ביטול הסכם מבקשי המקלט: בימין מברכים, בשמאל מאשימים את נתניהו בפחדנות

ביטול ההסכם, פחות מיממה לאחר שהוצג לראשונה, גורר תגובות סוערות במערכת הפוליטית ■ בנט: "נמנעה בכייה לדורות" ■ גבאי: "חוסר מנהיגות, פחדנות ובריחה מאחריות"

נעה לנדאו
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב, אתמול
נעה לנדאו
לי ירון

ביטול הסכם מבקשי המקלט בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, פחות מיממה לאחר שהכריז עליו לראשונה, גרר תגובות סוערות במערכת הפוליטית. בימין בירכו על המהלך, לאחר שתקפו אמש את התוכנית בטענה כי היא לא מקיפה דיה. בשמאל גינו את הביטול ותקפו את התנהלות ראש הממשלה.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, תקף את נתניהו: "חוסר מנהיגות, פחדנות, בריחה מאחריות, הסתה נגד קהלים וסיסמאות ריקות; ישראל זקוקה לראש ממשלה עם יכולת קבלת החלטות ויכולת ביצוע", אמר.

יושב ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), הוסיף כי "יש רק דרך אחת להתמודד עם מחזה האבסורד שראינו ביממה האחרונה - לתבוע מהשחקן הראשי לרדת מן הבמה לאלתר". הרצוג הוסיף כי "סיבוב הפרסה המדהים שביצע נתניהו ביממה האחרונה בנוגע לטיפול במהגרים ומבקשי המקלט מצביע יותר מכל על חולשה והיסטריה של ראש ממשלה שהפוליטיקה פוגעת שוב ושוב בהחלטותיו המחויבות למען טובת המדינה. ההחלטה להפר הסכם בינלאומי שהיה מאפשר למצוא פתרון סביר לסוגיה תסבך את מדינת ישראל משפטית, מדינית והומניטרית".

הסכם מבקשי המקלט, סיקור נרחב: מהם פרטיו של הסכם מבקשי המקלט ומה יקרה אם יבוטל? // מורה נבוכים ■ נדרשה מסיבת עיתונאים אחת כדי לחשוף את הבדיות של ממשלת נתניהו // נעה לנדאו ■ שלוש הערות על מסיבת העיתונאים של נתניהו // ניר חסון ■ הקפאת ההסכם מבטלת את הניסיון להגן על צלמה האנושי של המדינה // מרדכי קרמניצר ■ ההסכם לא שימח אותי. אני רק רוצה לחזור הביתה לאריתריאה // טור אישי

תקפה אף היא את ביטול התוכנית ואת ראש הממשלה שפועל לטעמה בחוסר מדיניות גם יו"ר מרצ תמר זנדברג: "ביבי ברח והשאיר מצב שבו אין גירוש, אין הסכם ואין פתרון לפליטים ולתושבי דרום תל אביב שהופקרו הבוקר בידי הטוקבקיסטים של נתניהו", מסרה.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, כתב בפייסבוק טרם הודעת הביטול כי "מה שהממשלה צריכה היתה לעשות כבר מזמן זה לבנות מנגנון שמפריד ביניהם באופן אנושי והגון ולהשקיע משאבים בשיקום דרום תל אביב". לדבריו, "היא לא עשתה את זה כי מדובר בממשלה שמעדיפה סכסוכים ומריבות על מעשים. מה שראינו אתמול זה מה שאנחנו רואים כל הזמן, החל מהנושא האיראני וכלה ביוקר המחיה שמכריע תחתיו דור שלם: ראש ממשלה שכבר לא אכפת לו משום דבר חוץ מפוליטיקה. הוא לא היה כזה. קרה לו משהו".

גם בארגוני זכויות האדם תקפו את החלטת ראש הממשלה, וכינו אותה חלק ממשחק פוליטי. "שוב ממשלת ישראל הוכיחה שאין היא רואה לנגד עיניה את טובתם של אזרחיה, תושבי השכונות, או מחויבויות מוסריות, משפטיות או בינלאומיות כלשהן. האמת נחשפה אתמול - נתניהו ודרעי בעצמם הודו שאין הסכמים, ושאין גירוש בכפיה, ובינתיים נשללה חירותם של 280 מבקשי מקלט שעודם כלואים בסהרונים בגלל מתווה שבוטל, ללא שום הצדקה חוקית. יש פתרונות צודקים והגיוניים. ישראל צריכה ויכולה לקלוט את 35,000 מבקשי המקלט שהתדפקו על דלתה, ליצור מדיניות הגירה הוגנת, מערכת מקלט מתפקדת, פיזור גיאורגפי ושיקום שכונות דרום תל אביב. כבר נחתם הסכם, שהיה בו פתרון מיטיב הן עם הפליטים והן עם התושבים. אבל המשחק הפוליטי מתנהל על גבם של האוכלוסיות המוחלשות ביותר, והגיע הזמן לשים לזה סוף."

תנועת "עוצרים את הגירוש", המתנגדת לגירוש מבקשי המקלט, מסרה בתגובה להצהרת ראש הממשלה כי ביטול ההסכם הוא תעודת עניות לראש הממשלה ולמדיניות הממשלה והוא מחריף את המתח בדרום תל אביב ומוביל שוב לשיסוי בין אוכלוסיות". בדבריהם התייחסו אנשי הארגון להבטחתו של נתניהו להקים מינהלת לשיקום דרום תל אביב: "במצב הדברים הזה ברור שהקמתה של המינהלת לשיקום דרום תל אביב היא לא יותר ממסך עשן ומוועדת מסמוס נוספת מבית היוצר של נתניהו וכרגיל העול יוטל על השכבות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית".

שר החינוך נפתלי בנט, שהתנגד נחרצות להסכם, בירך על ביטולו. "אני מברך את ראש הממשלה על ההחלטה הנבונה לבטל את הסכם קליטת המסתננים. נמנעה בכייה לדורות. כעת יש לפעול להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים", כתב בטוויטר.

סגניתו של בנימין נתניהו כשר החוץ, ציפי חוטובלי, בירכה בטוויטר על ההחלטה. "ביטול ההסכם עם האו״ם בנוגע למסתננים זו ההחלטה הנכונה", כתבה. לדבריה, "ממשלת ישראל תמצא את הדרך להגיע לתוצאה של הוצאת המסתננים מישראל. לא נתגמל מהגרי עבודה בתואר פליט. הם היו ונותרו מהגרי עבודה שהפרו חוק בכניסה הבלתי חוקית לישראל".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "הן ההחלטה אתמול להוציא 16,000 והן ההחלטה של היום להשאיר בארץ את כל ה-40,000 שתיהן החלטות שמדינת ישראל יכולה לחיות איתן ואף אחת מהן לא מאיימת על קיומה של המדינה.  אני מאמין שההתלבטות של ראש הממשלה אמתית. הכי חשוב בעת הזאת שתימצא הדרך לשקם את כל שכונות דרום תל אביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ