תושבי אום אל חיראן חתמו על הסכם לפינוי מרצון ומעבר ליישוב חורה

התושבים הגיעו להסכמה עם הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, שלפיה יתפנו עד ספטמבר ויקבלו כ-90 מגרשים לבנייה ביישוב הסמוך וכן פיצוי כספי. יו"ר ועד התושבים: לא היתה לנו ברירה

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבי אום אל חיראן בכפר, בדצמבר
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

המדינה הודיעה הבוקר (רביעי) כי תושבי אום אל חיראן חתמו על הסכם עם הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים, שלפיו הם יתפנו מרצון ליישוב הסמוך חורה, שם יקבלו כ-90 מגרשים לבנייה וכן פיצוי כספי על המבנים שמהם יפונו. 

על פי ההסכם, התושבים יסכימו להתפנות לשכונה 12 בחורה - הצעה שבעבר דחו. הרשויות הודיעו בחודש שעבר כי התושבים יפונו מבתיהם בסוף החודש הנוכחי, אולם לאור ההסכמים נקבע כי הפינוי יידחה לספטמבר. לדברי מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין, על ההסכם חתמו כ–200 תושבים, שהם רוב בכפר. אלו שלא יחתמו עד ספטמבר יפונו על ידי המדינה.

גורם שהיה שותף במשא ומתן, שנוהל אתמול בכפר בשעות הלילה המאוחרות, סיפר ל"הארץ" כי ההסכם הושג בעקבות התערבות של מפקד המחוז הדרומי במשטרה, מוטי כהן, שגישר בין הצדדים על מנת להימנע מפינוי אלים של תושבי הכפר. אתמול הגיע לכפר יועץ המשטרה לענייני ערבים במחוז הדרומי, יניב שלמה, ולדברי מספר אנשים שימש כמגשר בין התושבים לרשות הבדואים. 

ראאד אבו אלקיעאן, יו"ר ועד התושבים בכפר, אישר ל"הארץ" כי "יש הסכם עקרוני של פינוי". לדבריו, התושבים חתמו על ההסכם כיוון שלא נותרה להם ברירה. "אין משהו אחר שניקח, אם היה משהו אחר שניקח היינו אומרים כן", אמר אבו אלקיעאן. "אני הייתי מסופק אם הייתי נשאר בבית שלי, אבל ההסכם הזה הוא בכדי שלא יהיה עוד אובדן, שלא תהיה עוד אמא בוכה, שלא יהיה עוד דם ושלא יהיה עוד כאב. שרשויות המדינה והשלטונות יפנימו כבר שבכוח אי אפשר לפתור שום דבר, שום קונפליקט".

"חתמנו על ההסכם הזה עם דמעות בעיניים", אמר ל"הארץ" סלים אבו אלקיעאן. "לא רצינו עוד אסון". הוא הוסיף: "לא היה משא ומתן, זו היתה חתימת אונס. אמרנו לנו: 'אם לא תחתום אנחנו נבוא להרוס'". לדבריו, בשבועות האחרונים הגיעו כוחות המשטרה כמה פעמים לסיורים בכפר. "הלחץ היה אדיר, הוא גרם לנו להתכופף כי הנשים שלנו כבר לא מוכנות לבוא לבתים מהפחד, אנחנו נכנסו לטראומה, בשלושה שבועות האחרונים אנחנו יום-יום תחת איום". 

לדבריו, התחושות של תושבי הכפר קשות. "הרגשנו מושפלים, מנוצחים על ידי משטר שהוא מתחבא מתחת לחוק, אבל הוא והחוק נמצאים באזור אחר", אמר. "אין חוק במדינת ישראל, יש כוחניות". 

שר החקלאות, אורי אריאל, הממונה על הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב אמר כי "שילוב נכון של נחישות מצד גורמי האכיפה יחד עם הצעה נדיבה מצד המדינה הביאו לתוצאה שכולנו מברכים עליה - פינוי מוסכם ללא אלימות של תושבי אום אל-חיראן, לפי קביעתו של בית המשפט".

מעיין בירך על חתימת ההסכם ואמר: "אני משבח את ראשי אום אל-חיראן שגילו התנהגות אחראית לטובת כלל התושבים. הסכם הפינוי מרצון והמעבר לשכונה 12 בחורה, שפותחה במיוחד עבורם, יאפשר להם להמשיך במגורים משותפים בשכונה חדשה וליהנות מתשתיות ברמה גבוהה ומשירות ואיכות חיים הניתנים בחורה". לדבריו, התושבים יקבלו גם עשרות מגרשים בתעריף מוזל, שטחים למכלאות לכבשים לתושבים שהחזיקו בכאלה, וכן 80-50 דונם לחקלאות.

מעיין אמר ל"הארץ" כי בחודשים האחרונים הוא הוציא הנחיה לרכזי השטח שלו שלא לדבר יותר עם תושבי אום אל חיראן. בעבר, אמר מעיין, הם הגיעו להסכם עם תושבי אום אל חיראן על פינוי שכולל שלב ביניים של מעבר לאתר מגורים זמני, אולם לדבריו התושבים הפרו את ההסכם. בעקבות כך, החליט להפסיק את ההידברות עמם. 

"מי שדיבר איתם זה יניב שלמה, היועץ לענייני ערבים של המשטרה ואיתו התנהל המשא ומתן", אמר מעיין. "לפני חג הפסח הם הגיעו להבנות של מהו בערך המתווה שהולכים אליו. אתמול הוא ישב איתם, הנציג של המשטרה, בכדי לשכנע אותם לקבל את ההסכם". לתפיסתו של מעיין, הסיורים של המשטרה בכפר והערכות לפינוי בכוח תרמו להחלטת התושבים לחתום על ההסכן. "הם הבינו שזהו, שאין יותר מרחב תמרון", אמר.

בשנים האחרונות מנסות הרשויות להגיע להסדר לפינוי מוסכם עם תושבי הכפר. במסגרת הניסיונות הוצעו כמה פתרונות שלהן סירבו התושבים, אולם רק כעת הצדדים הגיעו להסדר. 

בנובמבר 2016 הצליחה המדינה לפנות בהסכמה לחורה את משפחתו של אחד מתושבי אום אל חיראן, אחמד אבו אלקיעאן, אולם מאז לא עלה בידה להגיע להסכמה עם תושבים נוספים. תושבים בדואים רבים מדווחים כי "ההסכמה" לפינויים מגיעה לאחר מסכת לחצים כבדה מצד רשויות המדינה, בהן המשטרה.

לפני כשנה פשטו מאות שוטרים על הכפר לאחר שנכשל משא ומתן לילי עם התושבים. עוד בטרם החל הליך הפינוי, נורה תושב הכפר, יעקוב אבו אלקיעאן, בזמן שנהג ברכבו. לאחר הירי האיץ רכבו של אבו אלקיעאן ודרס למוות את אחד השוטרים, רס"מ ארז עמדי לוי. נסיבות התקרית עדיין נמצאות במחלוקת, כאשר המשטרה עומדת על דעתה כי מדובר בפיגוע מתוכנן, בעוד שבמח"ש מעריכים כי לא מדובר בפיגוע. התיק הועבר בחודשים האחרונים לפתחו של פרקליט המדינה, שי ניצן, שאמור להכריע אם לזמן את השוטרים המעורבים בירי לחקירה באזהרה. לא ברור אם ניצן מתכוון לתת את דעתו לשאלה אם מדובר בפיגוע ואם לאו.

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר היום: "ליבי עם תושבי אום אל-חיראן ביום הקשה הזה עבורם. תושבי הכפר - שלפני כשנה שכלו את יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן - נאלצים עכשיו להיפרד מבתיהם בגלל ממשלה שמתעקשת שהכפר יחדל מלהיות כדי להקים על חורבותיו יישוב ליהודים בלבד. רוח איומה מנשבת מכיוון השלטון כלפי הציבור הערבי ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ