נתניהו פנה לשלטון האיראני בטקס הזיכרון לשואה: "אל תעמידו את נחישותנו במבחן"

ראש הממשלה התייחס בעצרת ב"יד ושם" גם לתקיפה הכימית בסוריה: "רוע רצחני שלא מתייצבים נגדו, מאיים על האנושות". הנשיא ריבלין נאם לפניו: "אינטרסים פוליטיים לא יגרמו לנו להתעלם מאנטישמיות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בעצרת הממלכתית, הערב

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה הערב (רביעי) לשלטון באיראן בנאומו בטקס הממלכתי ליום הזיכרון לשואה ולגבורה ברחבת מוזיאון "יש ושם". "יש לי מסר לשליטי איראן: אל תעמידו במבחן את נחישותה של ישראל. יש לי מסר לעם האיראני: המשטר לדכא אתכם, וכשהמשטר הזה ייעלם מהעולם, שני העמים יוכלו שוב לחיות בשיתוף פעולה ובאחווה", אמר. הוא השווה את הסכם הגרעין בין איראן למעצמות להסכם מינכן, ואמר: "הסכמים עם משטרים כאלה לא היו שווים את הנייר שכתובים עליו. כך קרה עם הסכם מינכן, וכך קורה היום עם הסכם הגרעין".

לפני כן, התייחס נתניהו לתקיפה הכימית בסוריה. "ראינו את הילדים הסורים שנטבחו בנשק כימי. לבנו נקרע ממראות הזוועה", אמר. "לקח אחד גדול מלווה אותנו מאז השואה: רוע רצחני שלא מתייצבים נגדו, מתפשט במהירות ובהדרגה ומאיים על האנושות כולה".

עוד אמר נתניהו: "מנהיגי העולם החופשי רצו למנוע מלחמה והובילו לכיבושה של כל אירופה. חוסר הנכונות שלהם לשלם את מחיר בלימת התוקפנות בשלב מוקדם, הובילה לכך שהאנושות שילמה את המחיר. 60 מיליון בני אדם שנספו במלחמת העולם השנייה, ומתוכם ששת המיליונים של בני עמנו. בשעה שיש לנו מדינה עצמאית, ישראל לעולם לא תנהג בדרך שגויה זאת. אנו בולמים את התוקפנות באיבה. אלו אינן מיליןם ריקות, אנו מגבים אותן במעשים. אפשר לסכם את המדיניות שלנו בשלוש מלים: תקיפות מול תוקפנות".

לפני נתניהו, נשא דברים הנשיא ראובן ריבלין. "לא ננוח, עד שנבטיח שלכל אשה ואיש, ילד וילדה יש שם", אמר בנאומו. "לעולם לא ניתן יד למתכחשים לאמת או למנסים להשכיח אותה. לא מצד בודדים או ארגונים, לא מצד ראשי מפלגות וגם לא מצד ראשי מדינות. גרמניה לא קנתה את סליחתם של היהודים, כפי שאף אומה לא תוכל לחוקק את שכחתם. העם היהודי לעולם יישא את דגל המאבק באנטישמיות ובגזענות. שום אינטרס פוליטי, מדיני או כלכלי לא יגרום לנו להעלים עין מהן, לא באירופה ולא בשום מקום אחר".

ריבלין בעצרת הממלכתית, הערבצילום: אמיל סלמן

בהמשך, התייחס הנשיא לקשר בין מדינות אירופה לישראל, ואמר: "איננו מצפים לצדק באירופה, צדק שיתקן את העבר. צדק לא יוכל לצמוח מהאדמה עליה נשרפו חיים אחינו ואחיותינו. אנו כן מצפים למצוא במדינות אירופה שותפות אמת, שיחד איתן נשקיע בחינוך, במכוני מחקר, נעסוק בהנצחה ובזיכרון, נלמד מה היה ונבטיח - שלעולם לא עוד. איננו מצפים ממדינות אירופה להעביר לדור הצעיר את תחושת האשמה, אנו כן מצפים ודורשים שהן יעבירו לו את לפיד הזיכרון והאחריות. אלה הנכונים להישיר מבט אמיץ אל עברם, להתמודד באומץ עם האנטישמיות והגזענות הממשיכות להרים את ראשן גם היום, ימצאו בנו בני ברית, שותפים נחושים בסלילת הדרך המובילה מן הזיכרון אל העתיד".

הנשיא דיבר בנאומו על אנטישמיות מודרנית, והבהיר כי אף שזו לא נעלמה מן העולם, העם היהודי חזק ובטוח. "האנטישמיות לא תיעלם ולא נעלמה, שנאת ישראל לא השתנתה, אבל אנחנו השתנינו. המציאות השתנתה כי אנחנו השתנינו. אנחנו חזקים ובטוחים. אנחנו נלחמנו לצאת מעבדות לחירות. להשתחרר מאימת הכיליון להמשכיות, לבניה וליצירה. יקירי, ניצולי ושורדי השואה, אתם יצרתם את הנס הזה. ברוח האדירה שלכם בניתם וביססתם את הבית הזה - את צה"ל, המוסד וגופי הביטחון, את עולם המשפט, את ההתיישבות. שיקמתם מהריסותיו את עולם התורה, את הישיבות והחצרות החסידיות. פיתחתם את הכלכלה והתעשייה הישראליות, בניתם בית, נטעתם עץ, הבאתם ילדים לעולם וגידלתם אותם להיות גאים, זקופי קומה, שוחרי חיים ואוהבי אדם. המורשת שלכם היא מורשת של תקומה, של גאווה, של תקווה, של חיים בצד הזיכרון ולא בצלו, ולמורשת הזאת אנחנו נמשיך לחנך את בנותינו ובנינו".

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, נערכים השנה בסימן 70 שנה למדינת ישראל, בטקס השתתפו גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, אנשי ציבור וניצולי שואה. בקהל נוכחים כ-3,000 בני אדם. בטקס יודלקו שש משואות המייצגות את ששת המיליונים שנרצחו בשואה, על ידי שישה ניצולים: מרים לפיד, שמואל בוגלר, תאה פרידמן, ראול טייטלבאום, יששכר דב גולדשטיין ואבא נאור.

מדליקת המשואה מרים לפיד, בת 85, שנולדה בהולנד ונכלאה בתת-מחנה בברגן בלזן. היא הועלתה על "הרכבת האבודה" שנסעה במשך שבועיים, ושוחררה באפריל 1945 על ידי הצבא האדום במזרח גרמניה. ב-1953 היא עלתה לישראל, לקיבוץ צרעה, שם היא מנהלת את לשכת המזכירות עד היום.

מדליק המשואה שמואל בוגלר, בן 89, נולד בהונגריה ונשלח למחנה עבודה בברסלאו. ב-1945 צעד בצעדות המוות ושוחרר בידי הצבא האמריקאי לאחר שהגיע עם אחיו למחנה בוכנוואלד. הוא עלה על אוניית המעפילים "מורדי הגטאות", נתפס בידי הבריטים ונכלא. ב-1947 עלה לישראל והתגייס לפלמ"ח, לחם על הגנת גוש עציון ונפל בשבי הלגיון הירדני. ב-1949 שוחרר והתגייס למשטרה, הקים את הלשכה המשפטית בבאר שבע ומילא תפקידים בכירים, ובהם סגן מפקד המחוז הדרומי של המשטרה.

מדליקת המשואה ד"ר תאה פרידמן, בת 94, נולדה ברומניה וברחה לחורשות עם הגעתם של חיילים גרמנים ורומנים לאזור מגוריה. בספטמבר 1941 שוכנה בגטו צ'רנוביץ', וברחה ממנו שנה לאחר מכן. היא נתפסה בסריקת פתע בביתו של פרופסור קלמן גרוניך ונאסרה לאחר ניסיון התאבדות שכשל. היא עלתה לישראל ב-1958 ולאחר שנאסרה כמה פעמים וסורבה במשך שמונה שנים לעלות לארץ, השתקעה ברמת גן והפכה ברבות השנים למנהלת מחלקת עיניים בקופת חולים.

מדליק המשואה ראול טייטלבלום, בן 87, נולד ביוגוסלביה והצטרף למחתרת היוגוסלבית בזמן המלחמה. בשלהי 1943 הצטרף עם משפחתו לשורות הפרטיזנים, אך ב-1944 נתפסו ונשלחו לברגן-בלזן. באפריל 1945 הועלו ל"רכבת האבודה", ושוחררו על ידי הצבא האדום לאחר כשבועיים. ב-1949 עלה עם אמו לישראל לאחר מותו של אביו, שירת כקצין בחיל התותחנים והיה שופט בבית הדין להגבלים עסקיים ויו"ר ועדת האתיקה של ארגון העיתונאים.

חיילים מורידים את הדגל לחצי התורן בפתח העצרת הממלכתיתצילום: אמיל סלמן

מדליק המשואה יששכר דב גולדשטיין, בן 89, נולד בסלובקיה. מעט לפני הכיבוש הגרמני בנה עם חבריו קיר בתקרת בית משפחתו והכין שם מחבוא. עם הכיבוש הגרמנים גילו את המחבוא ושלחו אותו ואת אביו לאושוויץ, שם נרצח אביו, ודב הועבר למפעל במחנה משנה של בוכנוולד. המחנה שוחרר על ידי הצבא האמריקאי ובאוגוסט 29146 ניסה דב לעלות לישראל על אוניית "ארבע חרויות" שנתפסה בידי הבריטים. הוא נכלא בקפריסין ולאחר מכן בעתלית, ועם שחרורו לאחר שמונה חודשים לחם במלחמת העצמאות והיה מראשוני קיבוץ עין צורים.

מדליק המשואה אבא נאור, בן 90, נולד בליטא. הוא הועבר עם משפחתו למחנה שטוטהוף ב-1944 והופרד מהוריו. בתחילת 1945 הועבר למחנה העבודה קאופרינג והוצא באפריל לצעדת המוות. בתחילת מאי נתקלו הצועדים בחיילים אמריקאים שהודיעו להם כי הם משוחררים. הוא הגיע לישראל ב-1947, אחרי שנאסר בידי הבריטים משום שנתפס על אוניית מעפילים. הוא השתתף במבצע משה להעלאת יהודי אתיופיה לארץ ועבד בשב"כ, במכון ויצמן ובמוסד. הוא מרצה בבתי ספר בגרמניה על קורותיו בשואה, יו"ר העמותה של משוחררי מחנות החוץ של דכאו וסגן נשיא העמותה העולמית של אסירי דכאו לשעבר.

מחר בשעה 10:00 תישמע צפירה בת שתי דקות, אז יחל טקס הנחת הזרים ב"יד ושם" בהשתתפות ראש הממשלה. בשעה 13:00 יחל טקס האזכרה המרכזי באוהל יזכור ובשעה 17:30 תיערך עצרת תנועות הנוער בבקעת הקהילות, בהשתתפות שר החינוך נפתלי בנט.

בדו"ח האנטישמיות שפורסם היום, לקראת יום הזיכרון, עלה כי ב-2017 נרשמה ירידה של כ-9% במספר מקרי האלימות האנטישמיים כלפי יהודים ברחבי העולם. ואולם, על פי הדו"ח, חלה עלייה בכל יתר צורות הביטוי האנטישמיות ובמיוחד בהטרדות שחווים תלמידים יהודים בבתי ספר וברשתות החברתיות.

הדו"ח חובר על ידי מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו שפועל באוניברסיטת תל אביב. במרכז ציינו כי "חלק ממקרי האלימות הם ברוטליים יותר", כמו רצח ניצולת השואה מיריי קנול בדירתה בפריז. "המרחב הציבורי והפרטי אינם נתפסים כבטוחים ליהודים, כפי שנוכחנו ברצח האכזרי של קנול, ששרדה את השואה רק כדי להירצח בביתה", אמר ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ