המגעים עם אוגנדה טרם הסתיימו, 204 מבקשי מקלט הכלואים בסהרונים שוחררו

בג"ץ קבע בשבוע שעבר שבהיעדר הסכם עם אוגנדה, אין עילה להמשך החזקתם של מבקשי המקלט. שב"ס: 50 מבקשי מקלט יישארו בסהרונים, חלקם בשל עבירות פליליות

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלואים משתחררים מכלא סהרונים, היום
לי ירון
לי ירון

204 מבקשי מקלט הכלואים במתקן סהרונים שוחררו היום (ראשון), זאת לאור הנחיית היועץ המשפט לממשלה לרשות האוכלוסין וההגירה. היועץ הנחה זאת היות שהמשא ומתן עם אוגנדה טרם הסתיים. לפי שירות בתי הסוהר (שב"ס), במתקן הכליאה יישארו 50 מבקשי מקלט, חלקם בשל עבירות פליליות.

מנדלבליט בתל אביב, בפברוארצילום: תומר אפלבאום

ד', מבקש מקלט בן 30 מאריתריאה, השתחרר היום מסהרונים. נאסר עליו ועל שאר המשוחררים לגור או לעבוד בשבע ערים מרכזיות, בהן תל אביב, שבה חיים כל חבריו. "אין לנו שקט. כל יום אני לא נרדם מרוב שאני דואג", אמר ד', "יום אחד אומרים שישאירו אותנו בישראל, יום אחד שיגרשו. יום אחד אירופה, יום אחד אוגנדה. עכשיו גם בישראל רוצים שנמות מרעב ולא יהיה לנו איפה לעבוד ולאן ללכת. אני נוסע בחזרה לתל אביב. אני מקווה שלא יעצרו אותי ויחזירו אותי לכלא, אבל במקום אחר לא תהיה לי עבודה ואין לי אף בן אדם שאני מכיר. לפעמים כלא זה עדיף על להיות חופשי". מלבד תל אביב, המשוחררים מסהרונים לא יוכלו לעבוד או לגור באשדוד, אילת, בני ברק, פתח תקוה, ירושלים ונתניה.

תושבים מדרום תל אביב שתומכים בגירוש מבקשי המקלט ערכו היום מסיבת עיתונאים שבה הציגו את דרישותיהם. "יש להוביל עזיבה מרצון ולהעביר למסתננים מסר ברור", אמרה הפעילה איילה סינואני, שפירטה כיצד המדינה צריכה לפעול. "פתיחה מחודשת של חולות,אכיפה של חוק הפיקדון, המשך חיפוש אחר מדינות שלישיות שיאפשרו קליטת מסתננים", ציינה.

בפסק דין שהוציא בג"ץ בשבוע שעבר לאחר דיון בנושא, דרשו השופטים מהיועמ"ש אביחי מנדלבליט למסור את תגובתו עד היום בצהריים. "ככל שעד יום 15.4.2018 בשעה 12:00 לא יאשר היועץ המשפטי לממשלה כי ההסכם המעודכן עם 'המדינה השלישית השנייה' וההסדרים לביצועו מקובלים עליו, ישוחררו באותו היום הכלואים במשמורת בסהרונים שסירבו להיות מורחקים למדינה זו, והמוחזקים שם בשל סירוב זה", כתבו השופטים, ובראשם הנשיאה אסתר חיות.

מבקשי מקלט משתחררים מכלא סהרונים, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

לפי בג"ץ, "הטעם בהוראתנו זו נעוץ בכך שבהיעדר הסכם מעודכן כאמור עם 'המדינה השלישית השנייה', אין עוד עילה להמשך החזקתם במשמורת". במקביל האריך בג"ץ בשבועיים את הצו הארעי המקפיא את תוכנית הגירוש. 

חיות מתחה ביקורת על המדינה כששאלה את נציגת הפרקליטות עו"ד שוש שמואלי: "אם הייתם מעלים על מטוס כך וכך אנשים, האם היו נקלטים שם או לא?". שמואלי השיבה: "לפי היועמ"ש, יש הסתברות גבוהה". הנשיאה ענתה לה: "אז אין הסכם. אתם מחזיקים אנשים במעצר". גם השופט חנן מלצר מתח ביקורת על גישת המדינה ואמר: "זה חידוש, לעצור אנשים שיש רק הסתברות להרחקתם. החירות היא אלטרנטיבה".

ביום שישי הודיעה אוגנדה שהיא שוקלת בחיוב לקלוט מישראל עד 500 מבקשי מקלט ממוצא אריתראי וסודאני. השר למוכנות למצבי חירום ולפליטים באוגנדה, מוסא אצ'וורו, אמר בשיחה עם "הארץ" כי ארצו תקבל רק פליטים המעוניינים להגיע לאוגנדה, ולא תקלוט אף אדם שיועבר בכפייה. הוא הדגיש כי המגעים מתנהלים בין הממשלות, וכי אינו מכיר שליח מיוחד.

אוגנדה שבה והכחישה בשבועות האחרונים כי היא מנהלת מגעים עם ישראל לקליטת מבקשי מקלט. בשבוע שעבר, בתגובה לפניית "הארץ" מסרה דוברת הנשיא כי "אוגנדה אינה מוכנה לקבל מבקשי מקלט מישראל ללא הסכמתם". חרף ההכחשות הגורפות של אוגנדה, המדינה התעקשה בשבוע שעבר בפני בג"ץ כי מתקיימים מגעים שוטפים עם הרשויות. "המדינה השלישית השנייה מחויבת להסדר עמה - התחייבות שקיבלה ביטוי אף בעת האחרונה ממש", נכתב.

ארגוני זכויות האדם (המוקד לפליטים ולמהגרים, א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, רופאים לזכויות אדם, קו לעובד, האגודה לזכויות האזרח והמרכז לקידום פליטים אפריקאים) מסרו בתגובה להחלטת היועמ"ש: "התוכנית המסוכנת של גירוש פליטים לאוגנדה ורואנדה מתפרקת והפליטים שנכלאו על לא עוול בכפם ישוחררו מהכלא, אך הממשלה ממשיכה לעשות שימוש ציני במבקשי המקלט ומקדמת הצעות חוק אנטי-דמוקרטיות תוך התנערות מוחלטת מחובתה לשיקום שכונות דרום ת"א".

תנועת "עוצרים את הגירוש" מסרה: "עוד יום של התבזות לממשלת ישראל במקום לקיחת אחריות. היום הובהר מעל לכל ספק שגירוש בכפייה כבר לא עומד על הפרק. גם מדינות עולם שלישי לא מוכנות להיות שותפות למהלך כל כך לא אנושי".

בתנועת "דרום תל אביב נגד הגירוש" קראו היום לממשלה להתמקד במה שלדבריהם הוא העיקר - שיקום דרום תל אביב. "עייפנו מספינים ומהסתה המסתירים הזנחה ארוכת שנים", אמרה שולה קשת, מובילת התנועה. "במקום לאמץ תכנית אנושית של פיזור גיאוגרפי של מבקשי המקלט וקליטה של חלקם בארצות מערביות, במקום להפנות את הכספים העצומים המיועדים לגירוש לשיקום דרום תל אביב - הממשלה ממשיכה לייצר כותרות ולבגוד בתושבות ותושבי השכונות".

שלמה מסלאוי, יו״ר ועד שכונת התקווה וחבר מועצת העיר תל אביב יפו, פרסם קריאה לראש הממשלה והצהיר: "אל תכרוך את פיסקת ההתגברות בעניין המסתננים בחוקים נוספים. הדבר יביא להכשלת גירוש המסתננים. הבא לפתרון מהיר וחד משמעי בעניין והפסק את המתח והחרדה של תושבי דרום תל אביב״.

בישראל נמצאים כיום כ-39 אלף אזרחי אריתריאה וסודאן. על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בשלוש וחצי השנים האחרונות יצאו לאוגנדה כ-1,750 בני אדם. בשנת 2015 עזבו 485 מבקשי מקלט, בשנת 2016 עזבו 506 בני אדם ובשנת 2017 יצאו אליה 630 בני אדם. עד כה עזבו השנה לאוגנדה 128 אנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ