אור קשתי
נעה שפיגל

אלפי ישראלים השתתפו אמש (שלישי) בטקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני בתל אביב. לצד הישראלים, לטקס הגיעו גם כ-90 פלסטינים משטחי הרשות. מחוץ לטקס הפגינו עשרות בני אדם נגד קיומו. כמה מהמפגינים איחלו מוות למשתתפי הטקס, איימו לפגוע בהם פיזית עם סיומו, ושרפו דגלים של הרשות הפלסטינית. במקום נכחו כוחות משטרה גדולים. לדברי המארגנים, לטקס הגיעו כ-6,000 אנשים - המספר הגדול ביותר ב-13 השנים שבהן האירוע מתקיים. 

הסופר דויד גרוסמן, שבנו נהרג במלחמת לבנון השנייה, נאם בטקס ואמר: "כל פעם שאני מתפתה לזעם ולשנאה, אני מיד מרגיש שאני מאבד את המגע החי עם הבן שלי. משהו שם נאטם". הוא הוסיף ש"האבל לא רק מבודד אלא גם מחבר ומחזק. הנה, אפילו אויבים משכבר - ישראלים ופלסטינים - יכולים להתחבר זה אל זה מתוך האבל שלהם, ודווקא בגללו". גרוסמן סיכם את דבריו ואמר: "ישראל הוקמה כדי שהעם היהודי, שמעולם כמעט לא הרגיש בבית, יזכה סוף סוף לבית. והנה, כעבור 70 שנה, ישראל החזקה היא אולי מבצר, אבל עדיין לא בית. את הדרך לפתור את הסיבוך העצום ביחסי ישראל והפלסטינים אפשר לתמצת בנוסחה קצרה אחת: אם לפלסטינים לא יהיה בית, גם לישראלים לא יהיה בית". גרוסמן גם אמר שיתרום מחצית מסכום הכסף שיקבל על זכייתו בפרס ישראל ל"פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני" ולארגון "אליפלט", המסייע לילדי פליטים.

עמל אבו סעד, אלמנתו של יעקוב אבו אלקיעאן, שנורה למוות באום אל-חיאן לפני כמעט שנה וחצי, נשאה דברים בטקס ואמרה: "כדורי כוחות הביטחון הישראליים הם שהרגו את בעלי, יעקוב אבו אלקיעאן זכרונו לברכה, שכמוני, היה בדואי, פלסטיני, ואזרח ישראלי. הם ירו בו כשבאו לפנות אותנו מביתנו, מאדמתנו, כדי להקים במקום אום אלחירן יישוב אחר. לא ליד, אלא בדיוק במקום שבו מתקיימים חיינו, ובדיוק באותו שם - חירן. באותו אירוע נהרג גם השוטר ארז לוי. הוא נקבר בחלקה הצבאית, והוכר כחלל כוחות הביטחון. ואילו בן זוגי, איש החינוך עטור הפרסים, הואשם מיד כמחבל, ואנחנו נותרנו נטושים. חקירות האירוע מראות בוודאות שיעקוב לא ביצע פיגוע, ובכל זאת, החקירה לא נסגרת ואיש לא מציע פתרון, ואני מגדלת שישה ילדים צעירים לבד, ללא קורת גג. איש לא לוקח אחריות על האסון שקרה שם".

פלסטיני מכפר בין ירושלים לרמאללה שנכנס לישראל לטובת הטקס, אדם רביע, סיפר שזו הפעם השלישית שהוא משתתף. "הכאב הוא אותו כאב, לא משנה אם אתה יהודי או ערבי", אמר. "רציתי להיות יחד עם החברים שלי מ'לוחמים לשלום'. התחלנו 12 ועכשיו יש אלפים שתומכים בנו. אני בטוח שהשינוי מתחיל ביחיד - בי, בך, בחברים".

משתתף נוסף, מוחמד עוודה מירושלים, הגיע טקס בפעם ה-11. "השנה קשה לנו יותר כי אנחנו תמיד אומרים שהדרך היחידה היא להפסיק את האלימות", הוא סיפר, "אבל כאשר יצאו להפגין בעזה בלי נשק נהרגו עשרות. אנחנו מפסידים ללאומנות".

מפגינים מחוץ לטקס הזיכרון האלטרנטיבי בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין
הטקס האלטרנטיבי בתל אביב, הערב
הטקס האלטרנטיבי בתל אביב, הערב
טקס הזיכרון האלטרנטיבי בתל אביב, הערב

רובי דמלין, ששכלה את בנה לפני כ-15 שנה וחברה ב"פורום המשפחות השכולות", אמרה: "אני זוכרת את הטקס הראשון, לא היו פלסטינים והגיעו אולי 200 אנשים. הערב הגיעו אלפים". עוד הוסיפה: "אני כל כך שמחה שבית המשפט העליון הוא עדיין מגן הדמוקרטיה".

בטקס אלטרנטיבי שהתקיים אמש בקרית טבעון השתתפו למעלה ממאתיים איש. לאירוע קדמו חילופי דברים קשים בקבוצות של אנשי היישוב ברשתות החברתיות. כך, הפגינו כמה עשרות בני אדם נגד הטקס, בעודו מתקיים. ההפגנה היתה שקטה והמפגינים נשאו בה דגלי ישראל. כוחות משטרה רבים נכחו במקום, והרחיקו את המפגינים ממקום הטקס. במקביל, טקס אלטרנטיבי התקיים גם בחיפה.

שופטי בית המשפט העליון, הנשיאה אסתר חיות והשופטים ענת ברון ועוזי פוגלמן, מתחו ביקורת על החלטתו של ליברמן לאסור באופן גורף על השתתפות הפלסטינים בטקס. "מצאנו כי משיקול הדעת שהפעיל שר הביטחון נפקד לחלוטין מקומם של השיקולים הנוגעים לרגשותיהן של המשפחות השכולות המבקשות לקיים את הטקס", כתבו השופטים, והוסיפו ש"החלטת השר לוקה בחוסר איזון ממשי ובחוסר סבירות במידה המצדיקה את התערבותנו". לדבריהם, "שיקול הדעת הרחב הנתון לשר הביטחון בכל הנוגע למתן היתרי כניסה לישראל אין משמעותו שיקול דעת בלתי מוגבל". את העתירה הגישו עורכי הדין גבי לסקי ויובל יועז, בשם הארגונים "פורום המשפחות השכולות" ו"לוחמים לשלום".

מפגינים מחוץ לטקס האלטרנטיבי בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין

בדיון שהתקיים שלשום התברר כי בניגוד לטענות משרד הביטחון, "אין מידע שלפיו חלק מהתושבים הפלסטינים שביקשו להשתתף בכנס הם בני משפחה של תושבים פלסטינים שנהרגו כתוצאה מפעילות טרור נגד מדינת ישראל". במשרד הביטחון התנצלו על "חוסר הדיוק שנפל בעניין זה". אמש דחה ליברמן פשרה לפיה תורשה נציגות פלסטינית מצומצמת לקחת חלק בטקס.

הטקס נערך השנה הוא נערך בפארק "גני יהושע" בתל אביב, לאחר שלפני כשבועיים עיריית חולון סירבה לאפשר את קיום האירוע במתחם הספורט העירוני בטענה שהוא "פוליטי". לדברי גורמים ב"לוחמים לשלום" וב"פורום המשפחות השכולות", נערך משא ומתן ממושך על קיום הטקס במתחם הספורט בחולון, השייך לחברה שבבעלות העירייה. לאחר חודש וחצי של דיונים מתקדמים, נאמר להם במפתיע כי לא יוכלו לקיימו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ