בוטל גירוש מבקשי המקלט; נתניהו: נקלוט כ-16 אלף איש, עוד 16 אלף ייקלטו במערב

ראש הממשלה הסביר שהביטול נבע מכך ש"התברר כי המדינה השלישית אינה עומדת בלחצים" ■ דרעי: אני אפעיל את סמכותי ואחליט איפה הם יגורו ואיפה הם יעבדו ■ עדיין לא ברור מה יעלה בגורלם של לפחות כ-1,500 מבקשי מקלט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במשרד ראש הממשלה, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג היום (שני) במסיבת עיתונאים את התוכנית שתחליף את גירוש מבקשי המקלט לרואנדה ולאוגנדה, ואמר כי 16,250 איש יעזבו את ישראל וייקלטו במדינות מערביות, כמו קנדה, גרמניה ואיטליה. "הגענו להסכם שעל כל אחד שייצא יישאר אחד", הסביר נתניהו. משמעות הדבר שישראל תקלוט לפחות 16,250 מבקשי מקלט כתושבים ארעיים. 6,000 מאלה שיעזבו, יעשו כן בתוך שנה וחצי.

אך אם בוחנים את דבריו של נתניהו אל מול הנתונים, עדיין לא ברור מה צופן הגורל לכמה אלפים מבין 39 אלף מבקשי המקלט הנמצאים בישראל. התוכנית מתייחסת כעת במפורש רק ל-32,500 אנשים. לא ברור אם הממשלה כללה את חמשת אלפים הילדים שלא היו מיועדים לגירוש, במסגרת אלה שיזכו לקבל מעמד בישראל. אם ישראל כללה אותם, שייוותרו לפחות 1,500 מבקשי מקלט שלא הוסבר מה יהיה מעמדם עם השלמת התוכנית.

מוקדם יותר נודע שאחת הסיבות שהניעו את ישראל לקבל את הסכם הפשרה היא נסיגתן של רואנדה ואוגנדה מההסכמים עימן, בעקבות הפרסומים על כך שהגירוש אליהן יהיה בכפייה. עד כה, ישראל לא ציינה במפורש שאלה שתי המדינות שאליהן היו אמורים להיות מגורשים מבקשי המקלט, והתייחסה אליהן רק כ"מדינות שלישיות".

בנאומו, נתניהו אמר שביטול הגירוש נבע מכך שהתברר כי המדינה השלישית אינה עומדת בתנאי ההסכם עם ישראל, ו"אינה עומדת בלחצים". שר הפנים אריה דרעי אמר:  "אנחנו לצערי כבר כמה שבועות שאנחנו בתוכנו שומרים את זה. קיבלנו את הידיעה שהמדינה השלישית לא... לא עומדים בלחצים, התראיינו בתקשורת שהם לא מסכימים, רק מי שבא מרצון".

חריגה ממדיניות האו"ם

שר הפנים דרעי סיפר על המשא ומתן שנערך עם האו"ם על המתווה החדש. לדבריו, בתחילה באו"ם ביקשו הסכם שלפיו על כל מבקש מקלט שייקלט במדינה מערבית, ארבעה יישארו בישראל. "לאו"ם יש מדיניות ברורה שהם לא מתערבים במדינות הדמוקרטיות", אמר דרעי, "אנחנו המדינה היחידה שהאו"ם החליט לבוא אליה. בגלל הנחישות של ראש הממשלה ומאיר בן שבת קיבלנו את ההסכמה הזו של אחד לאחד".

בתשובה לשאלה אם זו סיבה לגאווה שישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה שנזקקה לעזרה של האו"ם בפתרון בעיית הפליטים אמר נתניהו: "האחריות שלי כראש הממשלה היא לדאוג שלמדינה שלי תהיה שליטה על הגבולות. אני צריך לדאוג לכיפת ברזל ולמטוסי אף 16, המשאבים שלנו מוגבלים ובמקום שאני יכול לחסוך את הכסף הזה ולדאוג שגורמים אחרים ישלמו אני שמח".

"אחליט איפה יעבדו ויגורו"

לפי נתניהו ודרעי, מנהלת מיוחדת תוקם כדי לשקם את שכונות דרום תל אביב, ובמקביל יפוזרו מבקשי המקלט שישארו בישראל ברחבי הארץ . "כל אלה שהולכים לקבל ממני עכשיו אשרה או תושב ארעי, הם יקבלו אשרת עבודה מסודרת, ואני אפעיל את סמכותי ואחליט איפה הם יגורו ואיפה הם יעבדו. מה שנקרא פיזור של האוכלוסיה הזאת", אמר דרעי.

"אני רק מקווה שכל אותם גופים, ארגונים ואנשים שיצאו בחודשים האחרונים והטיפו לנו 'למה אתם מגרשים' - הקיבוצים אמרו שהם מוכנים לקלוט, ערים מבוססות אמרו זאת", הוסיף דרעי ופנה לראש המנהלת החדשה, אביגדור יצחקי, "אביגדור כנס לפייסבוק ולרשת, תקח את כל אלה שהתנדבו והם הראשונים שיצטרכו לעמוד במבחן הזה".

נתניהו הסביר: "לקחנו מאות מיליוני שקלים שנחסכים במתקן חולות ונשקיע בדרום תל אביב ובפיזור האוכלוסיה במקומות אחרים בארץ. אני מבין שהציפייה הייתה שנוכל להוציא את כולם באמצעות המדינה השלישית. אבל אנחנו עושים את הדבר הטוב ביותר - להוציא את האנשים, לפזר את היתרה ולשקם את דרום תל אביב".

הפגנה נגד הגירוש בתל אביב, לפני שבועייםצילום: מגד גוזני

גירוש מבקשי המקלט לרואנדה ולאוגנדה אמור היה לצאת לפועל בתחילת החודש, אולם לפני כשלושה שבועות הקפיא בג"ץ באופן זמני את המתווה בשל עתירה שהגישו עורכי הדין אביגדור פלדמן ואיתי מק, ודרש מהמדינה לספק לבית המשפט נתונים על מספר האנשים המיועדים לגירוש וההליכים שננקטו בעניינם עד כה. בחודשים האחרונים בג"ץ העביר ביקורת על מתווה הגירוש ועמד על הפער שבין טענות המדינות לחתימת הסכם עם מדינות שלישיות להכחשות של אוגנדה ורואנדה לקיומו של הסכם כזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ