בג"ץ הקפיא זמנית את המבצע לגירוש מבקשי המקלט

ביהמ"ש הוציא צו ארעי לעצירת הגירוש, לאחר שהמדינה התבקשה לבחון אם חל חיסיון על ההסכם. המדינה נדרשה למסור את תשובתה לעתירה תוך 11 ימים, בטרם הוצאת צו ביניים

ירדן צור
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
ירדן צור
יהונתן ליס

בג"ץ הקפיא היום (חמישי) באופן זמני את המבצע לגירוש מבקשי המקלט לרואנדה ולאוגנדה. המדינה לא תוכל לכלוא מבקשי מקלט נוספים בכלא סהרונים עד ששופטי בג"ץ יקבלו את החלטתם הבאה בנושא, אך מבקשי מקלט שיסכימו לעזוב את ישראל כחלק מהליך "עזיבה מרצון" יוכלו לעשות זאת. מבקשי המקלט שכבר נכלאו בסהרונים לא ישוחררו בתקופה זו.

הצו ניתן בעקבות דיון שנערך בתחילת השבוע, ובו ביקשה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כי המדינה תשוב ותבחן אם חל חיסיון על הסכם הגירוש החדש עם שתי המדינות, שהמדינה מתייחסת אליהן כ"מדינה שלישית". 

מבקשי מקלט מחוץ ללשכת האוכלוסין וההגירה, בחודש שעבר
מבקשי מקלט מחוץ ללשכת האוכלוסין וההגירה, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

בעקבות בקשת חיות, הסכימה הפרקליטות שלא לכלוא מבקשי מקלט נוספים עד ל-26 במארס, אך היום החליטו השופטים - הנשיאה חיות, המשנה לנשיאה חנן מלצר וניל הנדל - להקפיא את המבצע עד לקבלת ההחלטה הבאה בנושא. עד למועד זה תידרש המדינה למסור את התייחסותה לעתירה, ולאחר מכן צפויה החלטה בבקשות למתן צווי ביניים.

גירוש מבקשי המקלט הראשונים אמור היה לצאת לפועל בתחילת החודש הבא. על פי תוכנית המדינה, רשות האוכלוסין וההגירה תחל הרשות בפעולות אכיפה נגד מי שיידרשו לעזוב ונגד מעסיקיהם. מבקשי המקלט שלא יעזבו ייכלאו, והמעסיקים ייקנסו. בנוסף, מענק העזיבה בסך 3,500 דולר הניתן לעוזבים את ישראל יופחת בהדרגה.

בדפים שחולקו למבקשי מקלט שנדרשו לעזוב לרואנדה נכתב כי יקבלו "אישור שהייה אשר יאפשר לך לעבוד במדינה ותבטיח את אי הרחקתך למדינת מוצאך". בשורת כתבות סיפרו ל"הארץ" מבקשי מקלט שגורשו כי מיד אחרי נחיתתם ברואנדה ובאוגנדה המסמכים שקיבלו בארץ נלקחים מהם. הם העידו כי הם מתקשים למצוא מגורים ועבודה, וכי לא הוכרו כפליטים.

השופט מלצר אמר בדיון ביום שני כי עובדה שבמדינות השלישיות מכחישים את ההסכם לגירוש מרצון של מבקשי המקלט עלולה להוות בעיה למגורשים. לדבריו, הסכם כזה הכרחי להגנה על מבקשי המקלט בארצות שאליהן יגורשו. "אם תהיה הפרה הם יוכלו לפנות לערכאות שם ואז יוכלו להציג את ההסכם. כשאומרים כאן שאין הסכם מה הם יציגו שם?", שאל את נציגת הפרקליטות, מבלי לנקוב בשמות המדינות.

הדיון התכנס בשל עתירה שהגיש עו"ד איתי מק בשם 119 פעילים נגד הגירוש, לצד עו"ד אביגדור פלדמן שהגיש עתירה נוספת בנושא בשמו. כעת מחכים העותרים להחלטת בג"ץ אם להוציא צו ביניים ולהקפיא את הגירוש עד להכרעה סופית בעתירה.

ח״כ תמר זנדברג (מרצ) מסרה בתגובה להוצאת הצו: "טוב עשה בג"ץ שעצר לפחות זמנית את העוול הנורא הזה שהיה אמור להתרחש באופן אירוני דווקא סמוך לחג החירות. אני מצפה ממדינת ישראל לחשוף את ההסכמים עם המדינות, ובעיקר להציג תכנית לאומית להענקת מקלט לפי היכולות של ישראל במקום גירוש המוני". ח"כ מיכל רוזין (מרצ) מסרה: "נותר לשאול מדוע בג"צ מאפשר להמשיך לכלוא את הפליטים ומבקשי המקלט".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ