המדינה הודיעה שניתן לגרש כרגע כ-7,500 מבקשי מקלט, אף שההסכם עם האו"ם כלל 16.5 אלף

לפי תשובת המדינה לבג"ץ, בשלב הראשון ניתן לגרש את מי שלא הגישו בקשות מקלט, מי שבקשתם נדחתה או שהגישו אותה אחרי 1 בינואר. לפי הערכות, מספר מבקשי המקלט המקסימלי שניתן לגרש נע בין 20-12 אלף

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד גירוש מבקשי מקלט לאוגנדה בתל אביב, אתמול
לי ירון

המדינה הודיעה היום (שלישי) לבג"ץ כי תוכל לגרש מישראל בשלב הראשון כ-7,500 מבקשי מקלט. זאת, אף שההסכם שנחתם עם סוכנות האו"ם לפליטים ובוטל אפשר לה להרחיק מישראל במשך חמש שנים מספר כפול - 16,500 בני אדם.

לפי התשובה שהגישה המדינה לבג"ץ, ניתן לגרש כיום 7,548 מבקשי מקלט שהוגדרו בעלי "פוטנציאל הרחקה". בקבוצה זו כלולים 3,877 בני אדם שלא הגישו בקשות מקלט, 2,115 בני אדם שבקשת המקלט שהגישו נדחתה ו-1,952 בני אדם שהגישו בקשת מקלט לאחר 1 בינואר 2018.

עוד נכתב בתשובת המדינה כי עד כה מסרה רשות האוכלוסין וההגירה ל-1,987 מבקשי מקלט הודעה על כך שהם מיועדים להרחקה למדינה שלישית. מתוכם, ל-259 מבקשי מקלט בוצע שימוע לפני גירוש מישראל, כאשר ל-182 מהם ניתנה החלטה בדבר גירוש מישראל ול-77 האחרים טרם ניתנה החלטה. 

רשות האוכלוסין וההגירה אישרה לפני מספר חודשים כי בכוונת המדינה לגרש כ-12 אלף אזרחי אריתריאה וסודאן בגיל העבודה. לפי הערכות, מספר מבקשי המקלט המקסימלי שניתן לגרש מישראל נע בין 20-12 אלף בני אדם, כאשר היתר הם נשים, ילדים, קורבנות סחר בבני אדם והורים לקטינים שסמוכים על שולחנם.

מהמוקד לפליטים ולמהגרים נמסר בתגובה: "זו עוד הוכחה לכך שהמטרה היחידה שעומדת לנגד עיניה של הממשלה היא לאמלל את מבקשי המקלט. לא רק שישראל אינה קולטת את הפליטים שהתדפקו בשעריה, גם כאשר היתה אפשרות לתת להם הגנה במדינה בטוחה אחרת - הממשלה מתעקשת לשלוח אותם למדינות שאינן מספקות להם ביטחון וזכויות ודוחפת אותם במצב של סכנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ