בתום מאבק ממושך: המדינה החלה לשלם את קצבאות הנכות המוגדלות

כלל הנכים יקבלו תוספת של 470 שקל לקצבתם, ולאוכלוסיות מיוחדות יתווספו מאות שקלים נוספים. זו הפעימה הראשונה במסגרת החוק, כאשר עד לשנת 2021 תעלה הקצבה מ-2,342 ל-3,700 שקלים

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת נכים מול מעון ראש הממשלה בירושלים, בשנה שעברה
הפגנת נכים מול מעון ראש הממשלה בירושלים, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

המדינה תחל לשלם היום (ראשון) את קצבאות הנכות המוגדלות למאות אלפי נכים בתום מאבק ממושך בנושא. במסגרת ההעלאה, כלל הנכים יקבלו תוספת של לפחות 470 שקל לקצבתם, ובעלי אחוז נכות רפואי נמוך יקבלו תוספת עד גובה 770 שקל. מקבלי קצבת שירותים מיוחדים בשתי הדרגות הגבוהות יקבלו תוספת של 200 שקל, ומקבלי קצבת אזרח ותיק נכה יקבלו תוספת של 235 שקל. זו הפעימה הראשונה במסגרת החוק, כאשר עד לשנת 2021 תעלה קצבת הנכות הבסיסית מ-2,342 שקלים ל-3,700 שקלים באמצעות 4.3 מיליארד שקלים שהוקצו לצורך כך.

יוזם מאבק הנכים ויו''ר ''נכה לא חצי בן אדם'', אלכס פרידמן אמר: "עברנו שלוש שנים לא פשוטות, זה היה מאבק ארוך, מתיש וקשה. בסופו של דבר, עשינו את זה. קצבת הנכות עולה במאות שקלים כל חודש. זה עדיין לא מספיק, זה עדיין לא היעד הסופי שלנו".

קצבת הנכות הבסיסית בישראל לא עודכנה משנת 2000. בתקופה זו עלו מדדי המשק בעשרות אחוזים: קצבת הנכים נשחקה בשיעור של 42% לעומת השכר הממוצע במשק, ב–70% ביחס למדד יוקר השכירות וב–50% ביחס לקו העוני. בשנות ה–70 הוצמדה קצבת הנכות לשכר הממוצע במשק, אך הדבר שונה בתחילת שנות ה–2000, אז הצמיד אותה שר האוצר דאז בנימין נתניהו למדד המחירים לצרכן. מחקר של המוסד לביטוח לאומי הראה כי בתוך עשור גדל שיעור העוני בקרב נכים בישראל פי ארבעה לעומת כלל האוכלוסייה.

מלבד העלאת הקצבה, החל מה-1.3 עודכן ''חוק לרון'' ונכים אשר מסוגלים להשתלב בתעסוקה יכולים להרוויח לפיו עד 3,700 שקל מבלי שקצבתם תיפגע, כמעט אלף שקל יותר מבעבר. עד כה המדינה קצצה את קצבתם של נכים המשתכרים יותר מ-2,750 שקל בחודש, והפסיקה להעבירה לנכים ששכרם מגיע לכ-7,000 שקלים. בהתאם, שיעור התעסוקה של נכים בישראל הוא 21%. זאת בזמן שבמדינות ה-OECD שיעור התעסוקה הממוצע של נכים הוא 34%. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ