אוגנדה: אין הסכם או הבנות עם ישראל - רשמיות או לא רשמיות

שר החוץ הנרי אוקלו אוריים אמר שאין הסכם שיאפשר לישראל "לזרוק פה את הפליטים שלה". שר החוץ של רואנדה: מעולם לא נחתם הסכם עם ישראל, אנו לא מקבלים מהגרים בכפייה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החוץ הנרי אוקלו אוריים, ב-2012
שר החוץ הנרי אוקלו אוריים, ב-2012צילום: PHIL MOORE / AFP

שר החוץ של אוגנדה הצהיר אתמול (שלישי) שאין לארצו "הסכם או הבנות עם ישראל, רשמיות או לא רשמיות". השר הנרי אוקלו אוריים התייחס בדבריו למתווה גירוש מבקשי המקלט מישראל למדינה שלישית. את הדברים אמר השר לסוכנות הידיעות אי-פי.

לדברי השר אוריים, אין הסכם שיתיר לישראל "לזרוק לפה את הפליטים שלה". עוד הוסיף: "אם מבקשי המקלט יגורשו מישראל ויגיעו לאוגנדה, נתעקש שחברות התעופה יחזירו אותם למקום שממנו הם הגיעו".

גם סגן שרת החוץ של רואנדה, אוליבייה נדוהונגירהה, הצהיר אתמול כי מעולם לא נחתם הסכם עם ישראל, והוסיף: "יש לנו מדיניות פתוחה לגבי פליטים, אבל התנאי שלנו הוא שמהגרים צריכים להגיע לרואנדה ללא שום כפייה".

הסכם מבקשי המקלט, סיקור נרחב: מהם פרטיו של הסכם מבקשי המקלט ומה יקרה אם יבוטל? // מורה נבוכים ■ נדרשה מסיבת עיתונאים אחת כדי לחשוף את הבדיות של ממשלת נתניהו // נעה לנדאו ■ שלוש הערות על מסיבת העיתונאים של נתניהו // ניר חסון ■ הקפאת ההסכם מבטלת את הניסיון להגן על צלמה האנושי של המדינה // מרדכי קרמניצר ■ ההסכם לא שימח אותי. אני רק רוצה לחזור הביתה לאריתריאה // טור אישי ■ דקה אחר דקה: כך נראתה היממה שבה התקפל נתניהו

רה"מ נתניהו, שר הפנים דרעי ומנכ"ל רשות האוכלוסין שלמה מור יוסף, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

כשראש הממשלה בנימין נתניהו הציג ביום שני את המתווה שנועד להחליף את גירוש מבקשי המקלט, שנסוג בו מאז, הוא הסביר ש"המדינה השלישית" נסוגה מההסכם עם ישראל כיוון ש"אינה עומדת בלחצים". אתמול אמר נתניהו במפורש שמדובר ברואנדה, והאשים שנכנעה ללחצים שהופעלו עליה מאירופה בעידוד הקרן החדשה לישראל.

זוהי אינה הפעם הראשונה ששתי המדינות מכחישות את קיומו של הסכם עם ישראל. בתחילת השנה, אמר שר החוץ אוריים לאתר האוגנדי "דיילי מוניטור": "אין לנו הסכם עם ממשלת ישראל לשלוח לאוגנדה פליטים ממדינות אחרות שנמצאים בישראל. אנחנו נדהמים מהדיווחים". שר החוץ של רואנדה אמר בתחילת השנה כי התקיים משא ומתן עם ישראל בניין, אך הוא מעולם לא הבשיל לכדי הסכמות.

הנסיגה מהמתווה החדש, שעות ספורות לאחר ההכרזה עליו, הגיעה בעקבות ביקורת חריפה מפוליטיקאים בימין ומקהל תומכיו של נתניהו ברשתות החברתיות. אלפי גולשים כתבו תגובות זועמות לסרטון בו ראש הממשלה הכריז על המתווה. בלילה של יום שני נתניהו כתב בפייסבוק שההסכם מושעה, בשלישי בצהריים הודיע על ביטולו.

הודעות גולשים בעמוד של נתניהו:

הודעת נתניהו על ביטול ההסכם:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ