רשות שדות התעופה חסמה קמפיין הקורא לנשים לא לוותר על מקומן במטוס לחרדים

בשלטים שהכינה התנועה הרפורמית נכתב כי זה לא חוקי להעביר נוסעים מקום בגלל מגדר. ח"כ סמוטריץ' כינה את התנועה "חבורת טרולים". דובר הרשות: אנו נמנעים מכל קמפיין מפלג

Judy Maltz
ג'ודי מלץ
Judy Maltz
ג'ודי מלץ

רשות שדות התעופה סירבה לתלות בשדה התעופה בן גוריון שלטים של התנועה הרפורמית בישראל הקוראים לנשים לא לוותר על מקומן במטוס לטובת גברים חרדים המסרבים לשבת לידן, כך דווח אתמול בגלי צה"ל.

השלט שהרשות אסרה לתלות מציג שני מושבי מטוס סמוכים, כשליד אחד נעלי אשה וליד השני כובע שחור המזוהה עם הקהילה החרדית (מגבעת קנייטש). "גבירותיי, אנא קחו את המושבים שלכן", כתוב בשלט, "ושמרו עליו". עוד נכתב בשלט: "זה לא חוקי לבקש מנוסעים להחליף את מקומם בגלל המגדר שלהם" ו"לדיילים אסור להכריח אתכן לעבור מקום כדי למנוע מצב של ישיבה מעורבת".

שלט התנועה הרפורמית
שלט התנועה הרפורמית

בתנועה הרפורמית קיוו לתלות את השלטים במהלך חג הפסח, תקופה עמוסה ביותר בשדה התעופה בן גוריון. לפי הרבה נועה סטת', מנהלת הזרוע הביצועית של התנועה, הנהלת שדה התעופה נוארק ביו יורק אישרה לתלות את השלטים, אך בעקבות העלות הגבוהה של הקמפיין הוחלט להגביל אותו לישראל. "הבעיה המרכזית היא בישראל", אמרה, "לכן יותר הגיוני שהקמפיין יהיה בארץ". לדבריה, בתנועה כבר הגיעה להסכמה לגבי מחיר עבור תליית השלטים עם רשות שדות התעופה, "אבל פתאום הודיעו לנו שהם לא מאשרים את הקמפיין".

דובר רשות שדות התעופה, עופר לפלר, מסר: "אנו נמנעים מכל פרסום או שילוט בעל אופי פוליטי או מפלג. מאותה סיבה בדיוק היינו דוחים שילוט של התנועה האסלאמית או של 'יד לחיים' (תנועה חרדית קיצונית המתנגדת להטעמות בחברה הישראלית)".

הקמפיין מגיע לאחר פסיקה תקדימית משנה שעברה נגד אל על. רנה רבינוביץ', ניצולת שואה בת 82, תבעה את החברה על שהתבקשה לעבור מקום כי נוסע חרדי סרב לשבת לידה. בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי לאל על אסור לשנות מקומות על בסיס מגדר, וגזר תשלום פיצויים של 6,500 שקלים. לחברה ניתנו שישה חודשים ליישם את השינוי במדיניות. לדברי סטת', מטרת השלטים הייתה לוודא שאל על עומדת בדרישות החדשות.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), בתגובה לקמפיין, כינה את התנועה הרפורמית "קבוצת טרולים". בציוץ בטוויטר, כתב: "תמצית התנועה הרפורמית במודעה אחת: קריאה לציבור לא להיות טובים, לא לעשות חלילה חסד, לא להתחשב חלילה ברגשות ובאמונות של אחרים (גם כשאין לזה שום "מחיר" חוץ מלשבת על אותו כיסא, עם אותה צפיפות ברגליים, רק במקום אחר...), ואח"כ לבקש שיתחשבו באמונה שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ