המדינה לבג"ץ: עושים מאמצים לבדוק אם בכל זאת ניתן לגרש מבקשי מקלט לאוגנדה

לפי תשובת המדינה, הבוקר יצא שליח מיוחד למדינה על מנת לבדוק את היתכנות הגירוש ■ שר החוץ של אוגנדה: נסרב לקבל מבקשי מקלט שיגורשו בכפייה ■ המדינה הודיעה כי אם יתברר שלא ניתן לגרש לאוגנדה, 270 הכלואים בסהרונים ישוחררו

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט במתקן חולות, אשתקד
לי ירון

המדינה הודיעה היום (רביעי) כי היא בוחנת את האפשרות לגרש מבקשי מקלט לאוגנדה, על אף כישלון המאמצים הקודמים. לפי תשובת המדינה לבג"ץ - שבה אוגנדה לא מוזכרת בשמה - שליח מיוחד יצא למדינה על מנת לבדוק את היתכנות הגירוש, והוא צפוי למסור תשובה עד מחר בבוקר. אם יתברר שאי אפשר לגרש את מבקשי המקלט לאוגנדה, ישוחררו 270 המוחזקים בכלא סהרונים, שנכלאו בעקבות מבצע הגירוש שאמור היה לצאת לפועל ב-1 באפריל.

בתשובת המדינה נכתב כי לנוכח הקושי ביישום ההסכם עם רואנדה, "נותרה בשלב הנוכחי אפשרות ההרחקה למדינה השלישית השנייה, היא המדינה אשר ההסדר עמה לא נדון במסגרת הערעור שהתנהל בבית המשפט העליון".

הסכם מבקשי המקלט, סיקור נרחב: מהם פרטיו של הסכם מבקשי המקלט ומה יקרה אם יבוטל? // מורה נבוכים ■ נדרשה מסיבת עיתונאים אחת כדי לחשוף את הבדיות של ממשלת נתניהו // נעה לנדאו ■ שלוש הערות על מסיבת העיתונאים של נתניהו // ניר חסון ■ הקפאת ההסכם מבטלת את הניסיון להגן על צלמה האנושי של המדינה // מרדכי קרמניצר ■ ההסכם לא שימח אותי. אני רק רוצה לחזור הביתה לאריתריאה // טור אישי ■ דקה אחר דקה: כך נראתה היממה שבה התקפל נתניהו

המדינה מציינת כי היועץ המשפטי לממשלה הקודם, יהודה וינשטיין, מצא שאוגנדה עומדת בתנאים לגירוש אליה, ואף כבר יצאו אליה מבקשי מקלט במסגרת תוכנית "הוצאה מרצון". ואולם, הלילה הדגיש שר החוץ של אוגנדה הנרי אוקלו אוריים כי מדינתו תסרב לקבל מבקשי מקלט שיגורשו בכפייה מישראל. "לא ניתן לישראל לזרוק פה את הפליטים שלה", אמר השר.

חרף עמדתו של וינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביקש לבחון את הדברים מחדש, והשליח צפוי לשלוח לו תשובות ועדכונים בנושא עוד הערב. בהתאם לממצאיו של השליח, יכריע היועמ"ש בסוגיית המוחזקים בסהרונים. אם לא ישתכנע כי ישנה היתכנות להתחיל לגרש את מבקשי המקלט בכפייה, "ישוחררו המוחזקים ממשמורת".

תשובת המדינה לבג"ץ - הטקסט המלא

המדינה הודיעה לבג"ץ מפורשות כי חתמה על הסכמי גירוש בכפייה מעודכנים עם רואנדה ואוגנדה, זאת על אף ששתי המדינות מכחישות זאת. עוד נמסר כי למרות שההסכם עם רואנדה קרס לקראת שלב הגירוש, הוא אמור היה להתחיל בראשון לאפריל.

ההודעה על חידוש המאמצים לגירוש לאוגנדה באה לאחר ביטול ההסכם שישראל חתמה מול נציבות הפליטים של האו"ם, שבמסגרתו 16 אלף מבקשי מקלט היו אמורים להיקלט במדינות מערביות שונות, בהן קנדה וגרמניה. כשראש הממשלה בנימין נתניהו הציג ביום שני את המתווה, הוא הסביר ש"המדינה השלישית" נסוגה מההסכם עם ישראל כיוון ש"אינה עומדת בלחצים". אתמול אמר נתניהו במפורש שמדובר ברואנדה, והצהיר שנכנעה ללחצים שהופעלו עליה מאירופה בעידוד הקרן החדשה לישראל.

בפוסט שבו הודיע על ביטול ההסכם, כתב ראש הממשלה ש"למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ