המדינה: הנוהל האוסר על הכנסת חמץ לבתי חולים סביר וראוי, אין לבטלו

בתשובה לעתירה נגד הנוהל בבג"ץ, מסרה המדינה כי ההליך נועד להבטיח שבתי החולים יהיו נגישים לשומרי כשרות בפסח. לצד זאת, ציינה כי מעתה מבקרים יוכלו להפקיד מזון לא כשר בכניסה לבית החולים, ולקבלו חזרה ביציאה

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית החולים מאיר בכפר סבא, ארכיון
בית החולים מאיר בכפר סבא, ארכיוןצילום: רמי זרנגר

המדינה טוענת כי האיסור על הכנסת חמץ לבתי חולים במהלך חג הפסח הוא "נוהל סביר וראוי", שנועד להבטיח שהמרכזים הרפואיים יישארו "פתוחים ונגישים" עבור שומרי כשרות בחג ובחול המועד. עמדת המדינה נמסרה אתמול בתשובה לעתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי הפורום החילוני וחברי כנסת מהאופוזיציה נגד משרד הבריאות והרבנות הראשית.

בשנים האחרונות דיווחו מבקרים וחולים בבתי חולים ברחבי הארץ על מקרים שבהם בדקו מאבטחים את חפציהם והחרימו מזון המכיל חמץ. האיסור על הכנסת חמץ, או מזון כלשהו שאינו כשר, אינו מוגדר בחוק ואינו חלק מנהלי משרד הבריאות. מדובר בדרישה של הרבנות הראשית על מנת לאפשר לבתי החולים להחזיק בתעודת כשרות.

לטענת המדינה, כדי ליישם את נוהל הכשרות של הרבנות בפסח, נוהגים בתי החולים להציב בכניסות לשטחיהם שלטים המורים לציבור להימנע מהכנסת מזון בימי החג. יחד עם זאת, בתשובה לעתירה מציינת המדינה כי מעתה יתודרכו מאבטחי המוסדות הרפואיים להנחות את המבקרים בנוגע לאיסור הכנסת מזון לא כשר, וינחו אותם למקומות מוגדרים שבהם יוכלו להפקיד את המזון ולקבלו ביציאתם מבית החולים.

המדינה גם מדגישה בתשובה כי מנהלי בתי החולים רשאים להחליט על פי שיקול דעתם על איסור הכנסת פירות וירקות ועל מזון הנושא תווית "כשר לפסח", בהתחשב בנהלי בית החולים בנוגע ל"נהלי כשרות מחמירים יותר ביחס לרמות כשרות רגילה". בתשובה מוסבר הקושי של בתי החולים לעמוד בכללי הכשרות המחמירים של פסח, וכי בבתי חולים כלי האוכל לא נשארים במקום מגודר ומתוחם. לאור זאת, נכתב, אין לבתי החולים יכולת להיות בשליטה ובקרה על כלי המטבח.

נוהלי הרבנות הראשית לכשרות בבתי חולים בחג הפסח קובעים כי "החל מבוקר ההכשרה עד לסוף ימי החג, ועד לסילוק כל כלי הפסח, ייאסרו הכנסת מצרכי חמץ לבית החולים ללא יוצא מן הכלל". המדינה סבורה כי האיסור עומד במבחן המידתיות וכי מתקיים איזון בין שמירה על כשרות בבתי החולים ובין האינטרס של אלו המבקשים להכניס אליהם מזון. לפי המדינה, הפגיעה במי שאינו שומר כשרות היא קטנה ומסתכמת בכמה ימים בודדים בשנה של אכילות מזון כשר לפסח. בהתאם לכך, נטען כי אין עילה להתערבות בית המשפט וכי יש לדחות את העתירה.

את העתירה הגיש הפורום החילוני באמצעות עו"ד יאיר נהוראי, יחד עם מקימת השדולה החילונית בכנסת, ראשת מרצ הנבחרת תמר זנדברג. לעתירה הצטרפו יושבת הראש השותפה לשדולה החילונית, ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), והח"כים מיכל רוזין ומוסי רז (מרצ).

לטענת יו"ר הפורום החילוני רם פורמן, במהלך השנים האחרונות קיבל הפורום מאות דיווחים של תושבים על חיטוט בתיקיהם לאיתור חמץ בבתי חולים בארץ. "המצב חמור שבעתיים בעיקר בשל העובדה כי מדובר בחולים שנאלצים להתאשפז בבית חולים ואינם יכולים לבחור שלא להימצא בו", אמר פורמן. "ההנחיה הזו מהווה ניצול של מצוקתם של החולים. מדינת ישראל אינה מדינת הלכה, ולכן אין זה מוסרי, ראוי וחוקי שמוסדותיה ירמסו ברגל גסה את זכויות האזרחים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ