מרים פרץ, ששכלה שניים מבניה, תקבל פרס ישראל למפעל חיים על חיזוק הרוח היהודית

האשה השנייה מתוך 13 זוכים שתקבל את הפרס ביום העצמאות שכלה את בניה אוריאל ואלירז. ועדת הפרס: פרץ היא סמל למסגרת הרוח היהודית והישראלית, ומהווה סמל ומופת לנתינה ולעזרה

ירדן צור
ירדן צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים פרץ בטקס זיכרון לבנה אלירז ב-2010
מרים פרץ בטקס זיכרון לבנה אלירז ב-2010צילום: מוטי מילרוד

מרים פרץ זכתה בפרס ישראל למפעל חיים לשנת תשע"ח, על "חיזוק הרוח היהודית-ישראלית". פרץ, ששכלה את שני בניה אוריאל ואלירז בשירותים הצבאי, תקבל את הפרס בטקס ביום העצמאות הקרוב, ב-19 באפריל. היא האישה השניה שתזכה השנה בפרס, מתוך 13 זוכים בסך הכל.

פרץ, בת 64, היא אשת חינוך. ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי בניה של פרץ היו "מטובי הלוחמים שנפלו בקרבות ישראל. מאז שנפלו מקדישה פרץ את חייה לחינוך ולהנחלת המורשת היהודית והציונית, כשהיא עורכת מסעות של הרצאות בפני בני נוער וחיילי צה"ל ואף יוצאת לקהילות ברחבי העולם, על מנת להאיר את דרכינו ולחזק את ידינו. מעבר לכך, מסייעת מרים למשפחות שכולות ולפצועי צה"ל".

בראש הוועדה עמדה השופטת בדימוס שרה פריש, כשלצדה היו חברים אשת העסקים איריס ראור-ברץ, חתן הפרס בשנה שעברה דוד בארי, מנכ"ל הכנסת לשעבר אבי בלשניקוב ואלוף במילואים יפתח רון טל. חברי הוועדה הוסיפו כי פרץ היא "סמל למסגרת הרוח היהודית והישראלית, ומהווה סמל ומופת לנתינה ולעזרה לזולת, לחברה ולקהילה". ביום העצמאות ה-66, לפני ארבע שנים, הדליקה פרץ משואה בערב יום העצמאות. ביום הבחירות ב-2015 כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו כי שיחת הטלפון הראשונה לאחר פרסום התוצאות תהיה לפרץ.

שר החינוך נפתלי בנט כתב הערב: "מרים פרץ, 'אם הבנים', ששכלה את אוריאל ואלירז ז"ל, הקדישה את חייה לעשייה החינוכית. מרים לא בחרה את נסיבות חייה הקשות, אך בחרה לחיות ולהחיות עם שלם. היא האם של כולנו".

עד כה הוכרזו 13 זוכים ב-12 מפרסי ישראל ביום העצמאות ה-70, 11 מהם גברים ושתי נשים. בין הזוכים שהוכרזו: השר לשעבר דוד לוי, הסופר דוד גרוסמןהעיתונאי רון בן ישיהתעשיינים יהודה ויהודית ברוניצקיאיש ההיי-טק גיל שוויד וחוקר המוזיקה אדווין סרוסי.

בשבוע שעבר דווח כי יש רוב גברי מובהק גם בקרב המועמדים לפרס, וכי מחצית מהנשים שהיו מועמדות לזכות בו השנה נשקלו בתחום אחד – הספרות והשירה העברית. גם בקרב חברי ועדות הפרס יש רוב גברי, של 75%, ורק בראשן של שלוש מתוך 12 ועדות הפרס עמדו נשים. רובם המכריע של הזוכים בפרס ב-18 השנים האחרונות הם גברים יהודים ממוצא אשכנזי. מתוך 269 פרסים שחולקו בשנים אלה, 48 הוענקו לנשים (כ-18% מהזוכים). רק זוכה אחד ב-18 השנים האחרונות היה לא יהודי: כמאל מנצור, איש ציבור דרוזי שזכה בפרס על מפעל חיים בשנת 2010. מאז לא זכה אף אזרח ערבי או דרוזי בפרס, ואזרח ערבי מוסלמי לא זכה בו מעולם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ