לי ירון
לי ירון

אוגנדה שוקלת בחיוב לקלוט מישראל עד 500 מבקשי מקלט ממוצא אריתראי וסודאני. כך הודיע הבוקר (שישי) השר למוכנות למצבי חירום ולפליטים באוגנדה, מוסא אצ'וורו. השר אמר בשיחה עם "הארץ" כי ארצו תקבל רק פליטים המעוניינים להגיע לאוגנדה, ולא תקלוט אף אדם שיועבר בכפייה.

לדברי אצ'וורו, ישראל הגישה לפני כחודש בקשה לאפשר לכ-500 פליטים אריתראים וסודאנים לעבור לאוגנדה. לשאלה אם ממשלתו תהיה מוכנה לקבל מבקשי מקלט שיגיעו בכפייה, השיב: "אנחנו לא יכולים לקבל פליטים בכפייה, אלא רק אנשים שרוצים להגיע. אני לא חושב שישראל עושה דבר כזה". הוא הדגיש כי המגעים מתנהלים בין הממשלות, וכי אינו מכיר שליח מיוחד.

אוגנדה שבה והכחישה בשבועות האחרונים כי היא מנהלת מגעים עם ישראל לקליטת מבקשי מקלט. בשבוע שעבר, בתגובה לפניית "הארץ" מסרה דוברת הנשיא כי "אוגנדה אינה מוכנה לקבל מבקשי מקלט מישראל ללא הסכמתם. דבר זה הובהר על ידי שר החוץ שלנו". שר החוץ, הנרי אוקלו אוריים, אמר כי אין לארצו "הסכם או הבנות עם ישראל, רשמיות או לא רשמיות".

חרף ההכחשות הגורפות של אוגנדה לגבי נכונותה לקליטת מבקשי מקלט מישראל, המדינה התעקשה השבוע בפני בג"ץ כי מתקיימים מגעים שוטפים עם הרשויות. "המדינה השלישית השנייה מחויבת להסדר עמה - התחייבות שקיבלה ביטוי אף בעת האחרונה ממש", נכתב.

בג"ץ קבע השבוע כי אין כיום הסכם המאפשר גירוש בכפייה של מבקשי מקלט לאוגנדה. גם לאחר שהמדינה הציגה מסמכים חסויים בדיון, שנערך במעמד צד אחד, החליטו שופטי בית המשפט העליון כי אין מתווה המאפשר לגרש את מבקשי המקלט ליעד שהוגדר כ"מדינה שלישית שנייה". בפסק הדין נכתב כי "לעת הזו, הקרקע ההסכמית המעודכנת טרם הוכשרה לביצוע מתווה ההרחקה שלא מרצון עם מי שהמשיבים קראו 'המדינה השלישית השנייה'. לפי ההערכה שנמסרה במהלך הדיון, דרושות 48 שעות נוספות לגיבוש העדכון להסדר עם אותה מדינה, ככל שיושג. המשיבים ציינו בפנינו כי ככל שיגובש הסכם מעודכן כזה, על היועץ המשפטי לממשלה לבחון את השלכותיו".

השופטים קבעו כי אם לא יושג עד יום ראשון הקרוב הסכם עם אוגנדה, על המדינה לשחרר את מבקשי המקלט שסירבו להיות מגורשים ונשלחו לסהרונים. גם אם יושג הסכם כזה, הצו האוסר על גירוש מבקשי המקלט ימשיך לחול בשבועיים הקרובים. עם זאת, הדגישו השופטים כי אינם מביעים "עמדה כלשהי באשר לתוקפו או חוקיותו של הסכם כזה, ככל שיושג".

בישראל נמצאים כיום כ-39 אלף אזרחי אריתריאה וסודאן. על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בשלוש וחצי השנים האחרונות יצאו לאוגנדה כ-1,750 בני אדם. בשנת 2015 עזבו 485 מבקשי מקלט, בשנת 2016 עזבו 506 בני אדם ובשנת 2017 יצאו אליה 630 בני אדם. עד כה עזבו השנה לאוגנדה 128 אנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ