בנט על ביטול תוכנית הגירוש: כניעה מוחלטת לקמפיין שקרי

לדברי שפי פז, מראשי המאבק נגד מבקשי המקלט בדרום ת"א, בכירים במשרד רה"מ הציגו לה את המתווה החדש בעניינם. רגב: מודאגת מהוויתור המהיר על עקרונות היסוד של מדיניות ההגירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט בדרכו לישיבת הקבינט, בשבוע שעבר

פוליטיקאים מהימין גינו היום (שני) את ההחלטה לבטל את גירושם של מבקשי המקלט ואת המתווה החדש בעניינם. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי זוהי כניעה מוחלטת לקמפיין שקרי. לדבריו, "מתן מעמד ל-16 אלף מסתננים בישראל יהפוך את ישראל לגן עדן למסתננים". בנוסף, קרא בנט לראש הממשלה בנימין נתניהו "להביא את המתווה לדיון בממשלה ולאישור/דחייה שלה כבר בישיבה הקרובה". הוא הוסיף כי "האמינות של ממשלת ישראל מוטלת כאן על הכף, לצד חובתנו המוסרית כלפי תושבי דרום תל אביב החיים כ'מדינה בתוך מדינה'".

מבצע הגירוש בוטל לאחר שישראל הגיעה להבנות עם נציבות האו"ם לפליטים לקליטתם של 16 אלף מבקשי מקלט במדינות מערביות. לפי הודעה שפרסם היום נתניהו, קליטת מבקשי המקלט תתבצע באמצעות הסדרים עם המדינות, ובמקביל יוסדר מעמדם של חלקם. כיום נמצאים בישראל 39 אלף מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן.

התוכנית שעליה הכריז נתניהו כוללת הקמת מינהלת שתעסוק בשיקום דרום תל אביב. לפי ההודעה, המשאבים שנועדו לגירוש מבקשי המקלט לרואנדה ואוגנדה ישמשו לפיתוח ולשיקום דרום תל אביב. במינהלת ישולבו נציגי שכונות ונציגים מעיריית תל אביב.

שרת המשפטים איילת שקד הודתה היום כי ידעה על הכוונה לבטל את תוכנית הגירוש אך לא ידעה כי המתווה נחתם. לדבריה, "בניגוד לתדרוכים, לא הייתי שותפה להסכם ולא זומנתי לאף ישיבה בנושא אצל רה"מ. לא ידעתי כלל שהמתווה נחתם ואושר. כן ידעתי על הכוונה ועל המגעים. אני מצפה ממי שעמל על המתווה שיקח עליו אחריות". לדבריה, "לגופו של עניין, מדינת ישראל לא צריכה להשלים עם השארתם של מסתננים שנכנסו לכאן שלא כחוק. ראוי להביא את ההסכם על כל פרטיו לדיון ואישרור בממשלה".

גם שר האוצר משה כחלון מתח ביקורת על ההחלטה. "שמעתי היום לראשונה על החלטת ראש הממשלה לסגת מהחלטת הממשלה על הוצאת המסתננים מישראל. המתווה המוצע אינו מספק". כחלון הוסיף, "היקף המסתננים שיקבלו מעמד של תושבות זמנית גדול ובלתי מתקבל על הדעת. על הממשלה להתכנס ולחשב מסלול מחדש".

שרת התרבות מירי רגב אמרה: "ההחלטה שפורסמה היום דרמטית ואני בהחלט מודאגת מהוויתור המהיר על פניו, על עקרונות היסוד של מדיניות ההגירה של הממשלה". רגב הוסיפה שהדיונים עם נציבות האו"ם לפליטים "הם לא במקום".

ח"כ יואב קיש (הליכוד) מסר: "אני מקבל בהבנה אך בחששות כבדים את ההסכם שהגיעה המדינה עם האו"ם בנושא גירוש המסתננים מישראל. לא אאפשר לעוור את עיני אזרחי ישראל בעקבות הקמפיין השקרי של ארגוני השמאל הקיצוני. המסתננים ייצאו החוצה – זו חייבת להיות תוצאתו של כל הסכם". 

ח"כ אורן חזן (הליכוד) כתב בטוויטר: "סוף ידוע מראש – המסתננים קיבלו הכשר בחסות החוק! הממשלה מנסה כעת למרוח את ההתקפלות שלה בעניין המסתננים במלים יפות שאין להן שום משמעות מעשית. בשורה התחתונה: קצת לחץ ציבורי והממשלה 'החזקה' הזו פשוט התקפלה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) תקף בחריפות את ביטול תוכנית הגירוש ואמר כי "זה מסוג הרגעים שבהם אני מתבייש להיות חלק מהממשלה הזו. מציע לפחות לא לעבוד על עצמנו. ה'מתווה' הזה הוא התקפלות מוחלטת של נתניהו בפני קמפיין שקרי של השמאל הקיצוני והקרן החדשה. שיא האוריגמי שנתניהו שבר במשבר המגנומטרים נשבר שוב. תירוצים והסברים יהיו כנראה למכביר אבל זו השורה התחתונה".

פז ומפגינים נוספים נגד מבקשי מקלט בדרום תל אביב, ב-2016צילום: מוטי מילרוד

השר לשעבר גדעון סער כתב בחשבון הטוויטר שלו: "ההסכם להשארת רוב המסתננים בישראל - טעות חמורה. הוא מקרין חולשה, ויתור על ריבונות, ועידוד להגירה בלתי חוקית לישראל".

"ביזיון למדינת ישראל"

גם ראשי המאבק נגד מבקשי המקלט בדרום תל אביב גינו את ההחלטה. שפי פז, מראשי המאבק בדרום העיר, ופעילים נוספים נפגשו הבוקר עם בכירים במשרד ראש הממשלה ואלה הציגו להם את המתווה החדש בעניין מבקשי המקלט וביקשו את תמיכתם. הם נפגשו בין השאר עם ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, ועם ראש לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ.

פז הביעה בפגישה את התנגדותה הנחרצת למתווה ואמרה כי "ההסכם הוא ביזיון למדינת ישראל ותוצאה ישירה של כישלון מוחלט של מדיניות רשלנית לכל אורך השנים". לדבריה, "ההצעה הזו הוגשה לנו כעובדה מוגמרת והוצגה כ'ניצחון' תוך ציפייה שאנחנו ניתן לה את ההכשר המיוחל. אנחנו לא מאמינים יותר לשום הסכם ולשום הבטחה. תושבי דרום תל אביב ימשיכו את המאבק עד ליציאת המסתנן האחרון מהשכונות".

לדבריה של פז הצטרף שלמה מסלאוי, יו"ר ועד שכונת התקוה בדרום תל אביב וחבר מועצת העיר, שגינה את המתווה המסתמן. "הפתרון המוצע על ידי ממשלת ישראל הוא בכייה לדורות ונזק בלתי הפיך למדינה", מסר מסלאוי. "ממשלת ישראל ביצעה מחטף שבוצע מתחת לאפם של תושבי דרום תל אביב". עוד אמר מסלאוי: "כל הדיבורים על הסדרת מעמדם (של מבקשי המקלט), על פיזור שלהם ברחבי הארץ ועל תוכנית לשיקום דרום תל אביב הם דיבורים ריקים. עד שלא יגורשו כל המסתננים, לא תהיה שום תקווה לשכונות דרום תל אביב".

גם מאי גולן, פעילה במאבק נגד מבקשי המקלט בדרום תל אביב, גינתה את ההחלטה. "טיפול כושל שלכם - נבחרי הציבור שלנו!" כתבה גולן בפייסבוק והוסיפה: "לא תעבדו עלינו! כל אזרחי מדינת ישראל רואים שביטלתם את המתווה הנוכחי בשביל 'פתרון' שלא פותר אפילו רבע מהבעיה... ואנחנו נבוא אתכם חשבון בצורה היחידה שאתם מבינים – בקלפי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ