בג"ץ חייב את ליברמן לאפשר לפלסטינים להשתתף בטקס יום הזיכרון

שופטי העליון קבעו כי החלטת שר הביטחון לאסור על פלסטינים להשתתף בטקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני מתעלמת מרגשות המשפחות השכולות: "לוקה בחוסר איזון ממשי ובחוסר סבירות" ■ ליברמן: בג"ץ יצר שוויון בין שכול וטרור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בביקור בקצרין, בשבוע שעבר

בג"ץ קיבל היום (שלישי) את העתירה נגד החלטת שר הביטחון אביגדור ליברמן למנוע מפלסטינים להשתתף בטקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני. הנשיאה אסתר חיות והשופטים ענת ברון ועוזי פוגלמן הורו להעניק אישורי כניסה ל-90 פלסטינים, בדומה למספר ההיתרים שניתנו לפני שנתיים. בתגובה תקף ליברמן את השופטים, ואמר כי "בג"ץ יצר הבוקר שוויון בין שכול וטרור, בין נרצחים ורוצחים. החלטת בית המשפט פוגעת ביום הכי ממלכתי ומאחד". 

ההחלטה התקבלה בעתירה דחופה שהגישו "פורום המשפחות השכולות" ו"לוחמים לשלום" נגד ליברמן. בשבוע שעבר אמר שר הביטחון כי לא מדובר בטקס זיכרון, אלא ב"מפגן של טעם רע וחוסר רגישות, שפוגע במשפחות השכולות היקרות לנו מכל".

תגובת ליברמן להחלטת בג"ץ

בהחלטתם כתבו השופטים: "מצאנו כי משיקול הדעת שהפעיל שר הביטחון נפקד לחלוטין מקומם של השיקולים הנוגעים לרגשותיהן של המשפחות השכולות המבקשות לקיים את הטקס". השופטים הוסיפו כי "החלטת השר לוקה בחוסר איזון ממשי ובחוסר סבירות במידה המצדיקה את התערבותנו". לדבריהם, "שיקול הדעת הרחב הנתון לשר הביטחון בכל הנוגע למתן היתרי כניסה לישראל אין משמעותו שיקול דעת בלתי מוגבל". 

בדיון שהתקיים אתמול התברר כי בניגוד לטענות משרד הביטחון, "אין מידע שלפיו חלק מהתושבים הפלסטינים שביקשו להשתתף בכנס הם בני משפחה של תושבים פלסטינים שנהרגו כתוצאה מפעילות טרור נגד מדינת ישראל". במשרד הביטחון התנצלו על "חוסר הדיוק שנפל בעניין זה". אמש דחה ליברמן פשרה שהציע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לפיה תורשה נציגות פלסטינית מצומצמת להיכנס לישראל.

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני, בשנה שעברה בתל אביבצילום: חי אשכנזי

על כך כתבו השופטים כי "ייתכן ששר הביטחון העריך ביתר שאת את עוצמת הפגיעה ברגשותיהן (של משפחות שכולות הנפגעות מהשתתפותם של פלסטינים בטקס, א"ק) בשל ההנחה שהתבררה כשגויה... הנחה זו לאחר שנבחנה כנדרש התבררה כבלתי מבוססת ומוטב היה שתיבדק בטרם נטענה".

לקראת טקס הזיכרון, הנערך זו השנה ה-13, הגישו שני הארגונים רשימה של כ-200 פלסטינים המבקשים להשתתף בו. בשבוע שעבר הודיע ליברמן כי דחה את הבקשה של כ-110 פלסטינים בנימוק כי מדובר ב"חילול יום הזיכרון". במשרד הביטחון לא מסרו פרטים נוספים, אך לפי ההערכות כמחצית מהקבוצה הפלסטינית נדחתה מסיבות ביטחוניות. העתירה שהגישו עורכי הדין גבי לסקי ויובל יועז מתייחסת למוזמנים שאין מניעה ביטחונית שיקבלו אישור.

גם בשנה שעברה סירבה ישראל לאשר ל-225 פלסטינים להשתתף בטקס. בניגוד לנימוקים שניתנו השנה בדבר "חילול יום הזיכרון", הרי שאז הסיבה הרשמית היתה לכאורה ביטחונית: פיגוע דקירה שיצא לפועל כמה ימים קודם. בעקבות האיסור, התקיים טקס מקביל, ראשון מסוגו, בבית ג'אלה, בהשתתפות כ-600 אנשים.

מתנועת לוחמים לשלום ומפורום המשפחות השכולות נמסר: "אנחנו שמחים שבית המשפט הבהיר שגם לשר הביטחון יש גבולות ושאת חוש הטעם שלו הוא צריך להשאיר לעצמו. ליברמן לא יקבע למשפחות שכולות כיצד לציין את הכאב שלהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ