דוד לוי זכה בפרס ישראל על מפעל חיים בתחום החברה

שר החוץ לשעבר יקבל את הפרס ביום העצמאות הקרוב. ועדת הפרס: "לוי הוא ממחוללי כור ההיתוך של החברה הישראלית". הנשיא ריבלין: לוי הוא מפורצי הדרך מהפריפריה ללב הישראליות

ירדן צור
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד לוי בכהונתו האחרונה בכנסת, ב-2003
דוד לוי בכהונתו האחרונה בכנסת, ב-2003צילום: איל ורשבסקי באובא

השר לשעבר דוד לוי זכה בפרס ישראל על מפעל חיים לשנת תשע"ח. ועדת הפרס כתבה כי לוי, בן 80, הוא "ממחוללי כור ההיתוך של החברה הישראלית, לוחם חברתי של השכבות החלשות, מנהיג עובדים ונציג עיירות הפיתוח והפריפריה וממקימיה". הפרס יוענק ללוי בטקס ביום העצמאות הקרוב, ב-19 באפריל.

לדברי חברי ועדת הפרס, לוי הוא יזם ומוביל של תוכניות חברתיות ומדיניות, "פעיל במאבקים למען השכבות החלשות ומנהיג מדיני. כל זאת תוך התגייסות מוחלטת ונדירה לשירות העם והמדינה. דמותו הייחודית, דבקותו בעקרונותיו והיותו סמל חברתי הם מקור השראה לציבור ומקור להערכה. חזונו, אומץ לבו, מאבקיו ומעשיו הטביעו חותם מובהק על החברה הישראלית".

לוי במרכז הליכוד ב-1989 עם ראש הממשלה שמיר והשר שרוןצילום: משה שי

הוועדה ציינה בנימוקיה כי "סיפורו האישי של לוי הוא סיפורו של נער שעלה ארצה מרבאט שבמרוקו, אל המעברה ועיירת הפיתוח, ומנקודת שפל זו זינק אל ליבת העשייה הציבורית והחברתית". בראש הוועדה עמדה השופטת בדימוס שרה פריש, כשלצדה החברים איריס ראור-ברץ, חתן הפרס בשנה שעברה דוד בארי, מנכ"ל הכנסת לשעבר אבי בלשניקוב ואלוף במילואים יפתח רון טל.

בתו של לוי, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, מסרה הערב: "מעטים הרגעים שבהם קשה לי לבחור את המילים, הרגע הזה הוא אחד מהם. אבא מקבל את פרס ישראל ויחד איתו דור שלם של אנשים שאותם ייצג ועבורם נלחם. מפעל חייך חיי וקיים, אבא". בנו, סגן שר הבינוי והשיכוי ח"כ ז'קי לוי (הליכוד), מסר: "אין ראוי מאבי ומורי היקר לפרס הנכבד. דוד לוי הוא פורץ דרך, איש שדרכו הישרה גישרה על פערים כואבים ורבים שהיו בחברה. הוא מודל לחיקוי, הן בדרכו הצנועה, הן בהישגיו והן בעמידתו האיתנה על קרונותיו כיאה למנהיג אמיתי וכולחם, רודף צדק חברתי".

דוד לוי עם בתו, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס בטקס אבירי איכות השלטון, ב-2015צילום: תומר אפלבאום

נשיא המדינה ראובן ריבלין מסר בתגובה לזכייתו של לוי בפרס: "דוד העמיד דורות של עוסקים בצרכי ציבור באמונה כשפעילותו רבת השנים בשירות המדינה ומסירותו האינסופית משמשות מגדלור והשראה. דוד יקר, היית מפורצי הדרך מהפריפריה ללב הישראליות, החלוץ שגרם לרבים אחרים להאמין שאפשר ועל כל אלה אנו מתכבדים בך כחתן פרס ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "אני מברך את דוד לוי ואת מרים פרץ על זכייתם בפרס ישראל, לו הם כה ראויים לאור עשייתם ומחוייבותם העמוקה למדינתנו". שר החינוך נפתלי בנט כתב הערב: "התרגשתי לבשר לדוד לוי על זכייתו בפרס ישראל על מפעל חיים בתחום החברה. מנהיג חברתי אמיץ, תמצית סיפור הציונות, מנפץ תקרת הזכוכית. דוד, אני מביט בדמותך - ורואה אותנו".

דוד לוי עם ראש הממשלה נתניהו ב-2012צילום: גיל אליהו

לוי נולד ב-1937 במרוקו, ועלה לארץ עם משפחתו כשהיה בן 20. הוא נשוי ואב ל-12 ילדים. עם הגעתו לארץ השתקע במעברה בבית שאן, שם הוא מתגורר עד היום. בשנות ה-60 הצטרף לתנועת חירות, ולאורך רוב שנותיו בפוליטיקה היה חבר בגלגוליה השונים, האחרון שבהם הליכוד. הוא כיהן 37 שנים כחבר כנסת, עד 2006, וב-20 מתוכן היה חבר בממשלה.

לאורך השנים, הפכו נאומיו מלאי הפאתוס של לוי לאחד מסימני ההיכר שלו. "זאת היתה ההצגה הגדולה בעיר", סיפר לוי למוסף הארץ ב-2005, "כולם יודו בזה, מי בסרקזם ומי בביקורת - אורטור הייתי כנראה מלידה". סגנונו המליצי, לצד מוצאו, גררו גם חיצי לעג והתנשאות כלפיו מצד הממסד האשכנזי והוא הפך מושא לגל של בדיחות קרש בכיכובו.

לוי עם ראש הממשלה ברק והנשיא עזר ויצמן בהשבעת הממשלה ב-1999צילום: אלון רון

ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר אמר על היחסים בין השניים, בראיון עיתונאי שצוטט בהארץ: "הוא חי על כבוד בלבד, וזה חבל מאוד. הוא איש מוכשר, אך חי בתחושה מתמדת שרוצים לפגוע בו. הוא למשל אף פעם לא טילפן אלי כשהייתי ראש ממשלה. הוא ראה בזה פחיתות כבוד, כאילו מה פתאום שיטלפן אלי. מי אני בכלל? יש לו גישה כזאת, מה לעשות".

לוי, מצדו, נתן ביטוי לתחושת הקיפוח והזלזול כלפיו מצד הנהגת הליכוד ב"נאום הקופים" ב-1992, בו רמז ליחס גזעני כלפיו מצד הנהגת התנועה. "הייתי בפיהם של כמה אנשי ליכוד קוף שזה עתה ירד מהעצים. תוקפים אותי, טוענים שאני פומפוזי, דמגוג ושאיני דואג לבעיות האמיתיות".

לוי עם שמיר, שרון וארנס ב-1992צילום: Nattie Harnick / AP

בתפקידיו הציבוריים במשך השנים נחשב לדוברה של האוכלוסייה קשת היום ופעל לקידומה. בממשלת בגין הראשונה היה השר לקליטת עלייה, ולאורך שנות ה-80 היה שר הבינוי והשיכון וסגן ראש הממשלה. ב-1990, לאחר התרגיל המסריח, מונה לשר החוץ בממשלת שמיר, עד להפסד הליכוד בבחירות, וחזר למשרד מטעם מפלגת "גשר", אותה כינה "הליכוד האמיתי", תחת ראשי הממשלה בנימין נתניהו בקדנציה הראשונה ואהוד ברק, אליו חבר כשעמד בראשות מפלגת העבודה. בהמשך חזר לליכוד, והיה מהמורדים שהתנגדו להתנתקות.

בקורות החיים של לוי שהוגשו לוועדת הפרס, נכתב כי הוא "קיצר באופן משמעותי את הליך מסירת המשכנתאות לעולים חדשים, התמודד עם מחסור חמור בדיור על ידי הגדלת היקף הבנייה הציבורית, ויזם לוי את תוכנית 'בנה ביתך', ששינתה את נוף עיירות הפיתוח וחיזקה את הרכב אוכלוסייתן". בנוסף, צוין כי בשנים שבהן היה שר החוץ נפתחו מהלכי השלום בוועידת מדריד - אף שהחרים אותה, עקב הגעתו של שמיר לוועידה שהיתה במעמד שרי חוץ.

ב-1993, במהלך התמודדות על ראשות הליכוד לאחר הפסדו של שמיר בבחירות לרבין, האשים המתמודד בנימין נתניהו את תומכיו של לוי, באופן מרומז, בניסיון סחיטה בפרשת "הקלטת הלוהטת" בה תועד לכאורה מנהל רומן מחוץ לנישואין. "אדם אחד בליכוד, מוקף בחבורה של פושעים", אמר אז נתניהו מבלי לנקוב בשמו של לוי בראיון לערוץ הראשון.

נתניהו בראיון "הקלטת הלוהטת" ב-1993

בשנים האחרונות, מאז פרישתו מהפוליטיקה, לוי החליט להוריד פרופיל ציבורי. הוא כמעט שאיננו מתראיין לכלי התקשורת וממעט להשתתף באירועים ציבוריים. “מאז שפרשתי, אני פנסיונר", אמר בראיון נדיר למאקו לפני שלוש שנים והוסיף, “אין לי כבר תוכניות. אני לא מתעסק יותר בפוליטיקה וגם לא מתעניין יותר בפוליטיקה. זאת האמת. אדם עשה את שלו ברוך השם. מספיק, חילופי משמרות וזהו".

לפני הבחירות האחרונות לנשיאות, ב-2014, הוזכר לוי כמי שעשוי להתמודד על התפקיד. ביום האחרון להגשת המועמדות לתפקיד הוא הודיע כי לא ירוץ, לאחר שלא קיבל תמיכה פומבית מראש הממשלה נתניהו - שלא תמך גם בראובן ריבלין, אז ח"כ מטעם הליכוד.

לוי בהופעה פומבית נדירה, לפני כשלושה חודשים

עד כה הוכרזו 13 זוכים ב-12 מפרסי ישראל לשנת תשע"ח, 11 גברים ושתי נשים. בין הזוכים הנוספים שהוכרזו: הסופר דוד גרוסמן, העיתונאי רון בן ישי, התעשיינים יהודה ויהודית ברוניצקי, איש ההיי-טק גיל שוויד וחוקר המוזיקה אדווין סרוסי.

עד כה הוכרזו 13 זוכים ב-12 מפרסי ישראל ביום העצמאות ה-70, 11 מהם גברים ושתיים נשים. בשבוע שעבר דווח כי ישנו רוב גברי מובהק גם בקרב המועמדים לפרס, וכי מחצית מהנשים שהיו מועמדות לזכות בו השנה נשקלו בתחום אחד – הספרות והשירה העברית. גם בקרב חברי ועדות הפרס ישנו רוב גברי, של 75%, ורק בראשן של שלוש מתוך 12 ועדות הפרס עמדו נשים. רובם המכריע של הזוכים בפרס ב-18 השנים האחרונות הם גברים יהודים ממוצא אשכנזי. מתוך 269 פרסים שחולקו בשנים אלה, רק 48 הוענקו לנשים (כ-18% מהזוכים). רק זוכה אחד ב-18 השנים האחרונות היה לא יהודי: כמאל מנצור, איש ציבור דרוזי שזכה בפרס על מפעל חיים בשנת 2010. מאז לא זכה אף ערבי או דרוזי בפרס, וערבי מוסלמי לא זכה בו מעולם.

דוד לוי ובנו ז'קי בהשבעת הכנסת ב-2015צילום: דוברות הכנסת
לוי בבית שאן, ב-2006צילום: éøåï ÷îéðñ÷é

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ