ותהליכים ברורים. אם לא נאשר, אנשים פשוט לא ינגישו מבנים". 

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה: "אני מכירה מבנה שנמצא ברשימה והוא לא אמור להיות בה. אם אלה מבנים שצריך להזיז סנטימטר לכאן או לשם, אפשר לבצע זאת מיד. להכניס מבנה כזה לרשימה, זה לספר לנו סיפור. התקנות האלה בנות שנים רבות. המדינה נתנה הרבה מאוד זמן להנגשה". מנהל המחלקה הקהילתית בבית איזי שפירא, יואב קריים, הצטרף לדבריה: "יש כאן גרירת רגליים במשך שנים רבות". 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ