דעה |

ממשלת ישראל הוכיחה שוב שהיא משענת קנה רצוץ

אתמול התברר שראש הממשלה אינו באמת מנצח על ענייני המדינה, אלא שבוי בידיו של הימין הקיצוני ממנו. זה זמנו של הציבור להניף דגל שחור, כשעל הכף מונחת דמותה המוסרית של המדינה

מרדכי קרמניצר
מרדכי קרמניצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו מכריז על ביטול התוכנית במשרד ראש הממשלה, אתמול
מרדכי קרמניצר
מרדכי קרמניצר

מתברר כי מי שמברך את הממשלה על עשייה נכונה מסתכן. עשייה נכונה - לרגע נדמה שהתקיימה, וכבר היא נעלמת מן העולם כאילו לא היתה, כאילו רק מקסם שווא היתה. ממשלת ישראל היא משענת קנה רצוץ. אסור להישען עליה.מסתבר שהתנהגות רציונלית ואנושית היא מחוץ ליכולתה של ממשלת ישראל.

ההסכם שהושג עם נציבות האו"ם היה קשה מדי לעיכול לקיבה העדינה של הימין הקיצוני, הקיצוני מנתניהו, שהוא עצמו קיצוני לא קטן. נצנץ לו רגע של חסד, אך מיד החל להבהב וכבה. האם ניתן להביא שוב את האור?

התברר כי מי שממלא את תפקיד ראש הממשלה אינו באמת מנצח על ענייני המדינה. הוא שבוי בידיו של הימין הקיצוני ממנו, כאשר מפלגת הבית היהודי וח"כ בצלאל סמוטריץ', הסמן הימני בה, הם בעלי הבית האמיתיים. על פיהם יישק דבר. מה שמזמין מבחינת מצביעי הימין את השאלה למה לתמוך במי שרוקד לצלילי החליל ולא להצביע לחלילן עצמו? עוד התברר כי השיסוי המתמשך נגד מבקשי המקלט, שהופעל מטעמם של ראשי המדינה על תושבי דרום תל אביב, לשם הביאה אותם הממשלה עצמה, הצליח כה יפה עד שהמשוסים קמו על המשסים.

התנהלותו של ראש הממשלה בעניין זה מזכירה את ה"זיגזג" שעשה בפרשת סגירתה של רשות השידור, הקמת תאגיד חדש במקומו בחקיקה של הכנסת, ופתיחה במהלכים נגד התאגיד החדש. במקרה ההוא היתל ראש הממשלה, ועודנו מהתל, בכנסת, בציבור ובעובדי התאגידים.

הסכם מבקשי המקלט, סיקור נרחב: ההסכם שמבטל את הגירוש טוב, אך המאבק רחוק מסיום // אור קשתי ■ מהם פרטיו של הסכם מבקשי המקלט ומה יקרה אם יבוטל? // מורה נבוכים ■ הקפאת ההסכם מבטלת את הניסיון להגן על צלמה האנושי של המדינה // מרדכי קרמניצר ■ ההסכם לא שימח אותי. אני רק רוצה לחזור הביתה לאריתריאה // טור אישי ■דקה אחר דקה: כך נראתה היממה שבה התקפל נתניהו ■ נתניהו כבר התקפל בעבר, אך זו הכניעה המבישה מכולן // יוסי ורטר ■ הפיאסקו הגדול בתולדות שלטון נתניהו מעיד כי הוא אינו כשיר לכהן כראש הממשלה // דן מרגלית

הפעם הוא מהתל בסוכנות של האו"ם, בנו, וגם במבקשי המקלט שנשמו לרגע לרווחה, אבל מי סופר אותם? אכן, מנהיג שאין לו תחליף; אין לו מחליף, שכן למי יש כושר מופלא כזה להתנהל קדימה ואחורה בעת ובעונה אחת, להיות ההפך ממנהיג. מי מסוגל להרשות אפילו למירי רגב לכשכש בו כזנב, בעניין טקס הדלקת המשואות?

חשוב להבין שהפילוג בציבור בסוגיה זו הוא על נושא חשוב מאין כמותו - טיבה של מדינה יהודית. התביעה לסלק מכאן את מבקשי המקלט, עד האחרון שבהם, נגזרת לאמיתו של דבר מזהותה היהודית של המדינה - אין מקום בארץ ישראל למי שאינם יהודים. אין מקום בארץ ישראל לאנשים שחורים, אפילו הם יהודים אתיופים, שסובלים גם הם מיחס גזעני ומפלה לרעה. לרוע מזלם, במבקשי המקלט מצטלבים שני העיקרים האלה, עד שאין רואים אותם כבני אדם.

זהו פירוש גזעני, מסולף ומחריד של יהודיות המדינה. עובדת היות המדינה יהודית מחייבת אותה ליחס אנושי כלפי זרים, כי גרים היינו בארץ מצרים, כי אין מי שסבל כמונו מהיותנו זרים, כי מה ששנוא עליך - לא תעשה לחברך, וחייב כל אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים. על הנושא הזה חייבים להיאבק; אף להיות מוכנים לשלם את המחיר של קרע בעם. הימנעות ממאבק, פירושה כניעה לגזענות ולגזענים.

חייבים, לכן, להדליק מחדש את האור. עכשיו, משהתברר שיש חלופה טובה למדיניותה הבלתי אנושית של הממשלה, צריך לחזק את המדינות האפריקאיות לדבוק באנושיותן, ולתבוע מבית המשפט שיוסיף לעמוד על משמרתו ולא יניח לממשלה לתעתע בהסכמים סודיים מפוקפקים, מעשה ישראבלוף. 

אך מעל לכל, הציבור חייב לשנס מותניו, וביתר שאת. על הכף מונחת דמותה המוסרית של המדינה. יותר מזה - מונחת עליה השאלה מי אנחנו, שכן מי שיעסקו במלאכת הגירוש, אם יהיה כזה, יעשו זאת בשמנו ועבורנו, ולא נוכל לרחוץ בניקיון כפיים. 
לכן, צריך להניף דגל שחור מעל האפשרות של גירוש מבקשי המקלט, לאמור - הגירוש לא יעבור. דגל שחור צריך להיות מונף גם מעל המשך מדיניותה הקיימת של הממשלה כלפי מבקשי המקלט - לאמלל אותם ככל האפשר על מנת שיעזבו "מרצונם". צריך לתבוע במפגיע מהאופוזיציה הראשית - המחנה הציוני ויש עתיד - שמתפקדת לא אחת כחיקוי עלוב ופתטי לימין הקיצוני, להוביל את המערכה הזו, שאם לא כן אין לה זכות קיום.

צריך להזעיק שמים וארץ, כלומר את יהודי התפוצות ואת ידידותיה האמתיות של ישראל בעולם, כדי למנוע מממשלת ישראל לחלל את צלמנו כבני אדם. רק מי שנאבק עשוי להצליח.

מרדכי קרמניצר הוא עמית מחקר בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ