ארגוני זכויות אדם מברכים על ביטול גירוש מבקשי המקלט: צעד חשוב לרגל חג החירות

הארגונים מסרו כי יעקבו אחר יישום המתווה החדש, הכולל קליטת 16 אלף מבקשי מקלט במדינות מערביות והסדרת מעמדם של חלק מהם בישראל. "נוודא שכולם יזכו לזכויות וביטחון", הוסיפו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים נגד תוכנית הגירוש בתל אביב, בחודש שעבר

ארגוני זכויות אדם רבים בירכו היום (שני) על ביטול מבצע הגירוש של מבקשי המקלט לרואנדה ולאוגנדה ועל המתווה החדש המסתמן בעניינם. "זה סמלי שבחג הפסח, חג החירות, אנו מתבשרים כי מדינת ישראל הורידה מסדר היום את תוכנית הגירוש ותאפשר למבקשי המקלט להגיע למקום מבטחים במדינות בטוחות", מסרו הארגונים.

בין הארגונים שבירכו על הצעד: המוקד לפליטים ולמהגרים, א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, רופאים לזכויות אדם, קו לעובד, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, האגודה לזכויות האזרח והמרכז לקידום פליטים אפריקאים. עוד מסרו הארגונים: "אנחנו נעקוב בדריכות אחר ההסכם שנחתם כדי לוודא שכל מבקשי המקלט יקבלו מעמד, זכויות וביטחון, הן בישראל והן במדינות האחרות".

מבצע הגירוש בוטל לאחר שישראל הגיעה להבנות עם נציבות האו"ם על קליטת 16 אלף מבקשי מקלט במדינות מערביות. על פי הערכות, קנדה תהיה בין המדינות הקולטות המרכזיות. לפי הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו, יוסדר מעמדם של מבקשי המקלט שיישארו בישראל. כיום נמצאים בישראל 39 אלף מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן, בהם 5,000 ילדים שלא היו מיועדים לגירוש.

גם מנכ"ל הקרן החדשה, מיקי גיצין, בירך על ההחלטה ומסר: "זהו יום ניצחון לארגוני החברה האזרחית ולציבור הישראלי שהובילו מאבק עיקש נגד הגירוש. טענו לאורך השנים שסוגיית מבקשי המקלט חייבת להגיע להסדר מתוך תפיסה הומנית ולשמחתנו אחרי שנים של מאבק, הצלחנו. חג חירותנו הוא תזמון מצוין להעביר את המשאבים שנועדו לגירוש, להשקעה בדרום תל אביב".

התוכנית שעליה הכריז נתניהו כוללת הקמת מינהלת שתעסוק בשיקום דרום תל אביב. לפי ההודעה, המשאבים שנועדו לגירוש מבקשי המקלט לרואנדה ואוגנדה ישמשו לפיתוח ושיקום דרום תל אביב. במינהלת ישולבו נציגי שכונות ונציגים מעיריית תל אביב.

שולה קשת, תושבת שכונת נוה שאנן בדרום תל אביב ומיוזמות קמפיין "דרום תל אביב נגד הגירוש", מסרה: "שמחתי לשמוע שהממשלה יחד עם נציבות האו"ם לפליטים הגיעה להסכם משמעותי והיסטורי שמשמעותו שהממשלה לא תגרש את השכנים שלנו, בדרום תל אביב, אל גורל לא ידוע, אלא חלקם יצאו למדינות מערביות וחלקם יישארו ומעמדם יוסדר". 

עוד מסרה קשת: "שיקום דרום תל אביב הוא חלק מהמתווה, ועכשיו יש להשלים את המהלך, ולדאוג לדרום תל אביב באמת: לתת אשרות שהייה וזכויות למבקשי המקלט, ולשקם את דרום תל אביב".

חברי הכנסת מיכל רוזין ומוסי רז ממרצ בירכו על ההחלטה ומסרו "זו שעתה היפה וההצלחה הבלתי מעורערת של קהילת מבקשי המקלט והחברה הישראלית, שיצאו למחאה נגד הרוע שבגירוש". עוד מסרו השניים: "עתה עלינו לוודא שאיש לא יצא מהמדינה בניגוד לרצונו ושיובטחו להם כל הזכויות הרפואיות, הסוציאליות והזכות לחינוך ילדים. משמח גם שהמשאבים שנועדו לגירוש ילכו לשיקום דרום תל אביב כפי שקראנו לעשות במהלך כל השנים הללו".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) התייחס גם הוא להחלטה ומסר: "זה ניצחון של הציבור הגדול שיצא להיאבק למען מבקשי המקלט, ובמרכזו תושבי דרום תל אביב עצמם. עכשיו חייבים להתחיל בפיזור וקליטה בארץ. נמשיך לעקוב אחרי ביצוע ההבטחות ואחרי מהלכי השיקום הדרושים כל כך בשכונות דרום תל אביב".

גם יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי בירך על המהלך ומסר: "אחרי שנים של התעלמות מהבעיה, סוף סוף מסתמן מתווה שגם מכיר במעמד מבקשי המקלט, גם מניח פתרון לשיקום השכונות של דרום תל אביב וגם קובע מדיניות מוסדרת למהגרי העבודה. המבחן – בביצוע".

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בירך על המתווה אך הוסיף: ״שנים אנחנו דורשים שממשלת ישראל תנקוט אמצעים להקלת הבעיה שיצרה בעבר בעת ששלחה את רבבות הזרים לתל אביב יפו. גם תושבי השכונות שבעי הבטחות שלא מומשו". חולדאי אמר כי המתווה יביא הקלה אמיתית רק אם הממשלה תעמוד ביעדים שהציגה בקליטת הזרים במדינות מערביות ובפיזורם ברחבי הארץ. "עיריית תל אביב-יפו תשמח לשתף פעולה ולעזור ככל הנדרש בקידום התוכנית", הוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ