מבצע הגירוש: החל שחרור מבקשי מקלט מחולות לקראת סגירתו

30 כלואים שוחררו עד כה מהמתקן, הצפוי להיסגר עד 15 למארס, ו-20 נוספים צפויים להשתחרר בהמשך היום. שאר מבקשי המקלט ישוחררו בהדרגה, וייאסר עליהם לעבוד או לגור בתל אביב, ירושלים, פתח תקווה וערים נוספות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן חולות, בחודש שעבר

רשות ההגירה והאוכלוסין החלה לשחרר היום (שני) את מבקשי המקלט הכלואים במתקן חולות, שעד 15 במארס צפוי להיסגר על פי החלטת ממשלה. נציגי הרשות ערכו היום שיחה עם השוהים במתקן ומסרו כי 50 מהם ישוחררו, זאת על אף שלא סיימו לרצות בו שנה כפי שקורה בדרך כלל. 30 שוחררו נכון לשעה זו, ומחר ישוחררו כמאה כלואים נוספים מתוך כ-640 השוהים במקום, שישוחררו בהדרגה. המתקן נמצא בתהליך סגירה כחלק ממבצע גירוש מבקשי המקלט שמקדמת הממשלה.

הכלואים ששוחררו או ישוחררו הם אלו שהגישו בקשת מקלט לפני ינואר 2018 וטרם קיבלו תשובה. מבקשי מקלט אלו לא מועמדים לגירוש בסיבוב הראשון של המבצע. כל מי שהגישו בקשה לאחר 1 בינואר כן מועמדים לגירוש ובקשותיהם לא נבדקות. מי מהם ששוהים בימים אלו בחולות יועברו לכלא סהרונים ללא הגבלת זמן או, אם ירצו בכך, יגורשו למדינה שלישית. 

ל"הארץ" נודע שעל משוחררי חולות ייאסר לגור או לעבוד בתל אביב, פתח תקווה, אילת, נתניה, בני-ברק, אשדוד או ירושלים - ערים בהן יש ריכוז גבוה של מבקשי מקלט. לפי נתוני רשות האוכלוסין, הריכוז הגבוה ביותר של מבקשי מקלט בישראל הוא בתל אביב, בה גרים 14,920 מהם. אחריה, אוכלוסיית מבקשי המקלט הגדולה ביותר נמצאת בפתח תקוה, שם מתגוררים כ-2,300 אריתראים וסודאנים. אחר כך, לפי הסדר: אילת, נתניה, אשדוד, בני ברק וירושלים, שבכל אחת מהן יותר מ-1,000 מבקשי מקלט. 

מספר מבקשי המקלט המתגוררים בדרום תל אביב נמוך משמעותית מהערכות שמסרו בשנים האחרונות עיריית תל אביב והמשטרה. לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בתל אביב מתגוררים 14,920 מבקשי מקלט - כ-79% מהם אריתראים, כ-15% סודאנים ועוד כ-6% ממדינות אחרות. עיריית תל אביב העריכה לפני שנה כי בתחומי העיר כ-26 אלף מבקשי מקלט, ואילו המשטרה אמדה את המספר בכ-30 אלף.

מתקן חולות, הסמוך למעבר ניצנה בגבול מצרים, נפתח לפני ארבע שנים בהשקעה של כ-320 מיליון שקלים. מאז הקצתה המדינה מדי שנה בין 200 עד 250 מיליון שקלים נוספים להפעלתו. למתקן, המוקף גדרות גבוהות ומחולק לאגפים, נשלחו רק גברים אזרחי אריתריאה או סודאן. תחילה הם הוחזקו שם ללא הגבלת זמן, חויבו להתייצב לרישום נוכחות שלוש פעמים ביום ונאסר עליהם לעבוד. עתירות לבג"ץ הובילו לריכוך התנאים כך שההחזקה במתקן הוגבלה לשנה, חובת הנוכחות הופחתה לפעם ביום ובית המשפט הורה לצמצם את הצפיפות בחדרים כך שבכל אחד מהם יוחזקו רק שישה מבקשי מקלט במקום עשרה. התפוסה המרבית במתקן היתה 3,360 איש, ולפרקים היה מלא לחלוטין. בשנה האחרונה נותרו חלקים רבים במתקן ריקים. 

לאחר ההגבלות השונות שהטיל בג"ץ על הפעלת המתקן, שלדברי הממשלה הקטינה את יעילותו, הוחלט לסגור את חולות. סגירת המתקן היא למעשה חלק ממבצע הגירוש אותו כינה ראש הממשלה בנימין נתניהו "הוצאה מוגברת". במסגרת שלב זה במאמצי הגירוש, הוחלט לגרש את מבקשי המקלט גם ללא הסכמתם למדינה שלישית. סגירת חולות הותנתה בהצלחת מבצע הגירוש.

במסגרת המבצע שהחל בינואר, רשות האוכלוסין וההגירה החלה לקרוא לאזרחי אריתריאה וסודאן לעזוב את ישראל תוך שלושה חודשים. אלו שלא יעזבו עלולים להישלח לכלא ללא הגבלת זמן. כמו כן, החל מחודש אפריל תחל הרשות בפעולות אכיפה נגד מי שיידרשו לעזוב ונגד מעסיקיהם. מבקשי המקלט שלא יעזבו ייכלאו, ומעסיקיהם ייקנסו. בנוסף, מענק העזיבה בסך 3,500 דולר הניתן לעוזבים את ישראל יופחת בהדרגה מתחילת אפריל.

מבקשי מקלט במתקן חולות, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

ברואנדה ואוגנדה, המדינות אליהן מבקשי המקלט צפויים להיות מגורשים, הכחישו כי חתמו על הסכם עם ישראל שמתיר גירוש לשטחן. כמו כן, התפרסמו עדויות רבות הממחישות שבניגוד להצהרות הממשלה, ביטחונם ורווחתם של מבקשי המקלט אינם מובטחים במדינות אליהן הם מגורשים.

מבצע הגירוש עורר גל מחאה בקרב מבקשי המקלט והאוכלוסייה הישראלית בכלל. במסגרתה נערכות הפגנות, הוכנו עצומות המתנגדות לגירוש ומספר רב של אנשי ציבור התבטאו נגד המהלך. לפני כשבוע וחצי כ-20 אלף אנשים השתתפו בהפגנה בתל אביב נגד מבצע הגירוש. 

המוקד לפליטים ולמהגרים וא.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים) מסרו בתגובה למהלך: "חולות הוא כלא מיותר ויקר שאימלל במשך שנים חיים של אלפי מבקשי מקלט ללא סיבה, אך ורק במטרה ללחוץ עליהם לוותר על זכותם למקלט ולעזוב את ישראל. הגיע הזמן לסגור אותו וכמה שיותר מהר. יחד עם זאת, התניית סגירתו בגירוש כפוי וכליאה ללא הגבלת זמן, היא בבחינת הוספת חטא על פשע". עוד נמסר: "גירוש הוא לא הפתרון, ישנם פתרונות מוסריים יותר וגם כלכליים יותר, ממשלת ישראל מודעת לפתרונות האחרים ובכל זאת בוחרת להמשיך לעשות הון פוליטי על גבם של מבקשי המקלט".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) מסרה בתגובה לסגירת המתקן: "סגירת מתקן חולות היא צעד ראשון בדרך לתיקון העוול שממשלת ישראל מבצעת כלפי פליטים ומבקשי מקלט כבר שנים. מדובר בסגירה של מתקן שמלכתחילה נועד רק למטרה אחת: להקשות את חייהם של מבקשי מקלט, ולא היתה לו שום תכלית נוספת. ראוי היה שממשלת ישראל תשקיע את סכומי הכסף האדירים בשיקום דרום תל אביב ופיזור יעיל וצודק של מבקשי המקלט ולא במתקן כליאה הרתעתי שנועד לכישלון. עכשיו, על הממשלה להתעשת ולעצור את תכנית הגירוש שמוסיפה חטא על פשע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ