הרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי מת בגיל 66

אביחי רונצקי היה ממייסדי איתמר וממקימי הישיבה בהתנחלות, ונחשב לדמות בולטת בהנהגת המתנחלים. הלוויתו תיערך הערב באיתמר

יותם ברגר
יניב קובוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונצקי
יותם ברגר
יניב קובוביץ
אהרן רבינוביץ

הרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי מת היום (ראשון) בגיל 66. רונצקי, תת-אלוף במילואים, היה ממייסדי ההתנחלות איתמר שבצפון הגדה המערבית, וממקימי הישיבה בהתנחלות. הוא נחשב לדמות בולטת בהנהגת מתנחלי המועצה האזורית שומרון. הוא הותיר אחריו אשה ושישה ילדים. הלווייתו תיערך הערב בשעה חמש באיתמר. 

בשירותו הצבאי רונצקי לחם בצנחנים ושירת כקצין בחטיבה. הוא לחם במלחמת יום הכיפורים כמפקד פלוגה בסיירת שקד, שוחרר והמשיך לשרת במילואים. ב-2006 גויס מחדש לשירות קבע כרב הצבאי הראשי, תפקיד שבו כיהן ארבע שנים. 

הלווייתו של הרב רונצקי באיתמר, אתמולצילום: אמיל סלמן

רונצקי נחשב מקורב לשר נפתלי בנט והיה עמו בקשרים אישיים ופוליטיים. הוא השתתף בהקמת התנועה הפוליטית "ישראלים" שהוביל בנט לפני חבירתו לבית היהודי. לאחר שבנט נבחר ליו"ר המפלגה, התמודד רונצקי בבחירות המקדימות אך לא זכה במקום ריאלי ולא נבחר לכנסת. הוא שימש ראש המינהלת לזהות יהודית במשרד לשירותי דת. 

הוא סיפר על עצמו בעבר כי התקרב לדת וחזר בתשובה לאחר מלחמת יום הכיפורים. בראיון ל"במחנה" בשנת 2008 אמר: "אחרי המלחמה עמדתי ודיברתי עם חיילים על ערך הרעות, אהבת המולדת, דבקות במשימה - אבל הרגשתי שהערכים שהיו שגורים בפי, אלה שהתחנכתי לאורם בפנימייה צבאית, נסדקו. התחושה הפנימית שלי היתה שאני רק מצטט, שזה לא אמיתי לגמרי". רונצקי החל לחפש "תובנות שיסבירו מי זה העם היהודי, מה מיוחד בו". 1973 היתה השנה ששינתה את חייו. "מאז שעברתי את התהליך כבר אין לי שאלות. אני יודע שישנה השגחה וששום דבר אינו מקרי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לרונצקי וכינה אותו "לוחם ותלמיד חכם, שאהב את עם ישראל ואת ארץ ישראל". נתניהו כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו ולתלמידיו "בשם כל אזרחי ישראל".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מבכה את לכתו של הרב רונצקי שהיה איש אמיץ ופורץ דרך בכל תפקיד שביצע. הרב היה אדם חסד שנלחם בגבורה במחלה, המשיך ללמד ולעשות חסד עד שגופו אמר די. דמותו והמורשת שהנחיל לאלפי תלמידיו ימשיכו ללוות אותנו ולהפיץ את תורתו". השר ישראל כץ כתב "נזכור תמיד את מורשתו ותרומתו הגדולה לביטחון ישראל, ליישוב הארץ ולחיזוק עולם התורה". 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) כתב עליו "איש תורה חזון ומעש, אמיץ ופורץ דרך במסילות ראשית צמיחת גאולתנו. השאיר מאות ואלפי תלמידים שימשיכו ללכת בדרכו ולהפיץ את אורו".

הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף אמר: "קיבלתי בצער רב את הידיעה על לכתו של הרב אביחי רונצקי, ביקרתי אצלו בישיבה ונפגשנו מספר פעמים, בהם התרשמתי עמוקות מאישיותו, מנהיגותו, אהבתו לארץ ישראל ומסירותו למען תלמידיו, יהי זכרו ברוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ