בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המועצה להשכלה גבוהה מקדמת תקנון שיאסור על מרצים לקרוא לחרם אקדמי על ישראל

מקורות במל"ג דחו את הפרסומים כי אישרו את הקוד שניסח אסא כשר לבקשת השר בנט, ואמרו כי הוא "נזרק לפח, שם מקומו הראוי". במקום זאת גובשו עקרונות שהמוסדות האקדמיים יתבקשו לאמץ

23תגובות
נפתלי בנט בוועידת TheMarker, בחודש שעבר
אילן אסייג

ועדת משנה של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) דחתה את הקוד האתי שניסח פרופ' אסא כשר לבקשת שר החינוך נפתלי בנט. לצד זאת, היא גיבשה חמישה עקרונות אתיים שאותם תבקש מהמוסדות האקדמיים לאמץ אל תקנוני המשמעת שלהם, ובהם עיקרון האוסר על מרצים לקרוא לחרם אקדמי על ישראל או לפעול לקידום חרם כזה ועיקרון האוסר על "תעמולה מפלגתית במסגרת ההוראה".

העקרונות נוסחו בשבוע שעבר בוועדת משנה של המל"ג, בעקבות הקוד האתי שניסח כשר, ונשלחו להתייחסות ראשי המוסדות להשכלה גבוהה. לאחר קבלת תגובותיהם של ראשי המוסדות, תגיע הסוגיה לפתחה של מליאת המועצה, שתכריע אם לתמוך בנוסח המוצע ואם לאו. המסמך נשלח לראשי המוסדות רק לאחר הפרסומים בנושא בכלי התקשורת.

נוסח העקרונות שמציעה ועדת המשנה מרוכך לעומת הקוד של כשר. לפי הנוסח המוצע, המל"ג תקרא למוסדות לאסור "על קריאה לחרם אקדמי על ישראל ומוסדותיה האקדמיים ו/או פעילות לקידום חרם שכזה". כמו כן, מוצע למל"ג לקרוא ל"איסור על אפליה לטובה או לרעה של סטודנטים בשל דעותיהם הפוליטיות", וכן "איסור של אפליה לטובה או לרעה של חבר סגל או מועמד לכך – בתהליכי מינוי ראשוני, או בקידום בדרגה, וכן בתהליכי מינוי או בחירה לתפקיד אקדמי או מינהלי – בשל דעותיו הפוליטיות". העיקרון הרביעי מתייחס ל"איסור על תעמולה מפלגתית במסגרת ההוראה", והעיקרון האחרון קורא ל"איסור על הצגה או פרסום מטעים של דעה פוליטית או אישית כאילו היא עמדה מוסדית".

בנוסח המוצע לא מוזכרת קריאה לחרם על מוסדות אקדמיים בהתנחלויות. בחודש שעבר אישרה הכנסת את ההצעה להחלת החוק הישראלי על המוסדות האקדמיים בשטחים, בהם אוניברסיטת אריאל. אנשי אקדמיה רבים הזהירו כי החוק עלול לפגוע במעמדה של מערכת ההשכלה הגבוהה הישראלית ולהרחיב את החרם כלפיה בקרב מי שמתנגדים למפעל ההתנחלויות. עם זאת, לא ברור אם קריאה לחרם על האוניברסיטה כלולה בעיקרון שגיבשה הוועדה לעניין איסור החרם.

נפתלי בנט - דלג

לפי המלצת ועדת המשנה, את העקרונות הללו יש להטמיע בתקנוני המשמעת של הסגל האקדמי במוסדות להשכלה גבוהה עד תחילת 2019, אך גם בקרב חברי המל"ג ישנו חוסר בהירות באשר ליכולת לכפות על המוסדות את המהלך. בחלק מתקנוני המשמעת של המוסדות האקדמיים כבר קיימים עקרונות כאלו.

גורם המעורה בנושא אמר ל"הארץ" כי "סמכות מל"ג אינה כוללת הכתבת תקנונים אתיים למוסדות, ולכן ההחלטה אם לקבל המלצות של מל"ג בנושא תהיה בסופו של דבר של המוסדות האקדמיים עצמם. מוסד גם יכול להחליט שלא לעשות דבר, ואין למל"ג דרך לכפות את זה עליו. האמצעי היחיד הקיים נגד מוסד שלא ייענה להמלצות הוא להסיר הכרה ממנו כמוסד להשכלה גבוהה, וזה כמובן מופרך. חשוב להדגיש שההחלטה בכל מוסד ומוסד באיזו דרך לבחור חייבת להתקבל על ידו, במעורבות מלאה של חברי הסגל האקדמי בו, כמקובל במגזר האקדמי". מלבד זאת, הוסיף הגורם, "קוד אתי נועד להגדרה וניסוח נורמות התנהגותיות מקובלות בקהילה מסוימת, וסטייה ממנו אינה יכולה להיחשב לעבירת משמעת".

עוד מציעה הוועדה כי המל"ג תקרא למוסדות האקדמיים לאמץ בהקדם קוד אתי שיכלול את העקרונות המדוברים, והוסיפה עיקרון נוסף: "איסור על מרצה לנצל לרעה את במת ההוראה לשם הטפה שיטתית ובלתי ראויה לעמדה פוליטית, החורגת בבירור מהנדרש להוראת נושא הקורס בהקשרו הרחב בתחומו".

גם הקוד שכתב פרופ' כשר התייחס לסוגיה זו, אך שם נוסחו הדברים בצורה מחמירה יותר, ונקבע כי חבר סגל "לא ירשה לעצמו לסטות מן הסילבוס ומדיסציפלינה של יחידה אקדמית, לא לשם פעילות פוליטית ולא לשם הטפה דומה, מעבר לסטייה רגעית של מה בכך. סטייה משמעותית, לשם פעילות פוליטית או הטפה דומה, היא בלתי ראויה ואף עלולה להיות בגדר ניצול סמכות לרעה במצב של יחסי מרות".

לצד זאת, ועדת המשנה הציעה לבקש ממוסדות שיש להם קוד אתי להטמיע בו את העקרונות הללו. כיום רק לאוניברסיטת בן גוריון בנגב יש מסמך כזה. המוסדות האקדמיים יתבקשו לדווח למל"ג על אופן טיפולם בניסוחו של הקוד האתי עד תחילת 2020.

במסמך שאישרה ועדת המשנה של מל"ג נכתב כי "המועצה להשכלה גבוהה מכירה בחשיבות העליונה של החופש האקדמי והמצוינות האקדמית ושוללת באופן מוחלט פוליטיזציה באקדמיה. אי לכך, הצהירה מל"ג כי לאור המחויבות לחופש האקדמי של הסגל האקדמי והסטודנטים יש לדחות כל ניסיון לפוליטיזציה של האקדמיה, וכי השמירה על כך היא באחריות המוסדות האקדמיים. על אף ההחלטות שקיבלה מל"ג בנושא זה", כתבו חברי הוועדה, "הגיעו לידיעתה בשנים האחרונות תלונות על פוליטיזציה בלתי ראויה באקדמיה וקריאות לחרם אקדמי שלא טופלו כראוי על ידי המוסדות. לפיכך, מל"ג קוראת למוסדות לפעול באמצעות תקנוני המשמעת של הסגל האקדמי לאכיפת העקרונות המפורטים".

הקוד האתי להתבטאויות מרצים באקדמיה שגיבש כשר הכיל הוראות נרחבות הנוגעות כמעט לכל התחומים במוסד אקדמי, החל מפעילות בקמפוס, הרצאות בכיתה ועד פרסומים וקידום אנשי סגל. ההוראות כוללות מתן אפשרות לסטודנטים לדרוש ממרצים הבהרות אם אמרו דברים "שיצרו בהם מראית עין של פעילות פוליטית", וכן מציינות כי מרצים צריכים להסביר עצמם או להתנצל אם חרגו מההנחיות.

כשר הציע כי "חבר סגל אקדמי ייזהר מן האפשרות שדבריו בכיתה יתפרשו על ידי סטודנטים באופן טבעי כפעילות פוליטית", וכי על חברי הסגל לנקוט זהירות בשימוש בחומרים "הכוללים גם היבטים פוליטיים מובהקים שאינם ממן עניינו של הקורס". בהנחיה אחרת, קבע כשר כי אם לדעת הסטודנטים סטה חבר הסגל מהמותר לו, הם יוכלו לקרוא אותו לסדר ויהא עליו להצדיק את דבריו: "חבר הסגל האקדמי יכבד את בקשתו של סטודנט להבהיר את הקשר בין דבריו בכיתה, שיצרו בסטודנט מראית עין של פעילות פוליטית חבר סגל יעשה זאת באופן ענייני מפורט ומנומס או יודה בטעותו". עקרונות אלה לא אומצו על ידי ועדת המשנה של מל"ג.

מקורות במל"ג אמרו ל"הארץ" כי הפרסומים שלפיהם המועצה אישרה את הקוד האתי של פרופ' כשר הם "שקריים ומטעים. לאמיתו של דבר, הקוד של כשר 'נזרק לפח' זה מכבר לאחר שנדחה מכל וכל על ידי כל הנוגעים בדבר. שם מקומו הראוי". המקורות הוסיפו כי במקום הקוד האתי נשלחה למוסדות האקדמיים לתגובה הצעה שטרם נידונה במליאת מל"ג, "לכלול בתקנוני המשמעת עבירות שיש לגביהן הסכמה רחבה. כמו כן, הוצע למוסדות לאמץ קוד אתי שייכתב על ידם".

הוועדה שגיבשה את העקרונות האתיים היא ועדת המשנה של מל"ג למדיניות אקדמית, שבראשה עומד סגן יו"ר מל"ג, פרופ' אדו פרלמן. חברי הוועדה הם פרופ' יפה זילברשץ המכהנת גם כיו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), ד"ר לאה בם, פרופ' ישראל גלעד, ד"ר רבקה ודמני, ד"ר סאמר חאג' יחיא, פרופ' אביבה חלמיש, פרופ' חיים טייטלבאום, פרופ' אלי פולק, פרופ' חביבה פדיה, פרופ' אהרון פרידמן, פרופ' שפרה שגיא, ראש התאחדות הסטודנטים הארצית רם שפע ופרופ' סעד תפוחי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו